metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.

Dalších 7 fotografií v galerii
Kolekce Fakulty sociálních sítí Univerzity Karlovy. | foto: Jan ČervenkaMetro.cz

Studenti Karlovky mají své vlastní uniformy. Chcete být in? Pořiďte si školní uniformu

  10:47
Tradice školních uniforem není pro české vysoké školy ani pro jejich studenty právě typická. To se rozhodli změnit na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde představili první kolekci svých vlastních školních uniforem. Ačkoliv jejich nošení není pro studenty nijak povinné, těší se mezi nimi velké oblibě.

„Řekli jsme si, že by bylo skvělé mít vlastní kolekci trendy fakultního oblečení. Takového, které studenti budou opravdu rádi nosit, bude se jim líbit a bude mít švih a moderní design,“ říká PR koordinátorka Fakulty sociálních věd Marianna Zapotilová. Ačkoliv je tradice stejnokrojů spojena spíše s americkými a britskými univerzitami, podle Zapotilové by slušela i mnoha českým školám.

„Myslím si, že jde o důstojné vyjádření sounáležitosti ke vzdělávací instituci, loajality a myšlenky - kopeme za jeden tým. Nošení uniforem také podprahově tříbí osobní styl a vkus,“ dodává Zapotilová.

Studenti mají nyní na výběr z několika druhů triček, klasických mikin s kapucí na zip, sportovních bund či stahovacích batohů, jejichž cena se pohybuje řádově v několika stokorunách. Specifický prvek pak tvoří logo s náznakem erbu rodu Lucemburků, odkazujícím na patrona školy Karla IV., které spolu s designem oblečení navrhly mladé designérky s ČVUT.

„Nechtěli jsme klasický potisk univerzitní pečetě, který je velmi konzervativní. Líbila se nám představa, že potisk bude oldschoolový, ale zároveň moderní,“ popisuje Zapotilová.

Ačkoliv je kolekce fakultního oblečení v prodeji teprve několik dní, jeho obliba stále roste. Pokud budou studenti fakulty sociálních věd projekt dále podporovat, brzy by mohli studenti oblečení ve stejnokrojích dominovat přednáškovým sálům UK. „Pokud je tak studenti budou vnímat a nosit je na přednášky každý den, rozhodně se tomu bránit nebudeme,“ těší se z úspěchů Zapotilová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Vaše fotky z Prahy