metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Čtvrtek 11. srpna 2022. Svátek má Zuzana

Další 2 fotografie v galerii
Lidé na Národní třídě | foto: Pavel Tůma

Svátek připomenou akce v celé metropoli. Hrzánský palác je ale nepřístupný

  15:54,  aktualizováno  22:25
Zítřek je dnem, kdy si každoročně připomínáme pátek 17. listopadu 1989. Dnem, kdy se na Albertově sešli studenti vysokých škol, aby svou manifestací dali vzniknout řetězci událostí, který vyústil v pád komunistického režimu.

Slavit se bude v ulicích

Organizátoři satirického karnevalového průvodu s názvem Sametové posvícení připravili na Den boje za svobodu a demokracii alegorii České republiky jako lodi bláznů. Průvod masek inspirovaný Basilejským karnevalem Fasnacht vyrazí ve čtrnáct hodin z Jungmannova náměstí.

Bude se také demonstrovat. Po loňské demonstraci s červenými kartami 17. listopadu během oslav budou moci lidé hodit do urny své tipy na to, kdo by se po Milošovi Zemanovi měl stát příštím prezidentem republiky. Na své si letos přijdou také lidé, kteří chtějí projevit svůj kladný nebo záporný názor na přijímání uprchlíků.

Při příležitosti 17. listopadu se se měl otevřít jinak nepřístupný Hrzánský palác, jedna z hradčanských palácových staveb, která slouží Úřadu vlády.

„Návštěvníci se mohou těšit například na Gobelínový nebo Hudební sál, Strahovský salonek či na premiérskou pracovnu, kterou předseda vlády využívá před tím, než je jmenována vláda a přesune se do Strakovy akademie,“ uvedla původně pro čtenáře deníku Metro mluvčí Úřadu vlády Andrea Šlechtová.

Úřad vlády však kvůli bezpečnostním opatřením v okolí vládních budov úterní den otevřených dveří v Hrzánském paláci zrušil. Učinil tak na doporučení policie.

K rozhodnutí podle něj úřad dospěl v souvislosti s přijatými zvýšenými bezpečnostními opatřeními v okolí vládních budov. Ta byla přijata kvůli pátečním teroristickým útokům v Paříži.

Oslava 17. listopadu

Nostalgie i bujaré veselí.

  • Obývák Václava Havla od 12 do 19 hodin na Národní třídě u Národního divadla bude tak trochu jiná oslava listopadu 1989 Pod názvem Díky, že můžem! Součástí oslav budou koncerty čtyřiapadesátičlenného orchestru mladých hudebníků Police Symphony Orchestra, známé kapely Sunflower Caravan a dalších.
  • Budova ministerstva dopravy od 10 do 16 hodin bude připravena prohlídková trasa, která ukáže nejzajímavější místa z historie obrovského nábřežního komplexu. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet otáčivý simulátor BESIPu převrácení auta na střechu nebo uvidí právě probíhající kampaně zaměřené na bezpečnost na silnicích.
  • Konají skoro dvě desítky ohlášených demonstrací. Mnoho z nich se ale netýká přímo událostí listopadu 1989 nebo 1939. Akce svolávají odpůrci a obhájci migrace, podporovatelé a kritici prezidenta Miloše Zemana a ohlášený je také protest proti vicepremiérovi a ministru financí Andreji Babišovi.
  • Účastníci jednotlivých akcí se budou v průběhu dne setkávat například na Václavském náměstí, Národní třídě nebo na Albertově. Očekává se účast tisíců lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek

Čára není zeď. Zákaz odbočení na Chodově řidiči ignorují

vydáno 11. srpna 2022  4:07

Nejen změna uspořádání křižovatky způsobila jedenáct nehod. Za většinu mohli „pospíchálci“.  celý článek

Komerční sdělení

Triatlon Podroužek prověří všestrannost závodníků

vydáno 11. srpna 2022

Autokemp Podroužek u Netolic bude o víkendu 13. a 14. srpna přitahovat pozornost všech, kteří jsou stejně dobře doma ve vodě jako na souši. Uskuteční se...  celý článek

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek