metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Větší foto
Události z Albertova a okolí. | foto: Václav HodinaMetro.cz

Studenti na Albertově slavili náhradní 17. listopad

  19:04
Během neděle se konaly hned dvě akce, které měly připomenout 17. listopad. Studenti ho chtěli oslavit už v úterý, ale policie je na Albertov nevpustila. Tak si včera akci zopakovali.

„Opožděnou oslavou Mezinárodního dne studentstva usilujeme o připomenutí hodnot a památky 17. listopadu,“ uvedli organizátoři dnešní akce na Albertově.

Shromáždění, na němž se sešli studenti a další lidé, aby si připomněli 17. listopad 1939 a1989, zahájila studentská hymna. Jako první promluvil student Přírodovědecké fakulty UK David Hurný. Vyzval proti tomu, aby kdokoli zneužíval 17. listopad pro své politické a ideologické zájmy.

V podobném duchu hovořili i další řečníci. „Sedmnáctý listopad patří studentům, Albertov patří studentům,“ prohlásil například za mohutného potlesku děkan Přírodovědecké fakulty UK Bohuslav Gaš.

Reagoval tak na skutečnost, že na úterní oslavy studenty nevpustila policie kvůli shromáždění, na němž prezident Zeman pronesl projev.

Podle organizátorů na dnešní shromáždění dorazilo zhruba pět tisíc lidí, policie odhadla jejich počet na dva tisíce účastníků. Akce trvala zhruba hodinu a obešla se bez incidentů.

Část účastníků poté zamířila na Václavské náměstí, kde se od 17 hodin konala akce platformy Setkání dobré vůle. Cílem této akce bylo podle organizátorů připomenout sametovou revoluci a ohradit se proti tomu, že prezident Zeman vystoupil v úterý na Albertově po boku lídra extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky.

Účastníci akce na Václavském náměstí vyzvali Zemana k demisi, protože podle nich zneužil oslav 17. listopadu pro své zájmy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek