metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle, 20. září 2020. Svátek má Oleg.
Vánoční výzdoba
Větší foto
Vánoční výzdoba | foto: Metro

Světelnému znečištění přispívá vánoční výzdoba podstatnou měrou, říká odborník

20. prosince 2018  8:12 ANNA PORTEŠOVÁ
Světelné znečištění zůstává už po desetiletí velkým problémem a ve většině velkých měst je hvězdné nebe velkou raritou. Jak se situace mění o Vánocích, kdy na noční nebe „útočí“ rozsvícené vánoční stromky a další zářivá výzdoba? Zeptali jsme se expertů z Odborné skupiny pro tmavé nebe při České astronomické společnosti (ČAS).

„Pokud to vezmeme velmi striktně, ke světelnému znečištění přispívá vánoční výzdoba podstatnou měrou, protože světelné dekorace nejsou nijak zvlášť směrovány a svítí všemi směry,“ říká Pavel Suchan, místopředseda ČAS.

Pro velkoměsta, jako je Praha, to ale zásadní rozdíl není, neboť světelný smog zde dosáhl už devátého, tedy nejkritičtějšího stupně na Bortleově stupnici popisující míru znečištění.

„Kdybychom nicméně porovnali vysvícené světlo z vánočních ozdob a světelné znečištění z velkých průmyslových podniků či nákupních center, nikdy bychom se nedostali k tak vysoké hodnotě. Vánoční osvětlení je navíc alespoň přechodnou záležitostí,“ upřesňuje Suchan. Kromě ozáření noční oblohy má světelný smog za následek negativní účinky na přírodu i na lidi. 

Rozhodneme-li se výzdobou zkrášlit dům či zahradu, měli bychom si dát pozor na barvu světla. Volit bychom měli teplé odstíny. „Ostře bílé až namodralé záření, které obsahuje velké množství modré složky, má na náš organismus, ale i na přírodu a na vznik světelného znečištění výrazně větší negativní účinky,“ varuje astronom.

Svítit správně přitom není nic složitého. „Kromě výběru odstínu bychom se měli pokusit o účelnost. Tedy nesvítit zbytečně moc, světla ideálně orientovat do země a na noc úplně vypínat. Prospěje to spánkovému cyklu i venkovním živočichům,“ radí Suchan. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátorky. Duklácké stopy zůstaly, vyhrálo společenství

Vítězná posádka a sprcha šampaňským
vydáno 20. září 2020  17:29

Závody skifů dnes ovládli na Vltavě Miroslav Vraštil a Lenka Antošová.  celý článek

KOLOBLOG: Jako medvěd v cirkuse

Připoutané sedlo Koloblog
vydáno 20. září 2020  12:18

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

Irena Limbergová
vydáno 19. září 2020  18:13

Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v...  celý článek

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám