metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava
Parkování (ilustrační foto) | foto: SXC

Tady už nezaparkujete jako dřív. Řidiče vyženou z Karlína i ze Smíchova

  21:00
Jet autem Prahou bude složitější, tedy pokud z něj chcete i vystoupit. Deník Metro zjistil, co se kdy chystá. Už je jasno. Po dlouhých dohadech magistrátu s radnicemi vzniká provizorní řešení. Městské části nesouhlas magistrátu se vznikem nových modrých zón do roku 2016 obcházejí. V ulicích Prahy 5 a 8 zaparkují pouze lidé, kteří zde bydlí.

Od 1. ledna zadarmo nezaparkují lidé přijíždějící přes den do Karlína a Libně. "Na schůzce s magistrátem jsme se dozvěděli, že nejméně rok, rok a půl se nic nestane. Problém s parkování si vyřešíme sami," řekl včera pro deník Metro místostarosta Prahy 8 Michal Švarc.

Zóny mohou fungovat už od Nového roku

Řešení přichází překvapivě rychle. Zatímco ještě začátkem podzimu Technická správa komunikací odmítala jakékoliv nové značení v ulicích, včera najednou obrátila. "Už jsme se domluvili. Parkovací zóny v Praze 8 nebudou vyznačeny barevnými čarami, ale dopravními značkami," uvedl mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

Podobně je na tom i Praha 5. "Čekáme na poslední vyjádření a doufáme, že zóny spustíme od Nového roku," uvedla mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílová. Pak řidiči nezaparkují ani na Smíchově. Zavedení zákazu řeší i Praha 6 a Praha 4 připravuje zase zcela jiný, vlastní projekt placených parkovišť.

Zaměstnanecké P+R bude mít utrum

A jak má dočasný systém značek v Praze 5, a 8 fungovat? Charakteristické písmeno P na nich doplní upozornění, kdy zde dojíždějící řidiči nesmí parkovat. "Většinou to bude na dobu od 11 do 14 hodin, abychom ukončili to zaměstnanecké P+R, které se v našich ulicích odehrává," zmiňuje místostarosta Prahy 8 Švarc.

V Karlíně zóny vzniknou v lednu, v Libni v únoru, Kobylisy přijdou na řadu později. Stejný systém omezení už nyní funguje v okolí vysočanské O2 areny.

Kde budou zóny

Zóny placeného stání už platí v Praze 1, 2, 3 a 7. Od Nového roku s jejich zavedením počítá i Praha 5 a 8.

  • V Praze 8 budou zóny v Karlíně, ve středu Libně a v okolí stanice metra Kobylisy.
  • V Praze 5 počítá radnice se zavedením regulace jen vcentrální části Smíchova včetně Újezda a Nádražní.
  • Další městská část, která o zónách uvažuje je Praha 6, Praha 4 od plánu na zavedení zón ustoupila.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek