metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Úterý, 2. března 2021. Svátek má Anežka.
Kapela byla založena již v roce 1992.
Větší foto
Kapela byla založena již v roce 1992. | foto: PETR KUREČKA

Support Lesbiens na nové desce žhnou a září

11. října 2018  13:14 Pavel Urban Metro.cz
Rockeři Support Lesbiens obměnili svou sestavu a v rozhovoru pro Metro představili svůj nachystaný materiál.

Jak dlouho jste dělali na albu Glow a jak byste ho charakterizovali?
Dušan Marko: Byly to tři měsíce intenzivního tvoření a nahrávání. Mám z natáčení a následného mixu skvělý pocit, protože si naše hudební chutě skvěle sedly. Zároveň máme na hodně věcí stejný názor, přitom každý z nás má osobitý autorský rukopis, díky němuž je album Glow obsahově hodně pestré, což vyjadřuje i barevný obal desky, který pro nás vytvořil Dan Kurz.

Radek Tomášek: Vzniklo něco, co mě moc baví, a pestrost v těch písních opravdu cítím. Je tam třeba i trochu gospelu, soulu nebo RnB, což je pro nás nový rank. Zároveň pořád ctíme klasickou formu písničky, s důrazem na její melodiku a jednoduchost. Díky tomu, že jsme si tuto desku produkovali sami, pouze v rámci kapely, máme z výsledku o to větší radost. Mixu a masteringu se ujal Ecson Waldes.

Cítíte velký rozdíl v tom, když je nyní vaším hlasem Dušan Marko místo Czendy Urbánka? Jak jste se s touto změnou vypořádali v kapele?
Hynek Toman: S Dušanem můžeme dělat věci, které by s kluky, kteří zpívali v kapele předtím, nešly. Prostě zase jiný druh muziky a polohy, které jsme si ještě nikdy nevyzkoušeli. A to nás na tom právě baví. S výměnou zpěváka se kapela vypořádala songem Movin’ On, který se okamžitě etabloval v českém rádiovém éteru a ohlasy na něj byly výborné. Hned začátkem roku 2018 jsme vydali s Dušanem druhý singl Brighter day, který si vedl stejně skvěle, potom přišla nabídka na uzavření vydavatelské smlouvy s Universal Music – a album Glow je na světě.

Proč jste zvolili zrovna název Glow?
Dušan: Slovo Glow můžeme přeložit mnoha způsoby, my jsme si vybrali „žhnout“ a „zářit“. Cítil jsem od první chvíle, co jsme se hudebně poznali při natáčení pecky Movin’ On, že v nás všech „žhne“ plamínek odhodlání něco společně vytvořit, a dle mého názoru jsme vytvořili desku, která „září“.

Máte v plánu také turné k desce?
Hynek: Na Glow Tour vyrazíme určitě až příští rok, dáme tomu trochu času, aby se písničky z této desky vryly fanouškům více pod kůži. Pak si budeme koncerty všichni více užívat. Těšíme se na ně už teď.

K novému singlu Ocean jste zveřejnili klip, jak jste si užili natáčení v Colloredo-Mansfeldském paláci?
Dušan: „Mě úplně mrazí,“ řekl náš bubeník Radek, když viděl právě natočený záběr tanečníků na monitoru u kameramana. Byl z toho fakt nadšen. Opravdu okouzlující prostory Colloredo-Mansfeldského paláce a skvělé ztvárnění naší muziky skrze tanečníky, to byl opravdu zážitek. Každý z nás měl z jejich tance husí kůži už na place. Všechno to společně splynulo, pulzovalo a utvořilo krásný obraz přesně tak, jak jsme si představovali.

Jaké máte zatím reakce na singly z nové desky, které už jsou venku?
Dušan: Máme z nich obrovskou radost, protože jsou především pozitivní. Hodně fandů píše, že si k našim songům vybudovali vztah, že k nim ty písničky promlouvají. Samozřejmě jsou i kritické ohlasy, to by nebylo ono, třeba narážky na starou sestavu, ale víte co, hejtry si musíte zasloužit! Každopádně, my se díváme stále dopředu a chceme v této sestavě dělat muziku, která nás baví.

Jak došlo ke spolupráci s Xindlem X na české skladbě Hazardér a jaké to je, zpívat jen takto ojediněle česky?
Dušan: Hazardér je česká verze písně Still Myself, která je na našem novém albu Glow. Čeština je hodně ohebný jazyk, ve kterém se musí respektovat určité zákonitosti, jinak balancujete na tenké hranici mezi vkusem a nevkusem. Musíte mít pro psaní v češtině prostě cit. Víte, „básnické střevo“. Potřebovali jsme někoho, kdo tu písničku správně uchopí a vnese tam i trošku vtipu a zároveň bude schopen zachovat význam originálního textu a poradí si i s jeho docela těžkým frázováním, kterému se bylo potřeba co nejvíce přiblížit. Proto ve finále padla volba na Ondřeje, který je náš kamarád a samozřejmě jeden z nejlepších textařů v Čechách a umí si se zadáním tohoto typu poradit. Jemu se písnička líbila, tak jsme se domluvili na spolupráci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pozor na odhalené kotníky! Samozvaná moderní módní policie řádí na Facebooku

Úlovek z MHD
vydáno 2. března 2021  6:00

Členové Spolku odpůrců odhalených kotníků chtějí načapat i vás. Nejvíc fotografických úlovků mají z Prahy.  celý článek

Biologické hodiny nečekají. Umělá inteligence pomáhá lidem vybrat správné embryo

Děti a umělá inteligence jsou také oblíbenou sci-fi zápletkou pro filmaře.
vydáno 1. března 2021  18:00

Nákup vozu lze odložit. Není to tragédie. Zplození potomka je ale limitováno.   celý článek

Barrandovský kopec se mění. Koupaliště pod ním ale už nebude

Práce na Barrandovských terasách
vydáno 1. března 2021  5:34

Legendární terasy nad Vltavou mají být otevřeny již letos. Jak se vám líbí?  celý článek

Psychoterapeutka: Nemáme teď kam utéci. Ani sami před sebou.

Psychoterapeutka Magda Bartošová
vydáno 28. února 2021  14:40

Tvrdý lockdown, home office. „Lidem zmizely pevné body v životě. Teprve se ukáže, jakou odezvu tato proměna reality celosvětově způsobí,“ říká deníku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám