metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 1 °C

Pondělí, 21. ledna 2019. Svátek má Běla.
Vítězný návrh nového suchdolského pohřebiště.
Větší foto
Vítězný návrh nového suchdolského pohřebiště. | foto: ArchivMetro.cz

Suchdolský hřbitov. Pohřbívat budou nově u svatého Václava

2. dubna 2018  12:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Nerostou jenom developerské projekty. Rodí se i místa, která nemáme tolik rádi, ale neobejdeme se bez nich. Hřbitovy.

V řadě městských částí v posledních třech desetiletích přibyly tisíce nových obyvatel. S tím vyvstala leckde potřeba na rozšíření stávajícího hřbitova, nebo dokonce vybudování nového.

Takový hřbitov se stal nutností i pro severní oblast Prahy, pro městskou část Suchdol. Ten dosud místo k poslednímu odpočinku neměl. Radnice proto vypsala loni soutěž a z jedenácti návrhů byl nakonec vybrán projekt trutnovského Ateliéru Rosa Architekt.

Pražské hřbitovy

  • V současnosti je v hlavním městě 29 hřbitovů.
  • V rámci Prahy jsou rozdělené do pěti hřbitovních správ a čtyř kategorií podle poskytovaných služeb.

„V současnosti není přímo v naší městské části pohřbívání možné,“ uvedl pro deník Metro starosta Suchdola Petr Hejl. Tradičně pohřbívají Suchdolští své pozůstalé v Praze 6, a to buď na hřbitově ve Vokovicích, nebo U Matěje nad Šáreckým údolím. Další možností jsou sousední Únětice, případně na jiných hřbitovech na severním okraji hlavního města. „Pro život obce a řadu obyvatel Suchdola je důležité mít možnost pohřbívat na svém území a často to bývá i přání zesnulých,“ potvrzuje suchdolský starosta.

Architektonicko-krajinářská soutěž vymezila prostor pro hřbitov okolí kaple svatého Václava. Jedním z požadavků bylo začlenění lokality do okolní přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Kozích hřbetů. Jak vyplývá z konečného hodnocení poroty, vítězný návrh „citlivě reaguje na krajinnou situaci i širší urbanistické vazby“.

Historická svatováclavská kaple se stala ústředním bodem projektu, aniž by byla nepřiměřeně zdůrazněna jinými monumentálními zásahy. Podařilo se navíc zachovat stávající průhledy do okolní krajiny.

Podle starostova vyjádření by se s budováním mohlo začít už v příštím roce. Součástí projektu je i architektonický koncept jednotlivých hrobových míst. Ten zaručuje postupné vytvoření harmonického celku i při eventuálním budoucím rozšíření suchdolského hřbitova.

Na Olšanech jsou pochovány více než dva miliony lidí

  • Potřebu nových hrobových míst má více pražských částí.
  • Připravena je už studie k rozšíření stávajícího hřbitova v Hostivaři v Praze 15. Společně se zcela novým hřbitovem v Suchdole půjde o první nová pohřebiště v hlavním městě po více než 100 letech.
  • Plný je také původní hřbitov v pražských Kunraticích. Tam už radnice vyměnila obecní pozemek v jiném místě této městské části za plochu sousedící se stávajícím hřbitovem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Lítačku můžete také vyhrát

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
vydáno 20. ledna 2019  5:54

Chcete mít roční kupon na MHD úplně zadarmo? Až do konce ledna jej můžete zkusit vyhrát. Organizátor dopravy Ropid totiž ve spolupráci se společností Visa...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám