metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Pondělí, 28. září 2020. Den české státnosti.

Studentský Majáles: Nehledejte známé interprety, objevte studentskou tvorbu

  5:22aktualizováno  5:22
Studentský Majáles je tradiční oslava studentského života. Akci, jejíž třetí ročník se uskuteční 1. května, přiblížila koordinátorka Sára Vidímová.

Účastníci průvodu Studentského Majálesu procházejí městem. | foto: Archiv Studentský MajálesMetro.cz

Co vás vedlo k tomu pořádat studentský Majáles?

V roce 2012 se konaly studentské protesty a zformovala se díky tomu velmi aktivní skupina studentů, která zjistila, že kromě demonstrací v podstatě neexistuje žádná jiná akce, na které by se mohly prezentovat názory studentů, ale také jejich tvorba a činnost. Hrstka studentů a studentek Univerzity Karlovy se proto rozhodla, že to změní. Podoba pražského Majálesu byla nedostačující, jelikož šlo pouze o hudební festival, na kterém autentické studentství nemělo příliš místo. Navíc se platilo vysoké vstupné, což již rovnou některé lidi diskriminovalo. Vedle možnosti vyjádřit se k dění na univerzitách a ve společnosti zde také chyběla skutečná studentská oslava, kde by se mohli představit začínající umělci, studentské spolky a iniciativy a další. A tak vznikl v roce 2013 studentský Majáles.

Inspirovali jste se nějakým způsobem v minulosti?

Účastníci průvodu Studentského Majálesu procházejí z Karlova mostu.

Účastníci průvodu studentského Majálesu procházejí z Karlova mostu.

Ano, je pravda, že inspirací pro nás jsou majálesy z šedesátých let, které měly pro tehdejší dobu opravdu význam. Také si myslíme, že i v současné době může být vytvářen prostor pro kritiku, ovšem často mizí v české konformní kulturní scéně. Moje osobní motivace se zapojit, byla podnícena celou řadou událostí. Nelíbila se mi podoba pražského Majálesu, chyběla mi studentská akce, kde bych se seznámila se školou, kterou studuji skrz její studety, kde bych mohla vidět studentské filmy, popovídat si o aktuálních tématech a zkrátka se nějakou zajímavou a recesistní formou pobavit. A co je na tom také zajímavé je to, že si každý organizátor nebo účinkující může Majáles pojmout vlastním způsobem. Snažíme se totiž neříkat, jak má oslava studentstva vypadat, kdo ji má pořádat, ale naopak chceme dávat prostor každému, kdo se rozhodne zapojit, aby si Majáles vytvořil podle svého.

Kolik lidí na organizaci spolupracuje?

Účastníci průvodu Studentského Majálesu procházejí městem.

Účastníci průvodu studentského Majálesu procházejí městem.

V letošním roce je organizační tým trochu větší než loni, zapojuje se cca 30 studentů a studentek z různých pražských vysokých škol. Nejvíce zastoupeny jsou Univerzita Karlova a Vysoká škola ekonomická, ale spolupracují s námi také lidé z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně z Ústí nad Labem, z Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze, z ČVUT, ČZU a Akademie výtvarných umění a Akademie múzických umění. Tým je tak velmi pestrý a inspirativní. Zároveň se všichni členové a členky organizačního týmu zapojují zcela dobrovolně ve svém volném čase a organizaci Majálesu tak berou jako svůj koníček.

Přibližte čtenářům letošní program, na co jste v něm nejvíc pyšní?

Letošní program bude opět trochu obsáhlejší. Celý den bude zahájem tradičním alegorickým průvodem, který vyjde v 10.30 hodin z Kampy a protne důležitá místá spojená se studenty - Národní třídu, Karlovo náměstí a Staroměstské náměstí. Jelikož letos slavíme také 50 let od legendárního Majálesu 1965, kde se králem stal americký beatník Allen Ginsberg, bude jedna ze zastávek věnovaná také tomuto spisovateli.

Pokud se někomu nebude chtít jít průvodem, kde najde hlavní část programu?

Účastníci průvodu Studentského Majálesu procházejí městem.

Účastníci průvodu Studentského Majálesu procházejí městem.

Program začne ve 13 hodin na Ovocném trhu, na nádvoří Karolina a ve Studentském klubu Celetná a bude opravdu pestrý. Na návštěvníky čekají dvě hudební scény a jedna večerní klubová scéna, kde zahrají studentské kapely, a to opravdu multižánrově. Zajímavý bude jistě koncert mladé kapely The Maggie`s Marshmallows nebo naší majálesové srdcovky Killiekrankie, kapely, která se kvůli loňskému Majálesu dala dohromady, aby si zde poprvé zahrála a dále koncertovala a nabírala zkušenosti pro ten letošní. Tyto scény budou jednak na Ovocném thu, kde si návštěvníci poslechnou poloakustické kapely od jazzu po cimbálovku. Hlavní scéna se nachází na jednom z historických nádvoří v Karolinu a klubová scéna bude od 18 hodin ve Studentském klubu Celetná. Večer uzavře pedagog z Univerzity Karlovy Ventolín. Kromě hudby ale nabízí samozřejmě mnohé další. Odpoledne se klub promění v divadelní scénu, kde vystoupí studentská divadla z různých škol. Vrcholem budou laureáti studentské ceny Thálie Impra.

V úvodu jste mluvila také o studentských filmech?

Práve další salonek bude zasvěcen na filmové promítání. Kromě animovaných krátkých filmů zde bude možné vidět také filmy, které loni získaly nominaci na festival v Cannes, a nakonec sociálně angažované dokumenty. To vše od studentů FAMU, Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku a UTB ve Zlíně. V klubu bude zároveň k zhlédnutí výstava jednoho z ateliéru Akademie výtvarných umění. Vedle kultury a umění však dáváme prostor také studentským spolkům, kterých se v historických nádvořích a na Ovocném trhu bude prezentovat bezmála 30, dále potom neziskovým organizacím se sociálním podtextem a zajímavým občerstvovacím zařízením. Letošní novinkou budou politické debaty mládežnických politickcýh organizací a dětský koutek. Snažili jsme se to udělat co možná nejpestřejší, aby si každý přišel na své.

Na Facebooku máte krédo „Majáles se neplatí, Majáles se žije“, kde tedy berete na organizaci peníze, když ne ze vstupného?

Logo Studentského Majálesu.

Logo studentského Majálesu.

Univerzita Karlova nabízí celou řadu podpor zájmové činnosti studentů, finance tak získáváme od ní a některých fakult. Této podpory si velmi vážíme. Majáles bez vstupného je naše zásada. Myslíme si, že nejen imatrikulační slib nás zavazuje k tomu, abychom byli otevření všem, demokratičtí a humanističtí. Proto je pro nás otevřenost zásadní. Zároveň nedáváme účinkujícím ani organizátorům žádný honorář, všichni na akci participují, protože se chtějí podělit o svou tvorbu a své myšlenky. Abychom získali přeci jen nějaké finance, často na akcích, kterých se účastníme, nabízíme naše propagační materiály za dobrovolný příspěvek a máme domluvu s externími subjekty, které na Majálese prodávají občerstvení, že nám poskytnou nějakou formu provize.

Jaká bývá na akci účast a jakou čekáte letos?

Jelikož se Majáles neodehrává pouze 1. května, ale předchází mu také Předmajálesové dění, které letos zahrnovala přes 11 samostaných akcí -diskusí, výstav, koncertů, autorských čtení, filmových promítaní - nelze nikdy jasně říct, kolik se účastnilo lidí. V loňském roce to bylo tak tisíc a patnáct set, letos počítáme, že přijde návštěvníků více. Předmajálesového dění se zatím účastnilo asi 300 lidí a samotný Majáles se trochu rozrostl. Chtěli bychom proto zdolat hranici 2000 lidí.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Procházka minulým časem. Vítejte v žižkovském Mordoru

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově
vydáno 28. září 2020  11:01

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově byla svého času údajně největší budovou svého druhu minimálně v Evropě. Fanoušci Pána prstenů ji...  celý článek

Jak hacknout mozek? Třeba drinkem z čajů matcha a sencha

HONZA VLACHYNSKÝ
vydáno 28. září 2020  5:39

Když vstoupíte do jeho kanceláře, spatříte jej, jak stojí u svého pracovního stolu, speciálními žlutými brýlemi si chrání oči a pomocí hadiček v nose...  celý článek

KOLOBLOG: Tak trochu retro, aneb Co by bylo, kdyby nebylo

Mladá fronta, sobota 11. dubna 1987
vydáno 27. září 2020  14:00

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Nabijte si foťáky! Máme pro vás pár tipů na místa, z kterých si odvezete parádní snímky

České středohoří
vydáno 26. září 2020  19:14

Patříte mezi nadšence, kteří se ze svých cest vrací vždy s velkým množstvím fotek? Podívejte se, odkud si můžete odvézt ty nejkrásnější záběry památek,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám