metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 27 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl

Větší foto
Vánoční výzdoba | foto: Metro

Světelnému znečištění přispívá vánoční výzdoba podstatnou měrou, říká odborník

  8:12
Světelné znečištění zůstává už po desetiletí velkým problémem a ve většině velkých měst je hvězdné nebe velkou raritou. Jak se situace mění o Vánocích, kdy na noční nebe „útočí“ rozsvícené vánoční stromky a další zářivá výzdoba? Zeptali jsme se expertů z Odborné skupiny pro tmavé nebe při České astronomické společnosti (ČAS).

„Pokud to vezmeme velmi striktně, ke světelnému znečištění přispívá vánoční výzdoba podstatnou měrou, protože světelné dekorace nejsou nijak zvlášť směrovány a svítí všemi směry,“ říká Pavel Suchan, místopředseda ČAS.

Pro velkoměsta, jako je Praha, to ale zásadní rozdíl není, neboť světelný smog zde dosáhl už devátého, tedy nejkritičtějšího stupně na Bortleově stupnici popisující míru znečištění.

„Kdybychom nicméně porovnali vysvícené světlo z vánočních ozdob a světelné znečištění z velkých průmyslových podniků či nákupních center, nikdy bychom se nedostali k tak vysoké hodnotě. Vánoční osvětlení je navíc alespoň přechodnou záležitostí,“ upřesňuje Suchan. Kromě ozáření noční oblohy má světelný smog za následek negativní účinky na přírodu i na lidi. 

Rozhodneme-li se výzdobou zkrášlit dům či zahradu, měli bychom si dát pozor na barvu světla. Volit bychom měli teplé odstíny. „Ostře bílé až namodralé záření, které obsahuje velké množství modré složky, má na náš organismus, ale i na přírodu a na vznik světelného znečištění výrazně větší negativní účinky,“ varuje astronom.

Svítit správně přitom není nic složitého. „Kromě výběru odstínu bychom se měli pokusit o účelnost. Tedy nesvítit zbytečně moc, světla ideálně orientovat do země a na noc úplně vypínat. Prospěje to spánkovému cyklu i venkovním živočichům,“ radí Suchan. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Atletický Memoriál Augustina Rebce v Mělníku připomene hrdinného odbojáře

vydáno 16. května 2022

Město na soutoku Labe s Vltavou ožije ve středu 18. května sportem. Po osmé se totiž na mělnickou atletickou umělou dráhu pod Tyršovým domem vydají...  celý článek

Není kachle jako kachle. Města oblepená hnědým keramickým morem

PRAHA? AHA!
vydáno 15. května 2022  12:15

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Šestnáct tisíc za příživníka ročně. Průzkum ukázal, kolik lidí sdílí svá hesla na VOD službách

vydáno 15. května 2022  6:43

Máte heslo na Netflix? A mohla bych ho vidět? Takhle by nejspíš zněla kultovní věta z filmu Kulový blesk, kdyby se točilo dneska.  celý článek