metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 10 °C

Čtvrtek, 13. května 2021. Svátek má Servác.
PRAHA? AHA!
Další 2 fotografie v galerii
Ječná ulice a její Náměstí ve dvoře | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

  11:24
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Když se vydáte Ječnou ulicí dolů ke Karlovu náměstí, po pravé straně, pár metrů od velké křižovatky na Náměstí I. P. Pavlova, vás možná nejdřív zaujme prapodivný dům, něco mezi brutalismem a (jak bych to nazval já) nepovedenismem. Jakási snaha o socialistickou modernistickou architekturu.

Ale hned za ním je klasický vinohradský činžák s vjezdem do dvora. Když se na chvíli u ne zrovna širokých vrat zastavíte, nemůžete si nevšimnout, že jak zelená vrata, tak spodní hrany vjezdu jsou sem tam škrábnuté.

Ještě, než vysvětlím podrobnosti, pokračujme dál do dvora. Někdy je na konci průchodu stažená mříž, takže se vám nenaskytne pohled na ten prapodivní modernistický dům zezadu (ze dvora je zcela fádní, až nezáživný. Ale i přes mříž si nemůžete nevšimnout velké uliční tabulky Náměstí ve dvoře.

Ale zpět až ke vjezdu přímo na ulici. Občas mám štěstí, že když kráčím z Pavláku na Karlák, trefím se do okamžiku, když Náměstí ve dvoře vyjíždí do světa nějaké auto. Nejvíc mám štěstí na jednoho advokáta. Není neznámý. Jednak se v počátcích české polistopadové historie ohřál v ministerském, křesle, jednak jeho typický vous pronikne tu a tam na obrazovky, nepřeslechnutelný hlas zazní z rádia.

Když jsem pána mediálního advokáta, který má z kolegy za rohem v rušné ulici advokátní kancelář, viděl z vrat vyjíždět poprvé, pochopil jsem ihned, od čeho ty škrábance na vratech a rozích jsou. Stačilo zaznamenat zelené šmouhy a šedivé škrábance na blatnících advokátova vozu. Když dům v minulém či spíše v předminulém století postavili, nikdo nepočítal s tím, že dnešní vozidla budou možná o dobrý metr širší, než současná auta, hlavně SUV. Advokátovo bílé vozidlo se totiž do oněch vrat vejde možná s rezervou pěti deseti centimetrů (dohromady na obou stranách).

Daň za možnost parkovat v centru Prahy, pár kroků od Václavského náměstí, musí být přece něčím vykoupená. Nebo snad ne?

Komentáře

Hlavní zprávy

Metro je zelené! Barvy i metoda tisku šetří životní prostředí. Nahlédli jsme pod ruce našim kolegům

vydáno 13. května 2021  15:02

Cvrkot obří mašiny, pás papíru ubíhající okem nepozorovatelnou rychlostí a pánové v montérkách, kteří pobíhají od stroje k počítači. Jsme v Tiskárnách...  celý článek

Výlet se skřítkem Jaruškou, historie i promo akce radnic

vydáno 13. května 2021  11:57

Vykoukněte z okna, oblečte se podle aktuálního počasí a jděte objevovat. Takzvanými naučnými stezkami s panely, interaktivními úkoly či cedulkami je Praha...  celý článek

O kurzy psaní všemi deseti je během pandemie zájem

vydáno 13. května 2021  8:54

Krokodýlové neumí couvat. Vy to umíte, ale rozhodně to nepotřebujete, protože se řítíte dopředu! Pštros má větší oko než mozek. I kdyby se s ním ale...  celý článek

Vlak smrti: Němce solidarita Čechů na konci války překvapila

vydáno 13. května 2021  5:20

V posledních dvou týdnech války projížděl protektorátem ze severu na jih vlak vezoucí vězně koncentračního tábora. Železničáři jeho jízdu všemožně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy