metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Středa, 23. září 2020. Svátek má Berta.
Motocykl
Dalších 7 fotografií v galerii
Motocykl | foto: městská policie

Stůj, nebo zazvoním! Strážníci často jezdí na směšných vozítkách

25. května 2012  6:00 Petra Šarešová Metro.cz
Strážníky v Praze nemusíte vidět jen v autech. Jejich jízdní park zahrnuje různá vozítka. Mnohdy vypadají směšně, ale podle strážníků jsou prý praktická. Strážníci mají na výběr koně, kola, motorky, skútry, malé Smarty i obrovské hummery, tříkolku a dokonce i segwaye.

Není to ale tak, že by si každý mohl vybrat dopravní prostředek, na němž bude sloužit. Těžko okrskář v centru metropole vyrazí na hlídku autem, stejně jako k akutním případům na Vltavě nepoplave kůň

"Okrskáři využívají kola, elektroskútry, segwaye či chodí pěšky. Naproti tomu strážník, který zajišťuje tísňovou linku 156, jezdí autem,“ říká mluvčí městské policie Jana Přikrylová.

Za nákup některých prostředků je městská policie často kritizována. Čtenář nám poslal fotografii strážníků na vozítkách segway. Zatímco v Londýně se je snaží policie vyhnat z chodníků, protože prý ohrožují chodce, v Praze na nich policie přímo jezdí. Prý je to praktické. Strážníci vidí přes lidi i tam, kde je hustý turistický ruch. Nákup terénních Hummerů si podobně neobhájila.

Segway

Segway

Elektrické vozítko používají strážníci z Prahy 1 už sedmým rokem. Už více než 150 policejních sboru na světě zjistilo, že ze segwaye strážníci lépe vidí, jsou naopak dobře viděni a zloději se chytají podstatně rychleji než po vlastních.

Jízdní kolo

Kola

Horská kola využívají okrskáři například na Praze 5, 6, 11 a 13. Uvnitř sídlištních bloků jsou rychlejší a operativnější, než hlídka v autě. Kolo je také ekologičtější a má  minimální provozní náklady.

Skútr

Skútry a motorky

Velké motorky i skútry využívají strážníci na většině obvodů a dopravním útvaru. Používají se zejména k dohledu nad dodržováním bezpečnosti a plynulosti provozu. Městská policie má také elektroskútry pro okrskáře.

Koně

Koně

Strážníci mají nyní jednadvacet koní, kteří využívají k hlídkové službě v lesích, parcích a hůře přístupném terénu. Koně jsou plemene starokladrubský kůň. Můžete se s nimi setkat v Praze 1, 5, 7, 11 a 13.

Tříkolka

Tříkolka

Tříkolku Can am Bombaedier používají strážníci na Praze 1 - je podle nich bezpečnější na dlážděném povrchu a do jejího kufru mohou dát i hasicí přístroj a větší lékárnu. Obsluha tříkolky je také více školena na první pomoc.

Říční policie v akci

Říční policie v akci

Vznášedlo

Na něm se běžně nejezdí. Je připraveno například pro případ povodní, protože dokáže přejet i naplaveniny nebo jez proti směru proudu. Za nákup vznášedla se vznesla na strážníky kritika, podobně jako u Hummerů. Stálo dva miliony.

Automobil Smart

Hummery a Smarty

A jsme u achillovy paty městské policie. Tři civilní verze amerického vojenského vozu Hummer H3 nakoupila městská policie za dva miliony korun. Pochybnosti provázel i nákup dvoudveřových aut typu Smart. Pro policii nepraktické, tvrdí kritici.

Komentáře

Hlavní zprávy

RESTART: Předání proběhlo velmi dobře, pochvalují si noví majitelé úspěšných firem

Martin Jahoda s otcem
vydáno 23. září 2020  11:57

Dvě české společnosti nyní přebírá mladá generace od otců zakladatelů. Ondřej Wachal ze stavební firmy VW Wachal se učil už od mládí, to Martin Jahoda o...  celý článek

Bez kontaktů a bez zdržování. Aplikace vám i chytře seřadí nákupní seznam

Stačí vám aplikace.
vydáno 23. září 2020  5:01

Způsoby placení změnila i pandemie. „Využívání QR kódů doporučuje, zákazník nepřichází do kontaktu s obsluhou a zaplatí pomocí mobilního telefonu,“ říká...  celý článek

RECENZE: Bábovky jsou lapáním po pozitivní chvíli

Marek Taclík a Jana Plodková
vydáno 22. září 2020  14:47

Film podle knižního bestselleru míří přímo na komoru. V životě ale snad není tak zle.  celý článek

Strašnice se změní v New York

Centrum architektury a městského plánování
vydáno 22. září 2020  7:43

Výstava v Centru architektury láká na nejvýraznější stavební projekty. Zcela zdarma.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám