metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 26 °C

Pondělí 4. července 2022. Svátek má Prokop

Dalších 7 fotografií v galerii
Kolekce Fakulty sociálních sítí Univerzity Karlovy. | foto: Jan ČervenkaMetro.cz

Studenti Karlovky mají své vlastní uniformy. Chcete být in? Pořiďte si školní uniformu

  10:47
Tradice školních uniforem není pro české vysoké školy ani pro jejich studenty právě typická. To se rozhodli změnit na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde představili první kolekci svých vlastních školních uniforem. Ačkoliv jejich nošení není pro studenty nijak povinné, těší se mezi nimi velké oblibě.

„Řekli jsme si, že by bylo skvělé mít vlastní kolekci trendy fakultního oblečení. Takového, které studenti budou opravdu rádi nosit, bude se jim líbit a bude mít švih a moderní design,“ říká PR koordinátorka Fakulty sociálních věd Marianna Zapotilová. Ačkoliv je tradice stejnokrojů spojena spíše s americkými a britskými univerzitami, podle Zapotilové by slušela i mnoha českým školám.

„Myslím si, že jde o důstojné vyjádření sounáležitosti ke vzdělávací instituci, loajality a myšlenky - kopeme za jeden tým. Nošení uniforem také podprahově tříbí osobní styl a vkus,“ dodává Zapotilová.

Studenti mají nyní na výběr z několika druhů triček, klasických mikin s kapucí na zip, sportovních bund či stahovacích batohů, jejichž cena se pohybuje řádově v několika stokorunách. Specifický prvek pak tvoří logo s náznakem erbu rodu Lucemburků, odkazujícím na patrona školy Karla IV., které spolu s designem oblečení navrhly mladé designérky s ČVUT.

„Nechtěli jsme klasický potisk univerzitní pečetě, který je velmi konzervativní. Líbila se nám představa, že potisk bude oldschoolový, ale zároveň moderní,“ popisuje Zapotilová.

Ačkoliv je kolekce fakultního oblečení v prodeji teprve několik dní, jeho obliba stále roste. Pokud budou studenti fakulty sociálních věd projekt dále podporovat, brzy by mohli studenti oblečení ve stejnokrojích dominovat přednáškovým sálům UK. „Pokud je tak studenti budou vnímat a nosit je na přednášky každý den, rozhodně se tomu bránit nebudeme,“ těší se z úspěchů Zapotilová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Další kritika radnice Prahy 1. Kvůli parkovišti pod Pražským hradem

vydáno 4. července 2022  4:49

Po „gotickém kruháči“ obyvatele centra města štve zrušení širokého chodníku v Nerudovce.  celý článek

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek