metro.cz

Počasí v Praze

-9 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Vánoční výzdoba
Větší foto
Vánoční výzdoba | foto: Metro

Světelnému znečištění přispívá vánoční výzdoba podstatnou měrou, říká odborník

20. prosince 2018  8:12 ANNA PORTEŠOVÁ
Světelné znečištění zůstává už po desetiletí velkým problémem a ve většině velkých měst je hvězdné nebe velkou raritou. Jak se situace mění o Vánocích, kdy na noční nebe „útočí“ rozsvícené vánoční stromky a další zářivá výzdoba? Zeptali jsme se expertů z Odborné skupiny pro tmavé nebe při České astronomické společnosti (ČAS).

„Pokud to vezmeme velmi striktně, ke světelnému znečištění přispívá vánoční výzdoba podstatnou měrou, protože světelné dekorace nejsou nijak zvlášť směrovány a svítí všemi směry,“ říká Pavel Suchan, místopředseda ČAS.

Pro velkoměsta, jako je Praha, to ale zásadní rozdíl není, neboť světelný smog zde dosáhl už devátého, tedy nejkritičtějšího stupně na Bortleově stupnici popisující míru znečištění.

„Kdybychom nicméně porovnali vysvícené světlo z vánočních ozdob a světelné znečištění z velkých průmyslových podniků či nákupních center, nikdy bychom se nedostali k tak vysoké hodnotě. Vánoční osvětlení je navíc alespoň přechodnou záležitostí,“ upřesňuje Suchan. Kromě ozáření noční oblohy má světelný smog za následek negativní účinky na přírodu i na lidi. 

Rozhodneme-li se výzdobou zkrášlit dům či zahradu, měli bychom si dát pozor na barvu světla. Volit bychom měli teplé odstíny. „Ostře bílé až namodralé záření, které obsahuje velké množství modré složky, má na náš organismus, ale i na přírodu a na vznik světelného znečištění výrazně větší negativní účinky,“ varuje astronom.

Svítit správně přitom není nic složitého. „Kromě výběru odstínu bychom se měli pokusit o účelnost. Tedy nesvítit zbytečně moc, světla ideálně orientovat do země a na noc úplně vypínat. Prospěje to spánkovému cyklu i venkovním živočichům,“ radí Suchan. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám