metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Neděle, 19. září 2021. Svátek má Zita.

Další 4 fotografie v galerii
Labuť na mostě Legií | foto: Leila Abdrakhmanova

Světlušky na mostech přes Vltavu plaší labutě, ale málo

  10:06
Reflexní destičky visící nad šesti pražskými mosty se zatím příliš neosvědčily. Podle odborníků je zatím na vyhodnocení projektu brzy.

Měly zachraňovat životy labutí přistávajících na Vltavu. Destičky Firefly (česky světluška) zavěšené na drátech nad mosty ale nepomáhají podle představ. Deník Metro zjistil, že se počet střetů velkých ptáků s tramvajovými trolejemi po instalaci reflexních světlušek v roce 2013 překvapivě zvýšil.

Plašící Firefly

Systém funguje na principu odrazu světla, a tím nutí labutě létat výš.

  • Je použitelný i v noci a při slabém větru. Odrazka se na drátech také pohybuje, takže ptáky plaší i zvukem.
  • V zahraničí se používají i na dráty elektrického a železničního vedení, Česko má zkušenost zatím jen s trolejemi.
  • Praha je nakoupila od švédského výrobce Hammarprodukter.

Zatímco v roce 2013 se podle statistik Záchranné stanice hlavního města Prahy zranilo zhruba třicet labutí, následující rok už jich bylo o dvacet víc. Za nepříznivý nárůst může podle ornitologů vyšší koncentrace ptáků kolem mostů v posledních měsících. „Labutě do Prahy létají zazimovat, v létě jsou k vidění hlavně na venkovských rybnících, a tak nejsou na pražské prostředí zvyklé,“ uvedl Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické.

Labuť je přitom velký a těžký pták, který podle Viktory nestačí před trolejemi dostatečně rychle zareagovat. Proto se problém netýká například kachen nebo racků. Destičky Firefly pořídilo město ze Švédska za 120 tisíc korun. Na sedm mostů (Palackého most, most Legií, Mánesův, Čechův, Štefánikův, Hlávkův a Libeňský most) je v červnu před dvěma lety nainstaloval dopravní podnik.

S odstupem času se zjistilo, že největší riziko pro labutě představuje Palackého most. Proto loni v létě městský odbor životního prostředí rozhodl o přemístění všech destiček z Hlávkova mostu na nejrizikovější Palackého most. „Zdá se, že zde by určitý efekt systém mohl mít, neboť na tomto mostě, kde byla v druhém pololetí loňského roku ochrana reflexními destičkami zdvojnásobena, ubylo zranění. Alespoň to tak z laického srovnání vypadá. V polovině roku se zranilo sedm labutí, v půlce druhé jen dvě,“ řekla Zuzana Pokorná, vedoucí péče o živočichy z Pražských lesů. Dodala ale, že doba sledování je pro spolehlivé zhodnocení zatím příliš krátká.

Komentáře

Hlavní zprávy

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Vaše fotky z Prahy