metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 3 °C

Středa, 25. listopadu 2020. Svátek má Kateřina.
Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní
Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní | foto: Chinnapong/shutterstock.com

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní

27. října 2020
Komerční sdělení Čistá voda je kritickým prvkem. Převážná většina vody na povrchu Země, přes 96%, je slaná voda v oceánech. Což znamená, že i když je vody dostatek, k dispozici je jen omezené množství čerstvé pitné vody. Kromě uklízení a hygieny potřebujeme také vodu k pití, vaření a pěstování potravin.

Průměrná domácnost tak může ročně spotřebovat více než 300 tisíc litrů vody.

Prostřednictvím mnoha moderních inovací se průměrná denní spotřeba vody snížila od roku 1999 do roku 2016 o 22% na domácnost. Stojí za tím i zvyšující se účinnost spotřebičů. V roce 2016 pračka spotřebovala v průměru 115 l vody na jedno naplnění, ve srovnání se 150 litry v roce 1999. Myčky nádobí snížily spotřebu vody z 35 l na dávku v roce 1999 na 18 l v roce 2016. Je tomu možná těžké uvěřit, ale velká myčka na elektřinu je stále ekologičtější volbou než ruční mytí nádobí, pokud se jedná o novější model a myjete plnou dávku. Takže odložte houbičky na nádobí a podívejte se na následující ohromující fakta.

Kolik vody spotřebuje myčka?

Může se to jevit jako nemožné, protože se zdá, že myčky nádobí neustále stříkají vodu, ale ty novější fakticky spotřebují méně vody než ruční mytí. Mytí nádobí v dřezu může spotřebovat až 100 litrů vody na dávku. Nejnovější myčky spotřebují na dávku přibližně 11 litrů. Ve skutečnosti dokáže myčka ušetřit téměř 19 tisíc litrů vody ročně.Jak nová musí být vaše myčka nádobí, abyste dosáhli těchto úspor?

Jak nová musí být vaše myčka nádobí, abyste dosáhli těchto úspor?

V roce 2013 byly zavedeny nové standardy, které vyžadují, aby spotřeba myček nádobí byla přibližně 19 l na dávku. Na druhou stranu myčky vyrobené před rokem 1994 mohou vyplýtvat více než 35 litrů vody na náklad. Zda mají dnešní myčky opravdu tak vynikající spotřebu vody, si můžete ověřit i v testech a recenzích myček nádobí, které přinášejí vskutku relevantní informace.

Jak myčky šetří energii?

Většina novějších myček má uvnitř ohřívače, které ohřívají vodu efektivněji než ohřívače vody. Celkově lze říci, že může spotřebovat méně než polovinu energie potřebné na ruční mytí nádobí.

Nejúčinnější moderní myčky nádobí spotřebují mezi 11 až 20 litry vody na cyklus. Na rozdíl od toho může cez průměrný kohoutek protéct až 9 litrů za minutu. Za předpokladu, že z vašeho dřezu vytéká 9 litrů vody za minutu, za 5 minut mytí nádobí v ruce s tekoucí horkou vodou spotřebujete 45 litrů vody. To je víc jak než dvojnásobné množství vody než u moderní myčky nádobí. Z energetického hlediska spotřebuje ohřev 150litrové nádrže na vodu pomocí elektrického ohřívače vody přibližně 6,63 kWh, takže k ručnímu mytí nádobí skutečně spotřebujete více vody i energie, než kdybyste používali myčku.

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní

A neoplachujte ručně


Opláchnutí nádobí před tím, než je vložíte do myčky, je značně nehospodárné. Předběžným oplachováním se ročně promrhá více než 22 tisíc litrů vody na domácnost. Většina novějších myček nádobí zvládne i kousky jídla, takže se nemusíte obávat. Vaše nádobí bude čisté i tak, pokud jen seškrábnete velké zvytky do koše.Ujistěte se, že myčku máte plně naloženou,

Ujistěte se, že myčku máte plně naloženou

Tyto úspory se vztahují pouze na plné zatížení. Pokud se vám nedaří naplnit myčku jednou denně, použijte funkci máchání pokud ji má. Tím zabráníte zaschnutí a ulpění jídla, dokud se nedostanete k odstartování plně naloženého cyklu a stále zůstáváte „zelení“.

Poznámka pro vzdorovité

Ještě stále nechcete vložit osud svého nádobí do rukou stroje, i když je to žádoucí pro životní prostředí i vaši peněženku? Zvažte toto: K úplné dezinfekci nádobí je zapotřebí voda o teplotě 60 až 62,7 stupňů Celsia. Vaše ruce to prostě nezvládnou a hádáme, že taky nechcete zvyšovat teplotu na vašem ohřívači vody při každém mytí nádobí. Nechte tedy svou myčku zvládnout vysoké teploty, zatímco vy se můžete věnovat smysluplnější aktivitám.

Jak ušetřit energii v prádelně?

Praní prádla není oblíbený úkol a nepomáhá mu ani to, že pračky a sušičky patří mezi nejnákladnější spotřebiče, které je třeba provozovat. Pokud se snažíte ušetřit peníze a být ohleduplnější k životnímu prostředí, další možností kde začít, je vaše prádelna. Od typu pračky, kterou vlastníte, až po množství pracího prostředku, který používáte, je vždy někde roh, který můžete ustřihnout! Když víte, jak co nejlépe využít, bude to jako najít kapesné každý den.

Vaše pračka: shora nebo zepředu plněná?

Pračky plněné zepředu téměř vždy spotřebují méně vody a potřebují méně pracího prostředku než pračky plněné shora. Pokud dáváte přednost praní v teplé vodě, také šetří energii.

Hodnocení energetické účinnosti

Pračky musí být opatřeny štítkem, který ukazuje jejich energetické hodnocení: toto je písmeno plus řada plusů, které vám řeknou celkové množství kilowatthodin (kWh / rok), které potřebuje k provozu. Někteří výrobci rozdělují kWh na teplé a studené praní, ale vyžaduje se od nich pouze údaj o teplom praní. Za zmínku stojí také to, že tam, kde pračka nemá vnitřní ohřívač (většinou seshora plněná) - tj. využívá váš zdroj teplé vody - údaje na energetickém štítku zahrnují odhad energie spotřebované vaší teplovodní službou k ohřevu vody, kterou používá k praní, a také energie přímo použité samotným strojem.

Čím více plusů, tím energeticky účinnější stroj. Můžete však porovnávat pouze hodnocení mezi stroji se stejnou kapacitou. Větší pračka může mít více plusů než menší (protože při větším naplnění dochází k přirozeným úsporám energie), ale pravděpodobně bude za rok celkově spotřebovávat více energie.

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní

Tipy na úsporu energie


● perte ve studené vodě - mezi praním v teplé nebo studené vodě je malý rozdíl v mycím výkonu, zvláště pokud perete jiné než bílé prádlo. Rozdělte prádlo a buďte selektivní ve vztahu k textiliím, které se mají prát ve vyhřívané vodě.Bílé prádlo perte jen v horké vodě, aby vypadalo bíle a všechno ostatní perte v teplé nebo studené vodě. Pokud používáte horké nebo teplé praní, zvolte studené máchání - spotřebuje méně energie

● snažte se vždy vyprat plnou dávku - praní plné náplně vyžaduje tolik energie a vody jako poloviční náplň, pokud stroj nemá speciální senzory nebo možnosti nastavení poloviční náplně. Snažte se vyhnout praní poloviční náplně, kdykoli je to možné a další možností je prostě neprát. To neznamená, že byste neměli prát své oblečení vůbec, ale je možné prát prádlo méně často.

● silně znečištěné kousky předem namočte nebo ošetřete - tímto způsobem je nebudete muset dvakrát prát

● pokud má váš stroj funkce pro úsporu energie, použijte je - mohou zahrnovat program „rychlého praní“ pro lehce zašpiněné oblečení nebo programy na úsporu vody.

Tipy na úsporu vody

● zepředu plněné pračky používají méně vody než shora plněné

● automatická detekce zatížení nebo funkce sníženého zatížení mohou pomoci šetřit vodou

● zkontrolujte štítek energetické účinnosti, který je vodítkem, jak efektivně různé modely využívají vodu, a

● pokud používáte „systém šedé vody“ k recyklaci vody pro použití ve vaší zahradě, ujistěte se, že používáte prací prostředek vhodný pro zahradu.

Zdroj Informací:

https://energysavingtrust.org.uk/blog/how-save-energy-when-using-your-washing-machine

https://www.savewatersavemoney.co.uk/water-efficiency-tips-advice/view/103/how-to-save-water-while-using-a-dishwasher.html

Hlavní zprávy

Na Štědrý večer bude padat sníh. Alespoň v nové pohádce

Leonie Brill a Vojtěch Kotek v pohádce O vánoční hvězdě (2020)
vydáno 24. listopadu 2020  16:34

Svátky v televizi. Láska, souboj dobra se zlem i oceněné komedie.  celý článek

Za dva roky se postaví HolKa, poté se opraví celá Štvanice

Takto by měla vypadat nová lávka.
vydáno 24. listopadu 2020  11:26

Magistrát zaměřil pozornost na Holešovice a Karlín. Hustě zabydlené čtvrti chce změnit k nepoznání.  celý článek

Ponožkoboty mají novou verzi, z Moravy míří do celého světa

Produktová řada Skinners 2.0 je nyní v předprodeji.
vydáno 24. listopadu 2020  5:17

Před čtyřmi lety zkusila brněnská značka Skinners se svým hybridem mezi botou a ponožkou získat peníze na Kickstarteru. Letos jde stejnou cestou s...  celý článek

Polovině gastro podniků hrozí krach. Okénka často nestačí

Fronta před bistrem Le Camille na Andělu
vydáno 23. listopadu 2020  21:04

Opatření proti koronaviru silně zasáhla restaurační zařízení. Nejvíc pomůže osobní odběr.  celý článek

Vaše fotky z Prahy