metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Pondělí, 14. června 2021. Svátek má Roland.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Svatební zvony se rozeznějí, přesto lidé sňatky odkládají

  20:27
Seznamy objednávek sňatků na radnicích jsou teď jako noty na buben.

Stav nouze způsobil, že snoubenci odložili slavnostní okamžik, kdy si řeknou své „ano“. Těch, kteří nově využijí omezených podmínek pro konání svateb, bude zřejmě minimum.

„V době vyhlášení stavu nouze jsme měli předjednáno sedm civilních a jeden církevní obřad,“ říká Renáta Koníčková, matrikářka telčského městského úřadu. S některými snoubenci už náhradní termín dojednali, jiní čekají na další vývoj karanténních opatření. I když chtějí vstup do společného soužití stvrdit co nejdříve, na období „desítkových“ pravidel, kdy se smí zúčastnit nanejvýš deset přítomných, žádnou rezervaci v Telči nemají.

Stejně jsou na tom i v Novém Městě nad Metují. „Snoubenci přesouvají obřady z května a června na srpen a září, předpokládají, že to bude možné už ve větším počtu osob než jenom v deseti,“ řekla deníku Metro matrikářka novoměstské radnice Jana Třísková.

Svateb přibývá

  • Téměř pětapadesát tisíc sňatků (přesně 54 870) uzavřeli v roce 2019 obyvatelé České republiky. Je to o 400 svateb více než rok předtím. 
  • Číslo oddaných roste pravidelně od roku 2007. Rozvodů je naopak rok od roku méně. Loni konkrétně 24 141. Za tímto údajem však stojí fakt, že zhruba kolem čtvrt milionu párů žije „na psí knížku“.

„Některé páry, a to platí i o dubnových a květnových svatbách, přesunuly konání svatby na jiné měsíce, někteří ji ale odložili na neurčito,“ vypočítává Jana Kodymová, mluvčí libereckého magistrátu. Úřad je se všemi v kontaktu a termíny budou řešit podle dalšího vývoje situace.

V poněkud jiné situaci jsou v Lidicích, kde patří k žádaným a velice oblíbeným oddávání v parku mezi růžovými záhony nebo na zahradě Lidické galerie. Svatby se tu konají v exteriéru a až za teplého jarního počasí. Oblíbené jsou i proto, že novomanželé zasadí v růžovém sadu svoje růže. „Obřady se ale konají vždy až od května, takže ty, co byly již rezervované na tento měsíc, snoubenci zrušili a přesouvají na jiné termíny,“ řekla deníku Metro Veronika Kellerová, starostka obce Lidice. „První svatby by tak měly být začátkem června, ale vůbec si nedovedu představit, že budeme všichni v rouškách. To budou nádherné momenty, a co teprve ty svatební fotky,“ dodává starostka Veronika Kellerová.

Nouzový stav zamotal hlavy i profesionálním organizátorům svateb, zvláště těch velkých. „Mohu potvrdit, že všechny dubnové a květnové svatby přesouváme, mnohdy i na příští rok,“ uvedla Petra Šauer, koordinátorka z agentury Easy Wedding. Někteří vyčkávají na začátek května, čekají uvolnění pravidel.

„Svatby plánované do 8. června jsme přesunuli na podzim a příští rok. Činnost zahajujeme po tomto datu,“ říká Petra Gadžuková ze svatební agentury K&P. Doufá, že povinnost nosit roušky bude brzo zrušena, jejich nošení by asi od svatby všechny odrazovala. 

Obřady podle vnitra

Ministerstvo vnitra vydalo doporučení pro konání svateb ve stavu nouze od 20. dubna 2020.

  • Obřadu se může zúčastnit maximálně deset osob včetně oddávajícího a matrikáře.
  • Snoubenci nemusí mít během obřadu ochranný prostředek dýchacích cest. Roušky naopak musí mít svatební hosté i úředníci a oddávající. Matrikářům se doporučují gumové rukavice. Ostatní účastnící dodržují odstup dvou metrů.
  • Po skončení sňatečného obřadu je provedena dezinfekce všech použitých pomůcek. Písemná dokumentace se nedezinfikuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Talkshow Honzy Dědka bude v létě na zámcích. Dorazí Dejdar, Matonoha nebo Brzobohatý

vydáno 14. června 2021  9:22

Pořad 7 pádů Honzy Dědka čeká sice o prázdninách natáčecí pauza, ale moderátor se svou show nazvanou 7 pádů na cestách vyráží za diváky napříč republikou....  celý článek

Na lodi musí být čisto a veselo, pak jde úplně všechno, říká kapitán moderního katamaránu

vydáno 13. června 2021  17:04

Začneme malou perličkou. Však jsme na vodě. Nejmodernější loď v Praze nemá kormidlo! Moderní elektrická loď Bella Bohemia se ovládá přes joystick. O...  celý článek

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

vydáno 13. června 2021  5:52

Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z...  celý článek

V Říčanech u Prahy vznikl nový showroom Peugeot. Koncept je v Česku zcela unikátní

vydáno 13. června 2021  5:39

V Říčanech u Prahy zahájila v květnu provoz nová koncese značky Peugeot. Koncesionář Lenner Motors zde nabízí nejen kompletní modelovou řadu vozů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy