metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Sobota 24. září 2022. Svátek má Jaromír

Větší foto
Vánoční výzdoba | foto: Metro

Světelnému znečištění přispívá vánoční výzdoba podstatnou měrou, říká odborník

  8:12
Světelné znečištění zůstává už po desetiletí velkým problémem a ve většině velkých měst je hvězdné nebe velkou raritou. Jak se situace mění o Vánocích, kdy na noční nebe „útočí“ rozsvícené vánoční stromky a další zářivá výzdoba? Zeptali jsme se expertů z Odborné skupiny pro tmavé nebe při České astronomické společnosti (ČAS).

„Pokud to vezmeme velmi striktně, ke světelnému znečištění přispívá vánoční výzdoba podstatnou měrou, protože světelné dekorace nejsou nijak zvlášť směrovány a svítí všemi směry,“ říká Pavel Suchan, místopředseda ČAS.

Pro velkoměsta, jako je Praha, to ale zásadní rozdíl není, neboť světelný smog zde dosáhl už devátého, tedy nejkritičtějšího stupně na Bortleově stupnici popisující míru znečištění.

„Kdybychom nicméně porovnali vysvícené světlo z vánočních ozdob a světelné znečištění z velkých průmyslových podniků či nákupních center, nikdy bychom se nedostali k tak vysoké hodnotě. Vánoční osvětlení je navíc alespoň přechodnou záležitostí,“ upřesňuje Suchan. Kromě ozáření noční oblohy má světelný smog za následek negativní účinky na přírodu i na lidi. 

Rozhodneme-li se výzdobou zkrášlit dům či zahradu, měli bychom si dát pozor na barvu světla. Volit bychom měli teplé odstíny. „Ostře bílé až namodralé záření, které obsahuje velké množství modré složky, má na náš organismus, ale i na přírodu a na vznik světelného znečištění výrazně větší negativní účinky,“ varuje astronom.

Svítit správně přitom není nic složitého. „Kromě výběru odstínu bychom se měli pokusit o účelnost. Tedy nesvítit zbytečně moc, světla ideálně orientovat do země a na noc úplně vypínat. Prospěje to spánkovému cyklu i venkovním živočichům,“ radí Suchan. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek

Pátá řada Cobra Kai je opět boží. Z nenápadného sequelu Karate Kida je návyková pecka

Strážce streamu
vydáno 23. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Značka Karate Kid je u nás známá především díky VHS kazetám. Právě ony jsou důvodem, proč na tomhle fenoménu vyrostla řada dnešních (nejen) pozdních...  celý článek

Šatníkoví šíbři operují na YouTube či TikToku. Radí nám, co máme nosit

vydáno 23. září 2022  6:18

Módní hra je na poli sociálních médií čím dál vyhledávanějším tématem. Elegánů, kteří se nebojí se svým šatníkem experimentovat, přitom v tuzemsku zase...  celý článek