metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Pondělí, 24. ledna 2022. Svátek má Milena.
PRAHA? AHA!
Další 3 fotografie v galerii
Pražské pavlače | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Tajemství pražských dvorků. Ukrytý druhý svět hlavního města

  23:36
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Jeden autor knížek o Praze odhadl, že plochu města tvoří (alespoň toho staršího) až čtyřicet nebo dokonce víc procent nepřístupné plochy. Jsou to dvory, dvorky, nádvoří, vnitrobloky. Místa, která, pokud tam nežijete nebo nepracujete, nikdy nezažijete. Dříve bývávaly, až na výjimky (pokud v nich sídlily tajné i netajné instituce) otevřené. Domy nemívaly do roku 1989, až na stát či město, majitele a tudíž většinou ani domovníky, kteří by na klíč zavírali vrata. Mohli jste se svobodně procházet (ti snaživější třeba i krást) po zákoutích, která dýchala tajuplností. Pokud nedýchala odérem zvratků a moči opilců.

Vydával jsem se třeba na Malou Stranu, na Staré Město, ale i po Strašnicích nebo Žižkově. Vždy bylo co objevovat. Tohle s novou dobou po roce 1989 skončilo. Nelkám nad tím. Stará doba měla v tomto ohledu sice genius loci a atmosféru, ale taky polorozpadlé domy, všude oprýskanou omítku a všudypřítomná lešení, pod kterými jsme procházeli, aniž bychom si uvědomili, že ulice bez nich byly dříve zcela normální.

Teď si majitelé domů majetek střeží, pokud není ve dvoře nějaká výrobna, provozovna, kavárna či podobné zařízení, je svět uvnitř domů zakletý. O to náruživěji vlezu do každého průjezdu, který není zamčený. Čím je dům starobylejší, tím větší naděje spatřit něco ze staré doby, z časů pavlačí a klepadel na koberce. Mimochodem, od čeho asi pochází výraz „klepy“? Samozřejmě, od řečí, které vedly ženy (možná i muži) u klepadel.

Hlavně pavlače miluji. Někde z nich ještě čiší dávno uplynulá desetiletí, ne-li předminulé století, jinde už žijí novým, opraveným stylem. Proto vstupujte a obdivujte. Všude tam, kde je otevřeno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy