metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Neděle 25. září 2022. Svátek má Zlata

Větší foto
Městská pumpa | foto: MAFRA

Studny bývaly zdrojem vody, města znovu objevují kouzlo, ale i potřebnost

  6:00
Fungovaly jako prehistorický internet. Ženy z domácnosti i služky z lepších rodin si při nabírání vody sdělily všechny novinky.

Historické náměstí bez kašny nebo alespoň staré litinové pumpy, to není ono. Až do zavádění vodovodů to býval nejčastější zdroj vody. Studny s okovem nebo pumpy bývaly také ve dvorech domů.

Je to ve vlnách. Když prší, je zájem menší
Suché roky přivedly obecní samosprávy po celém Česku na myšlenku, že přispět z městské kasy na opravu i desítky let nevyužívaných a zanesených zdrojů vody na prostranstvích a v ulicích je prospěšné pro město i jeho obyvatele. Veřejný zdroj, byť jen užitkové vody, mohou využít třeba majitelé okolních zahrádek, aby nemuseli kropit trávníky a úrodu drahou pitnou vodou.

„Největší nápor žádostí na příspěvek na studnu byl před dvěma lety,“ říká Milan Vrbata, mluvčí radnice v Aši. Tehdy město přispívalo občanům nejvíc na vrtání nových studní i na opravu, vyčištění a uvedení do provozu již nepoužívaných pump. Letos mělo město jen dvě žádosti, podle Vrbaty se to odvíjí i od počasí. „Předloni bylo sucho velké téma, letos je počasí o něco vlídnější,“ argumentuje mluvčí městského úřadu v Aši.

Jak to bývávalo

Před zavedením domovních vodovodů byla jediným zdrojem vody ve městech buď obecní kašna, nebo studna přímo v domě.

  • Vybrané studny bývaly na pitnou vodu. Lidé si chodívali pro vodu s vlastními nádobami. Roznáškou vody do bytů za poplatek se ale živili i jednotlivci.
  • Již od středověku fungovaly ve městech vodovody. Ty ale dopravovaly životodárnou tekutinu ze vzdálených zdrojů jen do kašen a dalších odběrních míst ve městě.

Že bude toto západočeské město poseté veřejnými pumpami na každém kroku, jako v předminulém nebo ještě minulém století, to nepředpokládají. Ale každá studna s pumpou, i v historickém centru Aše, může být zlepšením vodního hospodaření města. Obnova těchto vodních zdrojů zde probíhá už od roku 2008. Dotace, kdy žadatel dostane až polovinu nákladů na studnu, čističku odpadních vod nebo septik, se týkají těch lidí, kteří nemají možnost připojení k veřejným odpadům a vodovodu. Peníze jdou ale i na rekonstrukci starých pump v historické části města.

Na předzahrádky i stromy
Oživit tento druh vodního zdroje se rozhodli i v jihomoravském Hodoníně. „Studny nám opravuje specializovaná firma nárazově a podle svých možností, není to jejich jediný předmět podnikání,“ říká k aktivitě hodonínské radnice její mluvčí Josef Horníček. Aktuálně jich mají vyčištěnou asi jednu čtvrtinu.

„Vodu ze studní může využívat veřejnost k zalévání zeleně na veřejných prostranstvích, například nově vysazených stromů, i na předzahrádkách. Voda není pitná a slouží jen k zalévání,“ připomíná Horníček.

Některé obce v Česku však limitují v době sucha čerpání vody i ze studní na soukromých pozemcích. Týká se to míst, kde není obecní vodovod a časté čerpání vody ze studny snižuje v dané oblasti hladinu podzemní vody tak, že by se obec celkově ocitla na suchu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek