metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Větší foto
Režisér Jan Hřebejk | foto: BARLETTA

Tandem Hřebejk-Jarchovský chystají seriál o Rathovi a Dbalém

  12:12
Filmaři připravují filmové ztvárnění knih Sněžím! Deník bílé mafie a Operace Rath, které popisují slavné české kauzy a dění v podsvětí. Bude to čtyřdílný komediální krimiseriál.

Tvůrčí spojení režiséra Jana Hřebejka, scenáristy Petra Jarchovského a producentů Maji Hamplové a Matěje Chlupáčka začíná plodit další projekt. Jejich prvním společným – a právě natáčeným – je čtyřdílný komediální krimiseriál pro Českou televizi Pozadí událostí. Filmové ztvárnění třaskavých knih dvou slavných kauz českého podsvětí Radka Kedroně „Sněžím! Deník bílé mafie“ a „Operace Rath“ dostalo název Sněžím!

„Za ten rok doma jsem konečně viděl Vlka z Wall Streetu nebo seriál Boj o moc. A postupně propadl sebeklamu, že to musím dokázat také. A na knihách Radka Kedroně nás s Petrem Jarchovským oslovil jejich černý humor,“ říká režisér Jan Hřebejk. Na scénáři se pracuje, natáčet by se mělo na jaře příštího roku, diváci by měli Sněžím! vidět na podzim roku 2022.

TV série, nebo film?
„Obě knihy jsme se rozhodli spojit do jednoho příběhu. Obě kauzy totiž vyšetřoval jeden a tentýž tým vyšetřovatelů. Uvažujeme o dvanáctidílné TV komediální krimisérii, která může být případně prezentována i v podobě dvou celovečerních kinofilmů. Ještě uvidíme, kam a jak se projekt rozvine,“ představuje plány jeden z producentů, Matěj Chlupáček.

Korupce pod bílými plášti
Oba příběhy spojuje nejen tým vyšetřovatelů, ale také lékařské prostředí a neuvěřitelná bezskrupulózní chamtivost hlavních aktérů. Autor knih Radek Kedroň sledoval pozadí těchto korupčních případů, shromáždil dokumenty z vyšetřování, zpovídal státní zástupce, detektivy i svědky. Sestavil podrobnou rekonstrukci kauz, která nahlíží na notoricky známé příběhy z dosud neznámých úhlů a zprostředkovává unikátní pohled do prostředí elitních policejních kriminalistů.

Sněžím! Deník bílé mafie
Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který byl odsouzen na devět let nepodmíněně, proslul v médiích tím, že si o svém korupčním, finančním i kokainovém tažení vedl barvitý deník s popisem toho, jak mafie v českém zdravotnictví fungovala – od dodavatelů přes šéfy zdravotnických zařízení a vysoké státní úředníky až po vyhlášené kmotry. Dalším příběhem série je ten o lékaři Rathovi.

Operace Rath
Lékaři David Rath, Petr Kott a Kateřina Pancová maskováni bílými plášti zavlekli do středočeského kraje jednoho z nejzákeřnějších parazitů současnosti – klientelismus. Miliony brali, ač měli jasné signály, že po nich policie jde. Všichni jsou v současné době ve vězení. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek