metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.

Další 1 fotografie v galerii
Bývalý rektor Literární akademie Petr Kaňka. | foto: Daniel SoučekMetro.cz

Studenti Literární akademie hledají školy, v nichž by mohli pokračovat ve studiu

  5:55
Literární akademie patřila k nejstarším soukromým vysokým školám u nás. Na výuce se zde podílely známé umělecké osobnosti v čele se spisovatelem Petrem Šabachem, Jáchymem Topolem či českým historikem Petrem Čornejem. Když však její činnost předloni zaštítila společnost Education Partner Campus z Hamburku, spustil se řetězec událostí, který vedl k jejímu značně medializovanému konci.

Nové vedení se brzy stalo terčem kritiky a škola letos čelila studentské stávce, odvolání rektora školy Petra Kaňky a následnému bezvládí. O několik dní později se následně dostala do insolvence a její činnost byla ukončena. S bývalým rektorem školy jsme se podívali na celou věc s odstupem.

Co bylo pomyslným bodem zlomu konce Literární akademie?

Její konec nastane, až bude držitelům státního souhlasu k provozování soukromé vysoké školy tento souhlas odebrán. To se ještě nestalo, i když Literární akademie nemá pedagogy ani studenty. Koncem roku 2014 byly na škole založeny odbory, aby bránily akademické svobody a studenty proti bezohledným praktikám jednatele. Konflikt se rozhořel jeho pokusy přivlastnit si pravomoci s funkcí jednatele neslučitelné, šikanou akademických pracovníků i studentů, ale v neposlední řadě také mařením práce rektora, garantů oborů a prorektorů na reakreditacích akreditovaných oborů literární a mediální tvorba. Navíc byly v ohnisku zájmu jednatele obory, které s dosavadním profilem školy neměly nic společného, jako ekonomika, management, řízení zdravotních a sociálních služeb, které se pokoušel bez úspěchu akreditovat. Když přestali majitelé školy vyplácet pedagogům odpracované hodiny a mzdy, krize vyvrcholila zjištěním, že majitelé nepokryjí nutné náklady na provoz školy.

Věděl jste o problémech studentů i o stavu financí?

Mým cílem bylo vytvořit podmínky k existenci jak akreditovaných oborů, tak oborů nových, byť trpěných pro vylepšení ekonomické kondice školy. Tento cíl pan jednatel neustále mařil konfliktními metodami řízení, které vedly k odchodům kvalitních akademických sil a k nespokojenosti studentů. Jako rektor jsem od jednatele nikdy neviděl žádné doklady o hospodaření, přestože členové akademické rady je často žádali. Jenom jsme stále slyšeli mantru, že jsme v krizi.

Jak se studentům daří přestup na jiné školy, když jejich obor mnohdy nemá na jiných školách zastoupení?

Proces přestupu je náročný a školy musí mít kompatibilní studijní plány a předpoklady pro uznání studijních povinností. Vím o pokusu několika studentů oboru mediální tvorba složit přijímací zkoušky na FAMO v Písku nebo přejít na UJAK. Studenti literární tvorby, pokud vím, čekají s nadějí, že vznikne nová škola, se jejíž přípravě také řada našich bývalých akademických pracovníků spolupracovala. To bude ale možné pouze díky akreditaci nového vysokoškolského subjektu s podobným studijním programem. Je to ale běh na delší trať.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy