metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 4 °C

Sobota, 4. prosince 2021. Svátek má Barbora.

Větší foto
Šoa - Zuzana Onufráková | foto: Švandovo divadlo - Patrik Borecký

Švandovo divadlo vyváží své inscenace do světa

  18:36
Po úspěšném vystoupení na mezinárodním divadelním festivalu v korejském Pusanu, kde Hamlet sklidil mimořádný ohlas, se pražské Švandovo divadlo opět chystá do světa. Další zastávkou bude Kulturfest v New Yorku, největší světový festival židovského divadla, který se koná od 14. do 21. června.

Švandovo divadlo poveze do USA dva tituly: komorní drama Šoa nastudované v češtině a jeho pozdější anglickou verzi The Good and the True v podání britských herců Isobel Pravda a Saula Reichlina.

Zatímco anglická verze měla v New Yorku premiéru loni v renomovaném divadle DR2 na Off-Broadwayi, hra Šoa s Miroslavem Hruškou a Zuzanou Onufrákovou se americkému publiku představí poprvé.

„Titul Šoa bude mít americkou premiéru 15. června, The Good and the True je na programu 17. června. Představení se uskuteční v sále Bohemian National Hall přímo v srdci Manhattanu,“ řekla Magdalena Bičíková, která smíchovské scéně připravuje mediální servis.

Obě inscenace vyprávějí o napínavých osudech olomouckého atleta Miloše Dobrého a prvorepublikové herečky Hany Pravdové, kteří unikli téměř jisté smrti v koncentračních táborech. Režisérem a spoluautorem obou her je ředitel divadla Daniel Hrbek.

Hrdinku hrála její vnučka

„Při newyorské premiéře publikum a kritiku zaujal i fakt, že Hanu Pravdovou, jejíž nadějně rozjetou kariéru v českém filmu a divadle zmařila válka, ztvárnila na jevišti její vnučka Isobel Pravda, podobně talentovaná a krásná, jako byla kdysi její babička,“ vysvětlila Bičíková.

I program Kulturfestu počítá podle ní s diskusemi diváků s tvůrci a pamětníky. Vedle českých a britských divadelníků se jich zúčastní i předseda Federace židovských obcí v ČR Petr Papoušek, který je vnukem atleta Miloše Dobrého. Právě vzpomínky jeho dědečka na těžké válečné roky spolu s poutavými knižními memoáry Hany Pravdové vznik obou her inspirovaly.

Hostování Švandova divadla se uskuteční ve spolupráci s Českým centrem v New Yorku, konzulátem ČR a Stálou misí při OSN. Režiséra a ředitele Švandova divadla Daniela Hrbka za velkou louží teď čeká setkání se sponzory a také jednání o možném zahraničním turné Švandova divadla po Spojených státech, které by se mohlo uskutečnit v příštích dvou letech.

„Vyjednáváme i o udělení licence na území USA a Kanady, která by místním divadlům umožnila obě hry uvádět s jejich herci, ale v původní podobě, jak je to zvykem třeba u muzikálů. Tedy včetně stejného scénáře, světel, zvuku nebo kostýmů, které používáme ve Švandově divadle. Jde o další způsob, jak divákům na druhém konci světa přiblížit nejen kus z historie naší země uprostřed Evropy, ale zároveň jim představit alespoň malý střípek ze současné české činohry,“ komentoval to Hrbek.

Festival Kulturfest je výběrovou přehlídkou nejzajímavějších kulturních akcí s židovskou tematikou z celého světa. Švandovo divadlo oslovili pořadatelé za Českou republiku, další scény přijedou z Polska, Německa, Rumunska, Francie, Austrálie, Kanady a Jižní Afriky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Barvy, beton a štěrk u hradiště? Proti zásahům do zalesněného vrchu bojuje petice

vydáno 4. prosince 2021  6:00

Keltské opidum Závist najdete v Břežanském údolí, v učebnicích dějepisu a v poslední době i na stránkách novin. Kolem zbytků hradiště je momentálně živo....  celý článek

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Komerční sdělení

Akcent vašeho stylu: Huawei Watch GT 3

vydáno 3. prosince 2021

Chytré hodinky od Huawei získávají každým rokem na větší oblibě. Jsou příjemné na pohled i nošení a navíc burcují k lepšímu životnímu stylu. Vzhled...  celý článek

Vaše fotky z Prahy