metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 14 °C

Úterý, 26. října 2021. Svátek má Erik.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Svatební zvony se rozeznějí, přesto lidé sňatky odkládají

  20:27
Seznamy objednávek sňatků na radnicích jsou teď jako noty na buben.

Stav nouze způsobil, že snoubenci odložili slavnostní okamžik, kdy si řeknou své „ano“. Těch, kteří nově využijí omezených podmínek pro konání svateb, bude zřejmě minimum.

„V době vyhlášení stavu nouze jsme měli předjednáno sedm civilních a jeden církevní obřad,“ říká Renáta Koníčková, matrikářka telčského městského úřadu. S některými snoubenci už náhradní termín dojednali, jiní čekají na další vývoj karanténních opatření. I když chtějí vstup do společného soužití stvrdit co nejdříve, na období „desítkových“ pravidel, kdy se smí zúčastnit nanejvýš deset přítomných, žádnou rezervaci v Telči nemají.

Stejně jsou na tom i v Novém Městě nad Metují. „Snoubenci přesouvají obřady z května a června na srpen a září, předpokládají, že to bude možné už ve větším počtu osob než jenom v deseti,“ řekla deníku Metro matrikářka novoměstské radnice Jana Třísková.

Svateb přibývá

  • Téměř pětapadesát tisíc sňatků (přesně 54 870) uzavřeli v roce 2019 obyvatelé České republiky. Je to o 400 svateb více než rok předtím. 
  • Číslo oddaných roste pravidelně od roku 2007. Rozvodů je naopak rok od roku méně. Loni konkrétně 24 141. Za tímto údajem však stojí fakt, že zhruba kolem čtvrt milionu párů žije „na psí knížku“.

„Některé páry, a to platí i o dubnových a květnových svatbách, přesunuly konání svatby na jiné měsíce, někteří ji ale odložili na neurčito,“ vypočítává Jana Kodymová, mluvčí libereckého magistrátu. Úřad je se všemi v kontaktu a termíny budou řešit podle dalšího vývoje situace.

V poněkud jiné situaci jsou v Lidicích, kde patří k žádaným a velice oblíbeným oddávání v parku mezi růžovými záhony nebo na zahradě Lidické galerie. Svatby se tu konají v exteriéru a až za teplého jarního počasí. Oblíbené jsou i proto, že novomanželé zasadí v růžovém sadu svoje růže. „Obřady se ale konají vždy až od května, takže ty, co byly již rezervované na tento měsíc, snoubenci zrušili a přesouvají na jiné termíny,“ řekla deníku Metro Veronika Kellerová, starostka obce Lidice. „První svatby by tak měly být začátkem června, ale vůbec si nedovedu představit, že budeme všichni v rouškách. To budou nádherné momenty, a co teprve ty svatební fotky,“ dodává starostka Veronika Kellerová.

Nouzový stav zamotal hlavy i profesionálním organizátorům svateb, zvláště těch velkých. „Mohu potvrdit, že všechny dubnové a květnové svatby přesouváme, mnohdy i na příští rok,“ uvedla Petra Šauer, koordinátorka z agentury Easy Wedding. Někteří vyčkávají na začátek května, čekají uvolnění pravidel.

„Svatby plánované do 8. června jsme přesunuli na podzim a příští rok. Činnost zahajujeme po tomto datu,“ říká Petra Gadžuková ze svatební agentury K&P. Doufá, že povinnost nosit roušky bude brzo zrušena, jejich nošení by asi od svatby všechny odrazovala. 

Obřady podle vnitra

Ministerstvo vnitra vydalo doporučení pro konání svateb ve stavu nouze od 20. dubna 2020.

  • Obřadu se může zúčastnit maximálně deset osob včetně oddávajícího a matrikáře.
  • Snoubenci nemusí mít během obřadu ochranný prostředek dýchacích cest. Roušky naopak musí mít svatební hosté i úředníci a oddávající. Matrikářům se doporučují gumové rukavice. Ostatní účastnící dodržují odstup dvou metrů.
  • Po skončení sňatečného obřadu je provedena dezinfekce všech použitých pomůcek. Písemná dokumentace se nedezinfikuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Práce je nutno dělat pořádně, hájí četné uzavírky v hlavním městě radní Adam Scheinherr

vydáno 26. října 2021  6:25

Starosti potkávají šoféry, kteří využívají Argentinskou či Proseckou ulici. Může za to špatná koordinace? Podzim trápí Pražany nejen kvůli covidu, ale i...  celý článek

Komerční sdělení

Třinec ovládl druhou ligu amerického fotbalu i bez pozitivního Kosniovského

vydáno 26. října 2021

Finále druhé ligy amerického fotbalu přineslo napínavou zápletku. Třinec Sharks přicestovali na hřiště Pardubic Stallions bez quarterbacka Alana...  celý článek

Po covidu se cestuje nekultivovaně, říká šéf pražských revizorů

vydáno 25. října 2021  5:05

Vedoucí revizorů v metropoli Pavel Kurka je v deníku Metro již stálicí. Každý rok za ním vyrážíme do jeho kanceláře v budově centrálního dispečinku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy