metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Čtvrtek 8. prosince 2022. Svátek má Květoslava
Strážce streamu
Další 4 fotografie v galerii
Snímek ze čtvrté řady seriálu Stranger Things | foto: Netflix

Svět je opět Upside Down. Čtvrtá řada Stranger things je hororové retro potěšení

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Minulý pátek na nás konečně po třech letech čekání vyskočila partička z amerického zapadákova jménem Hawkins. A také novou hororovou příšerou z města pod povrchem, z takzvaného Upside Down. Děj aktuální čtvrté série se odehrává šest měsíců po událostech té třetí, a jak už bývá zvykem, opět půjde do tuhého. Jenže tentokrát je naše ústřední partička roztříštěná do všech stran, a musí se proti nové a ještě o něco drsnější hrozbě spojit včas. Všichni sice brutálně zestárli, retro blaho, produkční kvality i jedinečná kombinace žánrů však baví a funguje stejně jako dřív.

Tajné experimenty, děsivě nadpřirozené síly a jedna malá podivná holka. Seriál Stranger things urazil od svého prvního uvedení v roce 2016 pořádně dlouhou cestu. Snad žádný jiný seroš z produkce streamovacího velikána Netflix nestojí za poctivý seriálový maratón tolik, jako Stranger things. Dva finálové díly série si odbudou premiéru až na začátku července, kdy nás čeká finále se stopáží necelých dvě a půl hodiny. Seriál Stranger Things si ale musel již nyní najít cestu do naší internetové rubriky Strážce streamu.

Jedenáctka je zpátky
Shledání se oblíbenými hrdiny v čele s charismatickou Eleven (Millie Bobby Brown), jejím kostnatým přítelem Mikem (Finn Wolfhard ), správňákem Dustinem (Gaten Matarazzo), položivým Hopperem (David Harbour), roztomile otravnou maminou Joyce (Winona Ryder) a dalšími se fandové již nemohli dočkat. Reakce na čtvrtou řadu, které si lze pročíst v diskuzích na internetu, opět hovoří o velké spokojenosti. A já jim dávám opatrně zapravdu. Co se obsazení týče, hostující hvězdou je zde například herec Robert Englund, představitel slavného Freddyho Kruegera ze série Noční můra z Elm Street. Ten tu hraje tak trochu jiného „vrahouna“. A co se týče produkčních hodnot, třicet milionů dolarů utracených za jednu epizodu je tu sakra vidět. O nejlepším audiovizuálním seriálovém zážitku roku tak asi není ani třeba příliš mluvit. Dalších velkých změn mnoho není. Těch menších ale hromada.

Větší a hororovější
Je nasnadě, že se po třech úspěšných řadách tvůrci - bratři Dufferovi nepouštějí do příliš velkých obměn a raději jedou na jistotu. Pravda, máme tu znatelný posun k větší temnotě, a to jak v chování některých vedlejších postav, tak v ještě o něco hororovější zápletce jako takové. Seriál má rovněž působit o něco dospěleji, což se mu bezesporu daří. Tvůrci ani herci to přitom nemají vůbec jednoduché. Zatímco první série si získala srdce diváků okamžitě a druhá série obstála jen s mírnými výtkami, třetí řada si podle mě ke konci ukousla možná až příliš velké sousto a otevřeným koncem lákala na nadcházející dospělejší drama.

Macaté sousto
Nechápejte mě špatně, třetí řadu mám rád minimálně stejně jako ty předchozí. Její konec, od kterého nás na začátku čtvrté série dělí půl roku, ale ve skutečném předcovidovém světě diváci viděli před třemi lety. Dětští představitelé Eleven, Dustina, Mikea i Lucase od té doby hrozně vyrostli. Bylo tedy nutné přijít s dospělejšími problémy, jako je odcizení od přátel, ztráta rodiče, vyrovnávaní se z vlastní sexualitou a podobně. Ty se tu ale zase až tak moc neřeší, spíše jen naznačují. Zároveň tu ale hraje retro hudba, obyvatele Hawkinsu vraždí démon z jiné dimenze a všichni už předem tuší, že se odklepnuté páté řady patrně dožije drtivá většina postav.

Chytrá vykrádačka
V tomto článku jsem se tentokrát snažil neprozradit skoro nic z děje. Proč se kouknout na novou porci hrůz od Netflixu ale doufejme sami dobře víte. Pro některé nejsou Stranger Things to pravé ořechové. Často právě proto, že vykrádají jednu filmovou a seriálovou klasiku za druhou. A maluje nám osmdesátky na temně růžovo. Čtvrtá série pak přináší ještě jeden neduh. Jednotlivé epizody jsou setsakramentsky dlouhé. A useknout dva poslední díly a dát jejich premiéry o tolik týdnů později? No fuj!

Četl jsem i spoustu kritických hlasů, kterým vadí, že se série nikam příliš neposouvá. Za mě se ale tvůrcům obecně jejich práce daří s grácií a věřím tomu, že se podobně povede i záveřečná pátá série. Jen doufejme, že se jí dočkáme dříve, než za další tři roky. Ať to nedopadne jako v Beverly Hills 90210, kde studenty hráli čtyřicátníci. A teď mě omluvte, jdu si koupit tričko s logem Hellfire clubu. Ať si mám na nakoukávání červencového finále co obléct.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek