metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Další 1 fotografie v galerii
Bývalý rektor Literární akademie Petr Kaňka. | foto: Daniel SoučekMetro.cz

Studenti Literární akademie hledají školy, v nichž by mohli pokračovat ve studiu

  5:55
Literární akademie patřila k nejstarším soukromým vysokým školám u nás. Na výuce se zde podílely známé umělecké osobnosti v čele se spisovatelem Petrem Šabachem, Jáchymem Topolem či českým historikem Petrem Čornejem. Když však její činnost předloni zaštítila společnost Education Partner Campus z Hamburku, spustil se řetězec událostí, který vedl k jejímu značně medializovanému konci.

Nové vedení se brzy stalo terčem kritiky a škola letos čelila studentské stávce, odvolání rektora školy Petra Kaňky a následnému bezvládí. O několik dní později se následně dostala do insolvence a její činnost byla ukončena. S bývalým rektorem školy jsme se podívali na celou věc s odstupem.

Co bylo pomyslným bodem zlomu konce Literární akademie?

Její konec nastane, až bude držitelům státního souhlasu k provozování soukromé vysoké školy tento souhlas odebrán. To se ještě nestalo, i když Literární akademie nemá pedagogy ani studenty. Koncem roku 2014 byly na škole založeny odbory, aby bránily akademické svobody a studenty proti bezohledným praktikám jednatele. Konflikt se rozhořel jeho pokusy přivlastnit si pravomoci s funkcí jednatele neslučitelné, šikanou akademických pracovníků i studentů, ale v neposlední řadě také mařením práce rektora, garantů oborů a prorektorů na reakreditacích akreditovaných oborů literární a mediální tvorba. Navíc byly v ohnisku zájmu jednatele obory, které s dosavadním profilem školy neměly nic společného, jako ekonomika, management, řízení zdravotních a sociálních služeb, které se pokoušel bez úspěchu akreditovat. Když přestali majitelé školy vyplácet pedagogům odpracované hodiny a mzdy, krize vyvrcholila zjištěním, že majitelé nepokryjí nutné náklady na provoz školy.

Věděl jste o problémech studentů i o stavu financí?

Mým cílem bylo vytvořit podmínky k existenci jak akreditovaných oborů, tak oborů nových, byť trpěných pro vylepšení ekonomické kondice školy. Tento cíl pan jednatel neustále mařil konfliktními metodami řízení, které vedly k odchodům kvalitních akademických sil a k nespokojenosti studentů. Jako rektor jsem od jednatele nikdy neviděl žádné doklady o hospodaření, přestože členové akademické rady je často žádali. Jenom jsme stále slyšeli mantru, že jsme v krizi.

Jak se studentům daří přestup na jiné školy, když jejich obor mnohdy nemá na jiných školách zastoupení?

Proces přestupu je náročný a školy musí mít kompatibilní studijní plány a předpoklady pro uznání studijních povinností. Vím o pokusu několika studentů oboru mediální tvorba složit přijímací zkoušky na FAMO v Písku nebo přejít na UJAK. Studenti literární tvorby, pokud vím, čekají s nadějí, že vznikne nová škola, se jejíž přípravě také řada našich bývalých akademických pracovníků spolupracovala. To bude ale možné pouze díky akreditaci nového vysokoškolského subjektu s podobným studijním programem. Je to ale běh na delší trať.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek