metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 26 °C

Pátek, 19. července 2019. Svátek má Čeněk.
Historička Eva Doležalová
Větší foto
Historička Eva Doležalová | foto: REPRO Mafra

Svatováclavské peripetie v těžké době nacismu

28. září 2018  11:36 Jaroslav Šebek, HAL
Tradice spojená se sv. Václavem získávala zejména v moderní české minulosti nejen duchovní, ale i velmi silné politické konotace.

Nově vzniklý československý stát nepřijímal svatováclavskou úctu jednoznačně, neboť pro část levicového a liberálního spektra ztělesňovala antidemokratické prvky. Ty demokratické spatřovala v husovském příběhu.

V roce 1929 se však mohutně připomínalo tisíc let staroboleslavské bratrovraždy a smrt knížete, v pražských ulicích se sešlo více než 700 tisíc lidí a následně již zpochybňující hlasy utichaly. Výrazně do popředí vystoupil svatováclavský motiv během podzimu 1938, kdy mobilizoval proti nacistické agresi, ale současně se stal jedním z nástrojů autoritativní politiky druhé republiky.

Dění po okupaci
V době protektorátu se svatováclavský kult rovněž nacházel ve dvojaké pozici. Na jedné straně sloužil k posilování českého národního vědomí. Již záhy po 15. březnu 1939 byl totiž zaplaven pomník na Václavském náměstí kyticemi a věnci a byly slouženy ve vlasteneckém duchu bohoslužby. Zpěv svatováclavského chorálu se stal i jedním z výrazů protestu proti okupantům. Na druhé straně však již pár dní po zřízení protektorátu napsal Josef Kliment, jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Háchy, článek, v němž o sv. Václavovi hovořil z hlediska potřeby českého vazalství vůči německé říši. Němci byli také Klimentem označováni za jedinou možnou spojnici Čechů s Evropou.

Srazy na Quedlinburgu
Skutečně rozsáhlé zneužití svatováclavské tradice se datuje s nástupem Reinharda Heydricha na post zastupujícího říšského protektora, který do Prahy dorazil shodou okolností v předvečer svatováclavského svátku v roce 1941. K tomu je třeba dodat, že vysocí pohlaváři jednotek SS si libovali v konstruování historické výjimečnosti „černých uniforem“, přičemž vzory hledali v germánské minulosti.

Proto pravidelně pořádali své srazy na zámku Quedlinburgu, kde je pochován Jindřich I. Ptáčník, známý mimo jiné i svými spory s knížetem Václavem. Heydricha tyto historizující rituály částečně ovlivnily, proto v propagandě, jež měla sloužit nacistickým zájmům v protektorátu, sáhl po postavě z tak dávné historie.

Češi v třetí říši
Heydrich prezentuje svatováclavskou tradici v tom smyslu, že Čechy a Morava mohou být velkými zeměmi pouze ve spojení s třetí říší, protože bez ní, jak historie ukázala, byly vždy slabé. Ruku v ruce se zneužitím odkazu sv. Václava šla snaha Reinharda Heydricha a nacistických míst využít také postavu Karla IV., což souviselo se snahou ukázat českou kulturu v pozici závislé na německém vlivu.

Zastupující říšský protektor navíc deklaroval v zimě 1941 vedoucímu hlavní kanceláře NSDAP Martinu Bormannovi, že důraz na svatováclavskou tradici může přiblížit Čechy hitlerovské říši.

Příprava velkofilmu
Protektorátní propagandisté v čele s Emanuelem Moravcem se snažili myšlenky o odvěké podřízenosti Čechů Německu dostat po Heydrichově smrti i do hlav nejmladší generace, kterou chtěli organizovat v nacisty iniciovaném Kuratoriu pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Průnikem postavy českého historického velikána a žádoucích, nacisty konstruovaných obrazů o české minulosti byl i znak Kuratoria – svatováclavská orlice s hákovým křížem a zemskými znaky Čech a Moravy. S Václavovým jménem byla spojena také příprava protektorátního velkofilmu, kde měl hrát hlavní roli Karel Höger, který nebyl kvůli záměrnému zpomalování práce českých tvůrců nikdy dokončen.

Václav v oběhu
Světec se ocitl v roce 1944 i na pětitisícové protektorátní bankovce a ve stejném roce bylo rozhodnuto o vzniku vyznamenání Svatováclavská orlice, jež se udílelo za spolupráci s Říší a mělo sloužit ke kompromitaci významných osobností českého vědeckého a veřejného života, kteří tak byli poznamenáni Kainovým znamením spolupráce s Němci.

Naprostá většina národa ani katolických věřících se však s takto interpretovanou podobou tradice nikdy neztotožňovala. Přesto byla svatováclavská tradice kvůli nacistickému zneužití po druhé světové válce poněkud upozaděna. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Výměna ledolamů láká turisty. Měl je už Juditin most

Karlův most bude mít již brzy nové ledolamy u svých sedmi pilířů. Nové budou z...
vydáno 19. července 2019  13:42

Potápěči tráví u Karlova mostu pod vodou v kuse až čtyři hodiny. Pro návštěvníky Prahy jsou atrakcí.  celý článek

Příběh úžasných fotografií. 50 let od přistání na Měsíci

Buzz Aldrin
vydáno 19. července 2019  10:18

Dne 20. července 1969 se stal realitou velký kolektivní sen. Symbolizuje jej stopa v prachu na Měsíci, kterou tam svým krokem zanechal první americký...  celý článek

Dustinova kšiltovka i plavky paní Wheelerové. Seriál Stranger Things boduje i v obchodech

Vzorované košile i džíny s vysokým pasem. El, Mike a ostatní udávají módní...
vydáno 19. července 2019  5:56

Očekávaná třetí řada oblíbené série založené na hororové retro atmosféře Stranger Things láme rekordy nejen ve sledovanosti.  celý článek

Ve Stromovce někdo tráví labutě. Pečivo není pro ptáky vhodné, připomínají odborníci

Cedule ve Stromovce
vydáno 18. července 2019  15:11

Neznámý travič vodních ptáků versus rovněž anonymní tvůrce varovných cedulí. Tak by se dal shrnout zatím veskrze virtuální souboj, který v těchto dnech...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám