metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.

Svůj skate ovládají díky prstům. Skejťáci z Proseka si přesto občas natlučou

11. července 2015  7:56 Marek Peška Metro.cz
Na Proseku to sviští. Skejťáci se tu vyřadí jako nikde. Jen jejich prkýnka jsou o velikosti ukazováčku. Je tu fingerboardový klub.

V místnostech nízkoprahového centra v ulici Okřínecká je rušno. Nachází se tam Fingerboard Club Prague. Kluci a holky vytáhnou miniaturu skateboardu a jejich prsty se najednou stanou nohama. Na stole jsou zmenšeniny skateparků, věrné kopie těch skutečných. Jezdí na fingerboardu (finger je anglicky prst). 

Možná by se zdálo, že si z fingerboardistů dělají skateboardisté legraci. Je to ale omyl. Na prkně s prsty totiž mnohdy jezdí i skejťáci, aby si bez zranění zkoušeli triky, které pak zkusí venku. 

Mejdánek

Závody EFC Challenge serial se na Proseku chystají na přelomu července a srpna.

  • Pokud se chcete přijít podívat, sledujte web www.fingerboardclub.com, kde budou aktuální informace. Organizátoři slibují nejen závody, ale také grilovačku a koupání v místním bazénu.
  • Netradiční sport fingerboarding vznikl vlastně náhodou. Malý skate velikosti prstu byl vlastně zamýšlen jako klíčenka. Prkno ale jezdilo, a tak si skateboardisté začali zkoušet triky.

Bacha na záděry
Fingerboarding má v Čechách a na Moravě dlouhou tradici. První závody se jely kolem roku 2004. „Popsat nejobtížnější trik je dost velký oříšek, protože každý jezdí něco trochu jiného a pro někoho může být i lehký trik obtížným. Za mě je nejobtížnější ten nejzákladnější trik ollie,“ vysvětluje jeden z nadšenců tohoto sportu, který si říká Voři. 

Fingerboarding je na rozdíl od svého známějšího bráchy bezpečný sport. Nejčastější zranění je možná tak záděra, když to člověk moc „lepí“ a dopadne na odvrácenou stranu fingerboardu. „Musím říct, že dokáže zabolet i pád na nehet palce,“ popisuje Voři.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám