metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pondělí, 29. listopadu 2021. Svátek má Zina.

Další 2 fotografie v galerii
Věž u zříceniny Na Bábě. | foto: Dionýz Hutár a Vojtěch Ružbatský

Studenti navrhovali nové rozhledny. Nejhezčí je na Podbabě

  6:00
Podbaba, Výtoň či zlíchovský lihovar jsou podle studentů ideální místa v Praze pro novou rozhlednu. Porotci sedmého ročník studentské architektonické soutěže vypsané magistrátem společně se firmou Central Group letos vybírali z rekordního počtu 67 návrhů.

Podívejte se sami

  • Studentské práce mohou pousoudit i Pražané.
  • Od 15. března začíná výstava všech návrhů v Sále architektů ve 4. patře Staroměstské radnice.
  • Vstup je zdarma, otevřeno je od úterý do neděle od 9 do 18 hodin, v pondělí od 11 do 18 hodin. 


„Téma rozhledny v Praze studenty evidentně zaujalo a je dobře, že si mohli sami zvolit místo, kde bude jejich věž stát. Objevili tak pro nás i několik zajímavých lokalit,“ vysvětluje předseda poroty architekt Zdeněk Lukeš. Toho mile překvapila také celková úroveň předložených projektů, o čemž svědčí i fakt, že porotci vítěze soutěže vybrali až v pátém kole.

Někteří se také rozhodli využít stávající dominanty, například starý tovární komín  a adaptovat je pro nový účel. Také navrhované materiály byly různorodé - od dřeva, oceli, betonu nebo kamene až k plastům. "Stylově návrhy opět tvořily pestrou mozaiku od minimalismu přes high-tech, dekonstruktivismus nebo organiku," dodává Lukeš.

Vyhlídková věž může vyrůst u zříceniny

Vítězem se nakonec stali Dionýz Hutár a Vojtěch Ružbatský z Fakulty architektury  ČVUT. Porotu podle Lukeše zaujal vtipný a výrazný návrh, který navrhuje romantickou zříceninu Na Babě doplnit o hranol vyhlídkové věže.

Čapí hnízdo? Ne, vyhlídková terasa.

Čapí hnízdo? Ne, vyhlídková terasa.

Z bývalého pivovaru chtějí udělat čapí hnízdo

Druhý skončil návrh Judity Tylšové a Miloše Fischera, také z fakulty architektury. Na něm se porotě nejvíce líbilo  citlivé vestavění rozhledny do industriální architektury, na kterou s humorem umístili tvůrci čapí hnízdo. "Navíc návrh zhodnocuje architektonicky cenný areál bývalého Zlíchovského pivovaru," vysvětluje Lukeš.

Rozhledna by mohla podle studentů vyrůst i na Výtoni.

Rozhledna by mohla podle studentů vyrůst i na Výtoni.

Vltava by byla z nové rozhledny jako na dlani

Třetí místo obsadil návrh Davida Grulicha z fakulty stavební ČVUT, který navrhuje umístit rozhlednu na Výtoň, na nábřeží kousek od železničního mostu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Tady žádné domy nebudou. Paví vrch nezastaví kvůli dubům

vydáno 28. listopadu 2021  11:34

Stavět? Nestavět? Odolávat je pro městské části někdy nesnadné. Za poslední půlrok dala Praha 5 několikrát stopku výstavbě v zeleni.  celý článek

„Hadí směs je tajná, hlídáme si složení jako recept becherovky“

vydáno 28. listopadu 2021  8:24

Český sklářský design má novou značku. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, spolužáci z pražské UMPRUM, si řekli, že společné nápady zrealizují ve společné...  celý článek

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

Vaše fotky z Prahy