metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Metro (ilustrační foto)
Větší foto
Metro (ilustrační foto) | foto: freeimages

Světla měla ukázat na volnější vozy metra, projekt je ale zastaven

19. dubna 2018  8:30 Marek Hýř Metro.cz
Studentský projekt oslovil dokonce i dopravní podnik. Světelná signalizace by ale vyšla až moc draho.

Na začátku, na konci, nebo uprostřed? Kde bude v soupravě metra asi nejméně lidí? Tohle dilema řeší řada cestujících. Tým studentů z ČVUT přišel s nápadem, jak čekajícím lidem poradit, který vagon bude nejprázdnější.

Chytré řešení zaujalo také pražský dopravní podnik, který se zapojil do příprav projektu a hodlal ho otestovat. Deník Metro ale včera zjistil, že byl projekt odložen. I v případě, že by byl testován pouze v jedné stanici, kterou měl být Střížkov, vyšel by řádově na několik milionů, a proto dostal dočasnou stopku.

Přitom zprvu celý nápad vypadal jednoduše. Jednotlivé vagony metra se totiž už nyní průběžně váží. „Tento údaj je on-line dostupný ve vozové řídicí jednotce, řídí se dle něj například parametry brzdné soustavy,“ říká Aneta Řehková, mluvčí dopravního podniku (DPP).

Nápad studentů vychází z logické úvahy, že nejlehčí vagon je ten nejprázdnější. Kdyby pak metro vyrazilo z jedné stanice do druhé, dostali by čekající lidé informaci o obsazenosti vozů prostřednictvím LED pásků v podlaze. V místě, kam dojede nejprázdnější vagon, by se rozzářila světla nejjasněji. Slabé světlo zase naopak naznačilo, kam dojede nejobsazenější vůz. Takto alespoň signalizace fungovala, když studenti z týmu RedCute loni prezentovali svůj projekt na programátorském maratonu Smart Mobility Hackathon.

Studentský nápad měl mít řadu výhod. Kromě zvýšeného pohodlí cestujících by se mohl také zrychlit provoz, díky rychlejšímu nástupu a výstupu. Chytré řešení také mohlo ušetřit peníze díky rovnoměrnějšímu opotřebení vozů.

Jenže právě kvůli penězům z projektu dočasně sešlo. „Projekt jsme začali s myšlenkou inovativního využití existujících dat a věříme, že by do metra přinesl zajímavá zlepšení. Od začátku jsme věděli, že data ještě nejsou přístupná. Nevěděli jsme však, že jejich zpřístupnění bude tak náročné technicky i finančně,“ říká Vít Obrusník z týmu RedCute.

Původně se uvažovalo o tom, že by se signalizace zavedla v testovacím režimu do jedné stanice. Přínos projektu by ale v tomto testovacím režimu byl pro cestující minimální, protože světelná signalizace, která by naváděla cestující do méně zaplněných vagonů, by se rozsvěcela pouze zhruba dvakrát do hodiny. „Jednotlivé varianty realizace jsme důkladně probrali a bohužel, potřebná infrastruktura v metru zatím chybí. Věřím, že nápad neumře a k jeho realizaci časem prostor bude,“ dodává Obrusník.

Také dopravní podnik doufá, že v budoucnu bude více využívat svých dat. Kromě váhy vozu totiž umí DPP sledovat i další data dostupná z vozových počítačů a řídicích jednotek. Jedná se například o informace o spotřebě energie či o motohodinách.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám