metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.
Parkování (ilustrační foto) | foto: SXC

Tady už nezaparkujete jako dřív. Řidiče vyženou z Karlína i ze Smíchova

  21:00
Jet autem Prahou bude složitější, tedy pokud z něj chcete i vystoupit. Deník Metro zjistil, co se kdy chystá. Už je jasno. Po dlouhých dohadech magistrátu s radnicemi vzniká provizorní řešení. Městské části nesouhlas magistrátu se vznikem nových modrých zón do roku 2016 obcházejí. V ulicích Prahy 5 a 8 zaparkují pouze lidé, kteří zde bydlí.

Od 1. ledna zadarmo nezaparkují lidé přijíždějící přes den do Karlína a Libně. "Na schůzce s magistrátem jsme se dozvěděli, že nejméně rok, rok a půl se nic nestane. Problém s parkování si vyřešíme sami," řekl včera pro deník Metro místostarosta Prahy 8 Michal Švarc.

Zóny mohou fungovat už od Nového roku

Řešení přichází překvapivě rychle. Zatímco ještě začátkem podzimu Technická správa komunikací odmítala jakékoliv nové značení v ulicích, včera najednou obrátila. "Už jsme se domluvili. Parkovací zóny v Praze 8 nebudou vyznačeny barevnými čarami, ale dopravními značkami," uvedl mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

Podobně je na tom i Praha 5. "Čekáme na poslední vyjádření a doufáme, že zóny spustíme od Nového roku," uvedla mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílová. Pak řidiči nezaparkují ani na Smíchově. Zavedení zákazu řeší i Praha 6 a Praha 4 připravuje zase zcela jiný, vlastní projekt placených parkovišť.

Zaměstnanecké P+R bude mít utrum

A jak má dočasný systém značek v Praze 5, a 8 fungovat? Charakteristické písmeno P na nich doplní upozornění, kdy zde dojíždějící řidiči nesmí parkovat. "Většinou to bude na dobu od 11 do 14 hodin, abychom ukončili to zaměstnanecké P+R, které se v našich ulicích odehrává," zmiňuje místostarosta Prahy 8 Švarc.

V Karlíně zóny vzniknou v lednu, v Libni v únoru, Kobylisy přijdou na řadu později. Stejný systém omezení už nyní funguje v okolí vysočanské O2 areny.

Kde budou zóny

Zóny placeného stání už platí v Praze 1, 2, 3 a 7. Od Nového roku s jejich zavedením počítá i Praha 5 a 8.

  • V Praze 8 budou zóny v Karlíně, ve středu Libně a v okolí stanice metra Kobylisy.
  • V Praze 5 počítá radnice se zavedením regulace jen vcentrální části Smíchova včetně Újezda a Nádražní.
  • Další městská část, která o zónách uvažuje je Praha 6, Praha 4 od plánu na zavedení zón ustoupila.

Komentáře

Hlavní zprávy

V blízkosti O2 areny má vzniknout náměstí a tisíce nových bytů

vydáno 20. října 2021  12:17

Část Vysočan v okolí metra Českomoravská je přirozeným středem celé městské části Praha 9. Místní radnice chce tohoto faktu využít a místo výrobních hal v...  celý článek

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Vaše fotky z Prahy