metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Sobota, 16. února 2019. Svátek má Ljuba.
Architekt Petr Kučera
Větší foto
Architekt Petr Kučera | foto: ArchivMetro.cz

Tančící dům, Drn i Quadrio, tak Praha staví v prolukách

7. června 2018  14:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Zaplňování děr mezi domy je dle odborníků dobrá věc. Tedy pokud příliš nezahušťuje panoráma Prahy.

Zacelování proluk, kterých v pražské zástavbě znatelně ubývá, je již několik let jedním z hlavních cílů vedení metropole. Projektů, jako je nerealizovaný pavilon v parčíku u Štefánikova mostu přezdívaný Zlaté vejce či skleněný Drn a Quadrio na Národní třídě, tak bude v budoucnu stále přibývat.

Podle architekta Petra Kučery i řady jeho kolegů je trend zástavby proluk v hlavním městě přirozený a správný. Nic se však nesmí přehánět. „Zástavba proluk, které vznikly demolicí jiné zástavby, mě principiálně těší vždy. Netěší mě, když vznikají proluky nové nebo když nová zástavba proluk výrazně převyšuje okolní zástavbu a negativně tak vstupuje do městského panoramatu,“ řekl deníku Metro Kučera.

Zejména v centru Prahy vznikaly doposud proluky mnoha způsoby. Nejčastěji demolicí původní historické zástavby, kterou již nestačila nahradit nová nebo musela být obětována kvůli rozšíření ulic. Řada z nich je důsledkem spojeneckých náletů na Prahu za druhé světové války. Zvláštní kategorii proluk tvoří ty, které jsou důsledkem stavby povrchových vestibulů stanic metra na trase B. Těm ustoupily řady historických domů, většinou celé domovní bloky.

„Na jejich místě vznikly přízemní vestibuly působící v zástavbě městského centra cizorodým dojmem. Dnes už jsou tyto proluky většinou zastavěny a výstupy z metra zaústěny do parteru nových budov, což je rozhodně citlivější řešení,“ vysvětluje Kučera a doplňuje, že poslední velkou a zároveň volnou proluku tohoto typu lze nalézt nad stanicí metra Florenc.

Proluky v hlavním městě se ale dají využít i jinak než v nich něco postavit. Čerstvým příkladem, se kterým přišli minulý měsíc radní, je rozhodnutí přejmenovat piazzettu před hotelem InterContinental v Praze 1 na náměstí Miloše Formana. Návrh padl přesně po měsíci od úmrtí této slavné režisérské osobnosti. Město tím udělalo definitivní tečku za spekulacemi, že zde magistrát v budoucnu plánuje umožnit developerům stavět kanceláře.

Svou nezastavěnou proluku pojmenovanou po slavné osobnosti mají i v Praze 8. Náměstí Bohumila Hrabala zde vzniklo na prostranství, které zůstalo po bourání zástavby při stavbě linky metra B v roce 1990.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tahle vybíjená je fakt ostřejší

Pozor na přešlap! Také ten vás vyřadí ze hry.
vydáno 16. února 2019  5:55

Na vlastní kůži. Zahrál jsem si dodgeball.  celý článek

RECENZE: Nedotknutelní, ale i zbyteční

Nedotknutelní si dělají legraci z cévkování, opery, boháčů i lidí na podpoře.
vydáno 15. února 2019  14:42

Může se mi líbit snímek, který jsem už jednou v kině podstatně lépe zpracovaný viděl?  celý článek

Doba remaková. Hollywood se k smrti bojí originálních filmů

Hvězda se na plátnech zrodila již počtvrté.
vydáno 15. února 2019  12:37

Předělávky pár let starých trháků vládnou kinům. Diváky ale umějí také pěkně namíchnout.  celý článek

Sloupek Petra Justa: Mazat, či nemazat?

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 15. února 2019  11:11

Nepáchá větší škody naopak šíření hoaxů? Pokládá si ve svém sloupku pro deník Metro politolog Petr Just.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám