metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Neděle, 18. dubna 2021. Svátek má Valérie.

Další 2 fotografie v galerii
Lidé na Národní třídě | foto: Pavel Tůma

Svátek připomenou akce v celé metropoli. Hrzánský palác je ale nepřístupný

  15:54,  aktualizováno  22:25
Zítřek je dnem, kdy si každoročně připomínáme pátek 17. listopadu 1989. Dnem, kdy se na Albertově sešli studenti vysokých škol, aby svou manifestací dali vzniknout řetězci událostí, který vyústil v pád komunistického režimu.

Slavit se bude v ulicích

Organizátoři satirického karnevalového průvodu s názvem Sametové posvícení připravili na Den boje za svobodu a demokracii alegorii České republiky jako lodi bláznů. Průvod masek inspirovaný Basilejským karnevalem Fasnacht vyrazí ve čtrnáct hodin z Jungmannova náměstí.

Bude se také demonstrovat. Po loňské demonstraci s červenými kartami 17. listopadu během oslav budou moci lidé hodit do urny své tipy na to, kdo by se po Milošovi Zemanovi měl stát příštím prezidentem republiky. Na své si letos přijdou také lidé, kteří chtějí projevit svůj kladný nebo záporný názor na přijímání uprchlíků.

Při příležitosti 17. listopadu se se měl otevřít jinak nepřístupný Hrzánský palác, jedna z hradčanských palácových staveb, která slouží Úřadu vlády.

„Návštěvníci se mohou těšit například na Gobelínový nebo Hudební sál, Strahovský salonek či na premiérskou pracovnu, kterou předseda vlády využívá před tím, než je jmenována vláda a přesune se do Strakovy akademie,“ uvedla původně pro čtenáře deníku Metro mluvčí Úřadu vlády Andrea Šlechtová.

Úřad vlády však kvůli bezpečnostním opatřením v okolí vládních budov úterní den otevřených dveří v Hrzánském paláci zrušil. Učinil tak na doporučení policie.

K rozhodnutí podle něj úřad dospěl v souvislosti s přijatými zvýšenými bezpečnostními opatřeními v okolí vládních budov. Ta byla přijata kvůli pátečním teroristickým útokům v Paříži.

Oslava 17. listopadu

Nostalgie i bujaré veselí.

  • Obývák Václava Havla od 12 do 19 hodin na Národní třídě u Národního divadla bude tak trochu jiná oslava listopadu 1989 Pod názvem Díky, že můžem! Součástí oslav budou koncerty čtyřiapadesátičlenného orchestru mladých hudebníků Police Symphony Orchestra, známé kapely Sunflower Caravan a dalších.
  • Budova ministerstva dopravy od 10 do 16 hodin bude připravena prohlídková trasa, která ukáže nejzajímavější místa z historie obrovského nábřežního komplexu. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet otáčivý simulátor BESIPu převrácení auta na střechu nebo uvidí právě probíhající kampaně zaměřené na bezpečnost na silnicích.
  • Konají skoro dvě desítky ohlášených demonstrací. Mnoho z nich se ale netýká přímo událostí listopadu 1989 nebo 1939. Akce svolávají odpůrci a obhájci migrace, podporovatelé a kritici prezidenta Miloše Zemana a ohlášený je také protest proti vicepremiérovi a ministru financí Andreji Babišovi.
  • Účastníci jednotlivých akcí se budou v průběhu dne setkávat například na Václavském náměstí, Národní třídě nebo na Albertově. Očekává se účast tisíců lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Brzobohatý: „Porazte covid jako izraelská tatérka“

vydáno 17. dubna 2021  8:28

Herec a muzikant Ondřej G. Brzobohatý se v posledním roce nenudil. Kromě koncertů napsal hudbu k filmu či večerníčku, ale pracuje i na knize. Podílel se...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Vaše fotky z Prahy