metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Pátek, 25. září 2020. Svátek má Zlata.
David ochutnává pokrm za 49 korun.
Větší foto
David ochutnává pokrm za 49 korun. | foto: Metro.cz

Švédské koule ochutnáte i na Andělu. Nejsou ale masové

13. srpna 2020  5:27 Filip Jaroševský Metro.cz
Masové kuličky s bramborovou kaší, brusinkovým džemem a smetanovou omáčkou. I jen díky tomuto jídlu mnoho Čechů navštěvuje prodejny švédského nábytkářského řetězce Ikea. Ten se nyní rozhodl kuličky nabízet nejen ve svých restauracích, ale také uprostřed pražského Smíchova. Vtip je v tom, že do kuliček za sympatických 49 korun nedal žádné maso. S kolegou Davidem jsme vyrazili tuhle vegetariánskou novinku ochutnat.

„Od nemasových koulí splácaných z jablek, ovsa, brambor a hrachu jsem nic světoborného neočekával. A světe div se, nic superchutného to není,“ okomentoval jídlo David, který konzumaci ukončil po spořádání tří z pěti kuliček. Já osobně jsem si pochutnal o něco víc. Instantní chuť, kterou kuličky samy o sobě mají, se dá totiž krásně schovat za směs kaše, omáčky a brusinek.

„Denně vydáváme tak třicítku porcí. Některým tam ale maso chybí. Ve čtvrtek tu budeme naposledy. Pak se stěhujeme na okraj metropole Zličín,“ sdělila nám obsluha food trucku, ve kterém jsme si v areálu Radlické kulturní sportovny kuličky zakoupili.

Sójová kráva
Nápad začít prodávat bezmasé, a tedy i ekologicky šetrnější koule nevymysleli v Ikee přes noc. Do Česka totiž míří vegetariánský trend. Podle průzkumu, jejž si dal vypracovat řetězec rychlého občerstvení KFC, plánuje třetina Čechů ve svém jídelníčku omezit maso a masné výrobky. Na této vlně se proto veze nejen švédský řetězec, který v tuzemsku ročně prodá skoro sedmnáct milionů kuliček. Bezmasou variantu svých jídel začaly v tuzemsku nabízet i mnohé řetězce rychlého občerstvení jako Burger King se svým veggie burgerem, Pizza Hut či zmiňované KFC. „Už nějakou dobu pozorujeme rostoucí poptávku po vegetariánské alternativě. Zařadili jsme proto poprvé v historii českého KFC do nabídky nové vegetariánské sendviče Vege Halloumi,“ říká prezident českého KFC Libor Hubík.

Neoblíbený halloumi
Abych neukazoval zbytečně prstem, vegetariánský burger jsem vyrazil ochutnat do nespecifikované pobočky KFC na západním okraji metropole. Sendvič, kde je kromě sýra i ledový salát s červenou cibulí a kouskem rajčete, mi vcelku chutnal. Jen jeho pravděpodobně pracnější příprava se u zaměstnanců nesetkala s radostí. „Zku*vený halloumi,“ ozvalo se z kuchyně.

Podle statistik jsou zhruba čtyři procenta Čechů vegetariáni nebo vegani. Mezi lidmi do 44 let maso nejí každý desátý. Proto je rozšiřování nabídek restauračních řetězců o bezmasé alternativy podle mého mínění logické. Jen tyto pokrmy nebudou chutnat každému. 

Nešmakovalo

Jsem masožravec a nemám rád nákupy. Tím pádem jsou masové koule z Ikey jediným lákadlem, který mě na Zličín nebo Černý most přiměje k návštěvě. Když mi kolega Filip navrhl okoštování nemasových ikeáckých koulí v Radlické kulturní sportovně u Smíchovského nádraží, kývnul jsem jen proto, že je to prima chlap, a že dáme jedno dvě piva. Od nemasových koulí, splácaných z jablek, ovsa, brambor a hrachu, jsem nic světoborného neočekával. A, světe div se, nic superchutného to není! Dvě z pěti koulí jsem nechal. Faktem zároveň je, že slušně zaplněnému podniku s hipsterským osazenstvem očividně šmakovalo. Jak se nám svěřili pánové z foodtrucku, který koule za 49 korun nabízel, za den prodají i 30 porcí...

David Halatka, redaktor

Komentáře

Hlavní zprávy

Šťastné legíny šijí „líné“ holky z Brna

Petra Němečková (vlevo) a Petra „Petruccya“ Bartoňková
vydáno 25. září 2020  5:07

Mladou oděvní značku Pura Vida založily dvě kamarádky Petry, aby měly motivaci cvičit.  celý článek

Ředitelka Kongresového centra Praha je optimistka: „Žampiony pěstovat nebudeme“

Lenka Žlebková
vydáno 24. září 2020  16:50

Kongresový a veletržní byznys patří k těm, který dostal s epidemickým omezením těžkou ránu. V podstatě stojí. Nemůže si pomoci ani tím, že jako restaurace...  celý článek

Pražští hospodští teď sklízejí plody arogance vůči domácím

ilustrační snímek
vydáno 24. září 2020  14:18

Centrum metropole úpí. Našinci se zdejším restauracím a hospodám vyhýbají obloukem.  celý článek

Nejnižší riziko korupce ze všech částí Prahy je na „trojce“

Starosta městské části Prahy 3 Jiří Ptáček
vydáno 24. září 2020  7:06

Tahle městská část patří po dobu své historie mezi nejsvéráznější v Praze. Známá je žižkovskými Pepíky, slavnými hospodami, kde se scházely nejrůznější...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám