metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 16 °C

Neděle, 5. dubna 2020. Svátek má Miroslava.
Šoa - Zuzana Onufráková
Větší foto
Šoa - Zuzana Onufráková | foto: Švandovo divadlo - Patrik Borecký

Švandovo divadlo vyváží své inscenace do světa

3. června 2015  18:36 ČTK
Po úspěšném vystoupení na mezinárodním divadelním festivalu v korejském Pusanu, kde Hamlet sklidil mimořádný ohlas, se pražské Švandovo divadlo opět chystá do světa. Další zastávkou bude Kulturfest v New Yorku, největší světový festival židovského divadla, který se koná od 14. do 21. června.

Švandovo divadlo poveze do USA dva tituly: komorní drama Šoa nastudované v češtině a jeho pozdější anglickou verzi The Good and the True v podání britských herců Isobel Pravda a Saula Reichlina.

Zatímco anglická verze měla v New Yorku premiéru loni v renomovaném divadle DR2 na Off-Broadwayi, hra Šoa s Miroslavem Hruškou a Zuzanou Onufrákovou se americkému publiku představí poprvé.

„Titul Šoa bude mít americkou premiéru 15. června, The Good and the True je na programu 17. června. Představení se uskuteční v sále Bohemian National Hall přímo v srdci Manhattanu,“ řekla Magdalena Bičíková, která smíchovské scéně připravuje mediální servis.

Obě inscenace vyprávějí o napínavých osudech olomouckého atleta Miloše Dobrého a prvorepublikové herečky Hany Pravdové, kteří unikli téměř jisté smrti v koncentračních táborech. Režisérem a spoluautorem obou her je ředitel divadla Daniel Hrbek.

Hrdinku hrála její vnučka

„Při newyorské premiéře publikum a kritiku zaujal i fakt, že Hanu Pravdovou, jejíž nadějně rozjetou kariéru v českém filmu a divadle zmařila válka, ztvárnila na jevišti její vnučka Isobel Pravda, podobně talentovaná a krásná, jako byla kdysi její babička,“ vysvětlila Bičíková.

I program Kulturfestu počítá podle ní s diskusemi diváků s tvůrci a pamětníky. Vedle českých a britských divadelníků se jich zúčastní i předseda Federace židovských obcí v ČR Petr Papoušek, který je vnukem atleta Miloše Dobrého. Právě vzpomínky jeho dědečka na těžké válečné roky spolu s poutavými knižními memoáry Hany Pravdové vznik obou her inspirovaly.

Hostování Švandova divadla se uskuteční ve spolupráci s Českým centrem v New Yorku, konzulátem ČR a Stálou misí při OSN. Režiséra a ředitele Švandova divadla Daniela Hrbka za velkou louží teď čeká setkání se sponzory a také jednání o možném zahraničním turné Švandova divadla po Spojených státech, které by se mohlo uskutečnit v příštích dvou letech.

„Vyjednáváme i o udělení licence na území USA a Kanady, která by místním divadlům umožnila obě hry uvádět s jejich herci, ale v původní podobě, jak je to zvykem třeba u muzikálů. Tedy včetně stejného scénáře, světel, zvuku nebo kostýmů, které používáme ve Švandově divadle. Jde o další způsob, jak divákům na druhém konci světa přiblížit nejen kus z historie naší země uprostřed Evropy, ale zároveň jim představit alespoň malý střípek ze současné české činohry,“ komentoval to Hrbek.

Festival Kulturfest je výběrovou přehlídkou nejzajímavějších kulturních akcí s židovskou tematikou z celého světa. Švandovo divadlo oslovili pořadatelé za Českou republiku, další scény přijedou z Polska, Německa, Rumunska, Francie, Austrálie, Kanady a Jižní Afriky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Seminář poodhaluje budoucnost módy. Češi patří ve vývoji nových materiálů mezi špičku

Seminář Future Fashion, pohled do budoucnosti módního sektoru
vydáno 5. dubna 2020  12:58

Institut módní tvorby je nenápadně schován v domě na Vinohradech, ve třech místnostech si lidé, co mají rádi různé směry módy, mohou plnit své sny. Já se...  celý článek

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domečky na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Během nouzového stavu se z revizorů stali rozlévači dezinfekce. Průvodčí jen mávají

Poloprázdná stanice metra Smíchovské nádraží
vydáno 3. dubna 2020  9:19

Více než osmdesátiprocentní propad počtu cestujících v pražské hromadné dopravě a doporučení hygieniků přiměly dopravní podnik i další dopravce „uklidit“...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám