metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Pondělí 29. května 2023. Svátek má Maxmilián, Maxim
Strážníci v Brně mají chytrý dispečink v tabletu. | foto: PanasonicMetro.cz

Smart cities? Také malá města u nás brzy zmoudří

  11:47
Nové technologie umí najít parkovací místo i slisovat odpadky.

Řidiči krouží sídlištěm a hledají místo. Klasika velkých měst. Už samotné městské části, třeba Praha 3, jdou na tento problém „chytře“. Na Havlíčkově náměstí brzy vznikne unikátní parkoviště. To nabídne přibližně pětatřicet parkovacích míst, každé z ­nich bude monitorováno senzorem a řidiči se tak prostřednictvím aplikace v telefonu včas dozvědí, které místo­ je volné. „Senzory jsou nakoupené, během března je namontujeme,“ říká Lucie Vítkovská, radní Prahy 3 pro dopravu.

Třetí pražská městská část je jedna z průkopnic takzvaného Smart City. Tento koncept se aplikuje po celém světě. „Myšlenka Smart City je novým přístupem k rozvoji měst, a to především díky moderním technologiím, které jim dodávají inteligenci. Města díky ní budou efektivněji řídit městské služby a tím znatelně zjednoduší život i­ obyvatelům,“ říká Václav Kožený, odborník pro oblast Smart City ze společnosti Pricewaterhouse Coopers.

Lampy kromě světla poskytnou i wi-fi signál

-Moderních technologií se brzy dočkáme ve všech oblastech běžného života, ať už v dopravě, bezpečnosti, energetice, či životním prostředí.

- V Plzni je nyní možné zaplatit lístek MHD platební kartou. Výhledově chce město vybudovat chytrý systém pro efektivní využívání energie a vody ve městě, jehož výsledkem bude úspora financí. Vzniká také plán pro chytré pouliční osvětlení s wi-fi signálem, které umožní monitorovat bezpečnostní situaci na ulici. Vše bude navíc propojeno se záchrannými složkami.

- Od roku 2015 funguje v několika pardubických školách energetický dispečink, který hlásí okamžité spotřeby či poruchy. Lidem je také k dispozici rezervační systém pro návštěvy úřadů. Město navíc zasílá zájemcům zprávy o čištění ulic.

- Brněnští strážníci používají při službě tablety. Těmi fotografují špatně zaparkovaná auta nebo si mohou on-line vůz vylustrovat. Tento systém také například umožňuje, aby dispečer zaslal konkrétní hlídce informace o objektu, k němuž strážníky vyslal.

V metropoli jsou díky tomuto konceptu i chytré odpadkové koše, které samy dokážou obsah uvnitř slisovat. Praha plánuje i chytré lavičky s wi-fi připojením, na kterých půjde dobít telefon. Město jejich prostřednictvím bude měřit okolní míru hluku, stav ovzduší či teplotu. Jedna taková lavička stojí už například v Litoměřicích, které jsou důkazem, že koncept Smart City proniká i­ do menší měst. Dalším důkazem je město Písek.

„Tady mají zkušenosti s chytrou správou budov. Po modernizaci energetického systému v­ městských budovách mají přesný přehled o spotřebě energie. Díky tomu ušetří, v případě mateřských a základních škol je to až 2,5 milionu korun ročně,“ říká Kožený. Energetický dispečink pracuje jednoduše. Dokáže například upozornit na zapomenuté osvětlení učeben o víkendu či přetopené místnosti, ale i automaticky zjišťovat a hlásit poruchy.

Další chytrou vychytávkou je takzvaný mobilní rozhlas. Ten má stovky obcí po celém Česku.

Radnice pomocí něj zasílají zaregistrovaným zájemcům informace o čištění ulic či akcích města i na e-mail nebo formou SMS. Smart City má i ­odpůrce. Ti upozorňují na to, že chytrá čidla dají možnost získávat přesná data o pohybu lidí, kteří se tak mohou ocitnout pod neustálým dohledem. Další zdůrazňují to, že chytré vychytávky jsou drahé. Třeba solární litoměřická lavička stála 100 tisíc korun. Město ji ale z­ velké části zaplatilo z dotace z Programu česko-švýcarské spolupráce.

Ve světě jsou se Smart City ještě dál

Chytré vychytávky šetří spotřebu nebo hlídají seniory. Barcelona má chytré veřejné osvětlení na bázi LED technologie. Kromě toho, že se sníží spotřeba energie, umí světla detekovat pohyb a sama se zapnou nebo vypnou. Zároveň se jejich pomocí měří teplota, vlhkost, znečištění a hlučnost.

Čtěte také:

V Dubrovníku mají městský park s instalovaným inteligentním systémem zavlažování. Systém je vybaven senzory vlhkosti umožňujícími zalévat ve vybraných místech podle potřeby, a nikoliv plošně. Zkušenost mají i s prvky rozšířené reality v podobě tzv. Karty Dubrovníku. Služba se zaměřuje na turisty, kterým se prostřednictvím aplikace automaticky zobrazí upozornění v blízkosti kulturní památky.

V italském Bolzanu pomáhá Smart City řešit problém stárnoucí populace. Kvůli omezenému rozpočtu na rozšiřování a zkvalitňování sociálních služeb pro seniory nasadili inteligentní řešení. Pomocí senzorů instalovaných v bytech monitorují bezpečnost seniorů a ­pomocí multifunkčních náramků jejich zdravotní stav.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sluneční záření, moře a chlor. To vše může v létě poškodit naši kštici

vydáno 28. května 2023  16:14

Léto, sluníčko, moře a dovolená. Pro nás je to sen a balzám na duši, ne už tak úplně pro naše vlasy. Zatímco na ochranu kůže v létě myslíme, na vlasy se...  celý článek

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek