metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 6 °C

Pondělí, 12. dubna 2021. Svátek má Julius.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Svatební zvony se rozeznějí, přesto lidé sňatky odkládají

  20:27
Seznamy objednávek sňatků na radnicích jsou teď jako noty na buben.

Stav nouze způsobil, že snoubenci odložili slavnostní okamžik, kdy si řeknou své „ano“. Těch, kteří nově využijí omezených podmínek pro konání svateb, bude zřejmě minimum.

„V době vyhlášení stavu nouze jsme měli předjednáno sedm civilních a jeden církevní obřad,“ říká Renáta Koníčková, matrikářka telčského městského úřadu. S některými snoubenci už náhradní termín dojednali, jiní čekají na další vývoj karanténních opatření. I když chtějí vstup do společného soužití stvrdit co nejdříve, na období „desítkových“ pravidel, kdy se smí zúčastnit nanejvýš deset přítomných, žádnou rezervaci v Telči nemají.

Stejně jsou na tom i v Novém Městě nad Metují. „Snoubenci přesouvají obřady z května a června na srpen a září, předpokládají, že to bude možné už ve větším počtu osob než jenom v deseti,“ řekla deníku Metro matrikářka novoměstské radnice Jana Třísková.

Svateb přibývá

  • Téměř pětapadesát tisíc sňatků (přesně 54 870) uzavřeli v roce 2019 obyvatelé České republiky. Je to o 400 svateb více než rok předtím. 
  • Číslo oddaných roste pravidelně od roku 2007. Rozvodů je naopak rok od roku méně. Loni konkrétně 24 141. Za tímto údajem však stojí fakt, že zhruba kolem čtvrt milionu párů žije „na psí knížku“.

„Některé páry, a to platí i o dubnových a květnových svatbách, přesunuly konání svatby na jiné měsíce, někteří ji ale odložili na neurčito,“ vypočítává Jana Kodymová, mluvčí libereckého magistrátu. Úřad je se všemi v kontaktu a termíny budou řešit podle dalšího vývoje situace.

V poněkud jiné situaci jsou v Lidicích, kde patří k žádaným a velice oblíbeným oddávání v parku mezi růžovými záhony nebo na zahradě Lidické galerie. Svatby se tu konají v exteriéru a až za teplého jarního počasí. Oblíbené jsou i proto, že novomanželé zasadí v růžovém sadu svoje růže. „Obřady se ale konají vždy až od května, takže ty, co byly již rezervované na tento měsíc, snoubenci zrušili a přesouvají na jiné termíny,“ řekla deníku Metro Veronika Kellerová, starostka obce Lidice. „První svatby by tak měly být začátkem června, ale vůbec si nedovedu představit, že budeme všichni v rouškách. To budou nádherné momenty, a co teprve ty svatební fotky,“ dodává starostka Veronika Kellerová.

Nouzový stav zamotal hlavy i profesionálním organizátorům svateb, zvláště těch velkých. „Mohu potvrdit, že všechny dubnové a květnové svatby přesouváme, mnohdy i na příští rok,“ uvedla Petra Šauer, koordinátorka z agentury Easy Wedding. Někteří vyčkávají na začátek května, čekají uvolnění pravidel.

„Svatby plánované do 8. června jsme přesunuli na podzim a příští rok. Činnost zahajujeme po tomto datu,“ říká Petra Gadžuková ze svatební agentury K&P. Doufá, že povinnost nosit roušky bude brzo zrušena, jejich nošení by asi od svatby všechny odrazovala. 

Obřady podle vnitra

Ministerstvo vnitra vydalo doporučení pro konání svateb ve stavu nouze od 20. dubna 2020.

  • Obřadu se může zúčastnit maximálně deset osob včetně oddávajícího a matrikáře.
  • Snoubenci nemusí mít během obřadu ochranný prostředek dýchacích cest. Roušky naopak musí mít svatební hosté i úředníci a oddávající. Matrikářům se doporučují gumové rukavice. Ostatní účastnící dodržují odstup dvou metrů.
  • Po skončení sňatečného obřadu je provedena dezinfekce všech použitých pomůcek. Písemná dokumentace se nedezinfikuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Leteckým technikem se může stát i ten, kdo si dál rád hraje. Ženy tady voní benzinem

vydáno 11. dubna 2021  19:00

V hangárech 24. základny dopravního letectva v pražských Kbelích najdete pod jednou střechou letouny i vrtulníky. Celkem jich tu mají tři desítky a stará...  celý článek

Chytrolíni neprojdou. Kdo se vyhne testu, do školy nesmí

vydáno 11. dubna 2021  11:11

Ředitelé a učitelé základek měli jen několik dní na to, aby prostudovali desítky stran „návodů“, které jim pro návrat dětí do škol a testování zaslalo...  celý článek

Trolejbusem objedou svět, zatím shánějí techniky a řeší víza

vydáno 11. dubna 2021  6:52

Na první pohled je to šílenost. Přesto se parta kolem brněnského dobrodruha a podnikatele Alberta Fikáčka vydá trolejbusem kolem světa. S týmem...  celý článek

Do zahrady může dva tisíce lidí v jednu chvíli, říká ředitel Černý

vydáno 10. dubna 2021  11:37

Jak si v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji poradili s absencí návštěvníků a jak se chystají na pondělní otevření venkovních prostor? Také o...  celý článek

Vaše fotky z Prahy