metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Pátek, 3. prosince 2021. Svátek má Svatoslav.

Větší foto
Vítězný návrh nového suchdolského pohřebiště. | foto: ArchivMetro.cz

Suchdolský hřbitov. Pohřbívat budou nově u svatého Václava

  12:55
Nerostou jenom developerské projekty. Rodí se i místa, která nemáme tolik rádi, ale neobejdeme se bez nich. Hřbitovy.

V řadě městských částí v posledních třech desetiletích přibyly tisíce nových obyvatel. S tím vyvstala leckde potřeba na rozšíření stávajícího hřbitova, nebo dokonce vybudování nového.

Takový hřbitov se stal nutností i pro severní oblast Prahy, pro městskou část Suchdol. Ten dosud místo k poslednímu odpočinku neměl. Radnice proto vypsala loni soutěž a z jedenácti návrhů byl nakonec vybrán projekt trutnovského Ateliéru Rosa Architekt.

Pražské hřbitovy

  • V současnosti je v hlavním městě 29 hřbitovů.
  • V rámci Prahy jsou rozdělené do pěti hřbitovních správ a čtyř kategorií podle poskytovaných služeb.

„V současnosti není přímo v naší městské části pohřbívání možné,“ uvedl pro deník Metro starosta Suchdola Petr Hejl. Tradičně pohřbívají Suchdolští své pozůstalé v Praze 6, a to buď na hřbitově ve Vokovicích, nebo U Matěje nad Šáreckým údolím. Další možností jsou sousední Únětice, případně na jiných hřbitovech na severním okraji hlavního města. „Pro život obce a řadu obyvatel Suchdola je důležité mít možnost pohřbívat na svém území a často to bývá i přání zesnulých,“ potvrzuje suchdolský starosta.

Architektonicko-krajinářská soutěž vymezila prostor pro hřbitov okolí kaple svatého Václava. Jedním z požadavků bylo začlenění lokality do okolní přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Kozích hřbetů. Jak vyplývá z konečného hodnocení poroty, vítězný návrh „citlivě reaguje na krajinnou situaci i širší urbanistické vazby“.

Historická svatováclavská kaple se stala ústředním bodem projektu, aniž by byla nepřiměřeně zdůrazněna jinými monumentálními zásahy. Podařilo se navíc zachovat stávající průhledy do okolní krajiny.

Podle starostova vyjádření by se s budováním mohlo začít už v příštím roce. Součástí projektu je i architektonický koncept jednotlivých hrobových míst. Ten zaručuje postupné vytvoření harmonického celku i při eventuálním budoucím rozšíření suchdolského hřbitova.

Na Olšanech jsou pochovány více než dva miliony lidí

  • Potřebu nových hrobových míst má více pražských částí.
  • Připravena je už studie k rozšíření stávajícího hřbitova v Hostivaři v Praze 15. Společně se zcela novým hřbitovem v Suchdole půjde o první nová pohřebiště v hlavním městě po více než 100 letech.
  • Plný je také původní hřbitov v pražských Kunraticích. Tam už radnice vyměnila obecní pozemek v jiném místě této městské části za plochu sousedící se stávajícím hřbitovem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Čert nemá volno? Tak jděte bruslit!

vydáno 2. prosince 2021  12:10

Už to voní Vánocemi! Máme pro vás přehled svátečních akcí v metropoli.  celý článek

Pojistěte si duši. Pokud ale chcete peníze, pozor na drogy a taky alkohol

vydáno 2. prosince 2021  9:14

Kolik je doopravdy lidí, kteří změní profesi kvůli vyhoření? Psychickou únavu přizná jen zlomek z nich. Někteří změní profesi, aby se už nemuseli potýkat...  celý článek

Vaše fotky z Prahy