metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 4 °C

Neděle, 16. ledna 2022. Svátek má Ctirad.
Jeden z památných dubů | foto: PRAHA 5

Tady žádné domy nebudou. Paví vrch nezastaví kvůli dubům

  11:34
Stavět? Nestavět? Odolávat je pro městské části někdy nesnadné. Za poslední půlrok dala Praha 5 několikrát stopku výstavbě v zeleni.

V zelených plochách zástavbu nerozšiřovat, v prolukách či brownfieldech klidně. Tahle poučka je v posledních letech v hlavním městě převáděna do praxe stále častěji. Typickým příkladem je situace v Praze 5. Zde zástupci radnice během posledního půl roku vydali kvůli ochraně před zástavbou v zeleni šest zamítavých stanovisek k možnému pronájmu či prodeji pozemků v majetku města.

„Velmi často někdo žádá o scelování pozemků drobných vlastníků, developerských společností a metropole v atraktivních lokalitách s převahou zeleně, kde se dá v budoucnu očekávat snaha o změnu územního plánu a bytovou výstavbu. Praha 5 je jednou z nejzelenějších městských částí. Některé lokality jsou tím pádem pro podobné účely mimořádně atraktivní,“ říká Martin Damašek, místostarosta Prahy 5, který má v kompetenci oblast majetku.

Proti bylo víc odborů
Naposled vydala rada Prahy5 negativní stanovisko k žádosti společnosti Satpo Projekt VII o prodeji části pozemků v majetku Prahy na smíchovském Pavím vrchu. Lokalita je místními vyhledávána k procházkám, rostou zde totiž památné stromy – duby letní. Na městských pozemcích měla podle záměru investora vyrůst nespecifikovaná komunikace, která by mohla zpřístupnit další pozemky.

Schválení tohoto kroku by z technického hlediska mohlo umožnit i budoucí zástavbu. „V tomto případě měla navíc rada k dispozici negativní stanoviska Odboru životního prostředí, protože městské pozemky jsou v ochranném pásmu dubů letních a jakákoli výstavba komunikace by stromy přímo ohrožovala. Proti je i Odbor dopravy, Odbor správy majetku a zásadní nesouhlas vyjádřil Odbor územního rozvoje, protože vůbec netušíme, jaký je další záměr investora v této citlivé lokalitě,“ vysvětluje místostarosta.

Kritika radnice
Podobně radnice páté městské části postupovala i v dalších případech. Například při žádosti o odkup části pozemku v lokalitě biocentra Bašta, které je součástí ochranného pásma přírodní rezervace Prokopské údolí, parkové plochy U Jinonického rybníčku nebo při žádosti o dlouhodobý pronájem ke komerční činnosti u koryta Motolského potoka. Podle kritiků ale radnice v rámci své zamítavé politiky smetává ze stolu i oprávněné žádosti drobných soukromých vlastníků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komín, který požehnal tisícům novorozencům. Za pár let už nebude

PRAHA? AHA!
vydáno 15. ledna 2022  23:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Hranaté krásky oslavily kulatiny. Za Prahu jezdí už třicet let

vydáno 15. ledna 2022  6:54

Karosy mají v srdcích fanoušků hromadné dopravy i zaměstnanců pražských dopravců zvláštní místo. Jedním z mnoha důvodů je fakt, že právě tyhle „hranaté...  celý článek

Cobra Kai překračuje stín Karate Kida. Každý tu umí být hrdina i padouch

Strážce streamu
vydáno 14. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Volné pokračování první trojce snímků z osmdesátkové série Karate Kid se stalo v minulosti zcela zaslouženě největším hitem streamovací platformy YouTube....  celý článek

Deník Metro přináší soupisku největších filmových průšvihů za rok 2021

vydáno 14. ledna 2022  12:27

V kinosálech se moc neohřály a prodělaly jejich tvůrcům desítky a stovky milionů dolarů. Řeč je o kasovních propadácích, kterých bylo v loňském roce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy