metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 31 °C

Středa, 12. srpna 2020. Svátek má Klára.
Události z Albertova a okolí.
Větší foto
Události z Albertova a okolí. | foto: Václav HodinaMetro.cz

Studenti na Albertově slavili náhradní 17. listopad

22. listopadu 2015  19:04 ČTK, Metro.cz
Během neděle se konaly hned dvě akce, které měly připomenout 17. listopad. Studenti ho chtěli oslavit už v úterý, ale policie je na Albertov nevpustila. Tak si včera akci zopakovali.

„Opožděnou oslavou Mezinárodního dne studentstva usilujeme o připomenutí hodnot a památky 17. listopadu,“ uvedli organizátoři dnešní akce na Albertově.

Shromáždění, na němž se sešli studenti a další lidé, aby si připomněli 17. listopad 1939 a1989, zahájila studentská hymna. Jako první promluvil student Přírodovědecké fakulty UK David Hurný. Vyzval proti tomu, aby kdokoli zneužíval 17. listopad pro své politické a ideologické zájmy.

V podobném duchu hovořili i další řečníci. „Sedmnáctý listopad patří studentům, Albertov patří studentům,“ prohlásil například za mohutného potlesku děkan Přírodovědecké fakulty UK Bohuslav Gaš.

Reagoval tak na skutečnost, že na úterní oslavy studenty nevpustila policie kvůli shromáždění, na němž prezident Zeman pronesl projev.

Podle organizátorů na dnešní shromáždění dorazilo zhruba pět tisíc lidí, policie odhadla jejich počet na dva tisíce účastníků. Akce trvala zhruba hodinu a obešla se bez incidentů.

Část účastníků poté zamířila na Václavské náměstí, kde se od 17 hodin konala akce platformy Setkání dobré vůle. Cílem této akce bylo podle organizátorů připomenout sametovou revoluci a ohradit se proti tomu, že prezident Zeman vystoupil v úterý na Albertově po boku lídra extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky.

Účastníci akce na Václavském náměstí vyzvali Zemana k demisi, protože podle nich zneužil oslav 17. listopadu pro své zájmy.

Komentáře

Hlavní zprávy

KOLOBLOG: „Haló? Zrovna šlapu, ale klidně mluv“

Ilustrační snímek Koloblog
vydáno 12. srpna 2020  16:25

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Některé cestovky turistům na povinný test přidají peníze

Filipínský zdravotník v ochranném obleku ukazuje odebraný vzorek pro testování...
vydáno 12. srpna 2020  13:41

Řecko má Čechy rádo. I jejich peníze. Přesto jim nyní vyslalo varování: Bez testů k nám teď nejezděte.  celý článek

Na domy se vrátila obří plachta. Horáková „kryje“ ilegální reklamu

Připomínka popravy Milady Horákové
vydáno 12. srpna 2020  10:01

Připomíná to zákopovou válku. Na jedné straně je Praha a soudy, na druhé majitel domů u Nuselského mostu a provozovatel reklam na nich. Kauza nelegálních...  celý článek

Otrnulo cestujícím? Strážníci řeší denně v metru přes 450 lidí bez roušky

Lidé v pražském metru se chrání rouškami. Od včerejška platí v Praze a několika...
vydáno 12. srpna 2020  5:16

Tři strážníci stojí u turniketů stanice metra Smíchovské nádraží. Další dva jsou na nástupišti. Zrovna nachytali cestujícího bez roušky. Během toho, kdy...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám