metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Festival Svět knihy Praha
Větší foto
Festival Svět knihy Praha | foto: Svět knihyMetro.cz

Svět knihy doprovodí debaty o dějinách nebo erotice

9. května 2018  11:59 Metro.cz
Témata, která se vztahují k literatuře, dějinám i současné společnosti, proberou účastníci debat na 24. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. O své myšlenky se autoři podělí od zítřka do neděle na Výstavišti v Holešovicích, v Národním muzeu, v Centru současného umění DOX či v Památníku Šoa.

Hlavního hosta a jedno ze zásadních letošních témat propojí debata s názvem Izrael – symbol převratného 20. století? Vznik Izraele v roce 1948 byl výsledkem dramat a nadějí minulého století, podoba, kterou tehdy vtiskl Blízkému východu, nepřestává svět ovlivňovat dodnes.

Lépe pochopit „převratné 20. století“ prostřednictvím izraelských dějin pomůžou politolog Marek Čejka, někdejší velvyslanec v Izraeli Michael Žantovský a historik Martin Šmok. Debata se koná ve velkém sále na holešovickém výstavišti zítra od 16 hodin.

Jsem český spisovatel, ale nepíšu česky – název debaty, který platí pro Patrika Ouředníka, Jaroslava Kalfaře a Jana Faktora. „Mou zemí je francouzština, prohlásil Albert Camus. Ale když Češi v cizině nepíšou česky, kde domov jejich?“ zajímá se dramaturg programu festivalu Guillaume Basset. Na otázku se mu autoři pokusí odpovědět v pátek od 17 hodin v Lapidáriu Národního muzea, debatu moderuje Vlasta Dufková.

Historie je hlavním zdrojem pro knihy portugalského spisovatele Antónia Loba Antunese a slovinského prozaika a esejisty Draga Jančara. Tyto významné osobnosti evropské literatury budou na Světě knihy Praha debatovat na téma Popisování otřesného světa.

„Dějiny nejsou jen záležitostí literatury faktu, jsou také podkladem pro fikci,“ upozorňuje dramaturg Guillaume Basset. Jak si spisovatel v proudu historie vybírá pro příběh svou verzi dějin, se Antónia Loba Antunese a Draga Jančara bude ptát Petr Fischer v pátek od 20 hodin ve Vzducholodi Gulliver v Centru současného umění DOX.

Svět knihy se letos zaměřuje na komiks, mluvit se o grafických románech bude i v různých besedách. Například Richard Klíčník a Petr Litoš z nakladatelství Argo a Crew se pokusí vymezit, kde leží hranice mezi uměním a „pouhou“ erotikou. Pomůžou jim díla autorů, jako je Milo Manara či Alejandro Jodorowsky. Komiks 18+ aneb Komiksová erotika je všem přístupná v sobotu od 18 hodin v Sálu komiksu. „Ne všechny komiksy jsou pro děti, věřte mi. A jestli máte pochybnosti, přijďte na tuhle debatu,“ připojuje pozvání Guillaume Basset.

Ani knižní veletrh neopomene letošní výročí 100 let od vzniku republiky. Na tehdejší události se při debatě Obrození národů – obrození střední Evropy podívá v evropském kontextu. Diskutovat budou v neděli od 16 hodin v Památníku Šoa na nádraží Praha-Bubny politologové a historikové Jacques Rupnik a Paweł Ukielski.

Svět knihy Praha 2018

 • Praktické informace:
 • Otevírací doba:
 • čtvrtek–sobota: 9.30–19.00
 • neděle: 9.30–16.00
 • Vstupné:
 • čtvrtek–sobota:
 • 120 korun jednodenní vstupné
 • 60 korun snížené vstupné pro děti
 • a mládež 6–18 let, studenty, držitele průkazu ZTP a důchodce
 • neděle: 60 korun jednotné zlevněné vstupné bez nároku na další slevy
 • zdarma děti do 6 let, 1–2 děti (do 15 let) v doprovodu 2 platících dospělých osob, držitelé průkazů ZTP/P s jedním doprovodem
 • permanentka:
 • 250 korun permanentní průkaz
 • (vstupenka na 4 dny)
 • Držitelé vstupenky na veletrh Svět knihy Praha mají zdarma vstup na pořady konané v rámci veletrhu ve Vzducholodi Gulliver v Centru současného umění DOX. Z kapacitních důvodů je nutná rezervace míst předem, odkaz na webu.
 • Rezervace míst je možné dělat přes web www.sk2018.svetknihy.cz. Tam jsou také k nalezení všechny podrobné.

Komentáře

Hlavní zprávy

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Českobrodská je neprůjezdná, kolaps přijde po prázdninách

Českobrodská ulice
vydáno 20. února 2019  11:57

Podle správy komunikací mohou řidiči z okolí Běchovic kvůli objížďkám nabírat až půlhodinové zpoždění.  celý článek

Zájemci o pronájem Branického divadla se hrnou

Branické divadlo.
vydáno 20. února 2019  9:49

Kultura by se v téměř stoleté budově měla rozběhnout znovu v září.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám