metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 14 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Větší foto
Městská pumpa | foto: MAFRA

Studny bývaly zdrojem vody, města znovu objevují kouzlo, ale i potřebnost

  6:00
Fungovaly jako prehistorický internet. Ženy z domácnosti i služky z lepších rodin si při nabírání vody sdělily všechny novinky.

Historické náměstí bez kašny nebo alespoň staré litinové pumpy, to není ono. Až do zavádění vodovodů to býval nejčastější zdroj vody. Studny s okovem nebo pumpy bývaly také ve dvorech domů.

Je to ve vlnách. Když prší, je zájem menší
Suché roky přivedly obecní samosprávy po celém Česku na myšlenku, že přispět z městské kasy na opravu i desítky let nevyužívaných a zanesených zdrojů vody na prostranstvích a v ulicích je prospěšné pro město i jeho obyvatele. Veřejný zdroj, byť jen užitkové vody, mohou využít třeba majitelé okolních zahrádek, aby nemuseli kropit trávníky a úrodu drahou pitnou vodou.

„Největší nápor žádostí na příspěvek na studnu byl před dvěma lety,“ říká Milan Vrbata, mluvčí radnice v Aši. Tehdy město přispívalo občanům nejvíc na vrtání nových studní i na opravu, vyčištění a uvedení do provozu již nepoužívaných pump. Letos mělo město jen dvě žádosti, podle Vrbaty se to odvíjí i od počasí. „Předloni bylo sucho velké téma, letos je počasí o něco vlídnější,“ argumentuje mluvčí městského úřadu v Aši.

Jak to bývávalo

Před zavedením domovních vodovodů byla jediným zdrojem vody ve městech buď obecní kašna, nebo studna přímo v domě.

  • Vybrané studny bývaly na pitnou vodu. Lidé si chodívali pro vodu s vlastními nádobami. Roznáškou vody do bytů za poplatek se ale živili i jednotlivci.
  • Již od středověku fungovaly ve městech vodovody. Ty ale dopravovaly životodárnou tekutinu ze vzdálených zdrojů jen do kašen a dalších odběrních míst ve městě.

Že bude toto západočeské město poseté veřejnými pumpami na každém kroku, jako v předminulém nebo ještě minulém století, to nepředpokládají. Ale každá studna s pumpou, i v historickém centru Aše, může být zlepšením vodního hospodaření města. Obnova těchto vodních zdrojů zde probíhá už od roku 2008. Dotace, kdy žadatel dostane až polovinu nákladů na studnu, čističku odpadních vod nebo septik, se týkají těch lidí, kteří nemají možnost připojení k veřejným odpadům a vodovodu. Peníze jdou ale i na rekonstrukci starých pump v historické části města.

Na předzahrádky i stromy
Oživit tento druh vodního zdroje se rozhodli i v jihomoravském Hodoníně. „Studny nám opravuje specializovaná firma nárazově a podle svých možností, není to jejich jediný předmět podnikání,“ říká k aktivitě hodonínské radnice její mluvčí Josef Horníček. Aktuálně jich mají vyčištěnou asi jednu čtvrtinu.

„Vodu ze studní může využívat veřejnost k zalévání zeleně na veřejných prostranstvích, například nově vysazených stromů, i na předzahrádkách. Voda není pitná a slouží jen k zalévání,“ připomíná Horníček.

Některé obce v Česku však limitují v době sucha čerpání vody i ze studní na soukromých pozemcích. Týká se to míst, kde není obecní vodovod a časté čerpání vody ze studny snižuje v dané oblasti hladinu podzemní vody tak, že by se obec celkově ocitla na suchu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek