metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 32 °C

Sobota, 19. června 2021. Svátek má Leoš.

Další 4 fotografie v galerii
Oddělení letectví je dokladem o vizionářské mysli Leonarda da Vinci. | foto: Grande Exhibitions Metro.cz

Tank, letadlo i výtvarné umění. V Paláci Lucerna probíhá výstava o Leonardu da Vinci

  18:34
Výstava Da Vinci – Inventions, která se koná ve Velkém sále Paláce Lucerna, představuje Leonarda da Vinci jako vynálezce, malíře, vědce, anatoma, technika, architekta, sochaře a filozofa. Výstava nabízí kopie jeho nejznámějších kodexů, anatomické studie a ukázky jeho renesančního umění "v reálné velikosti". Řadu vynálezů si mohou návštěvníci vyzkoušet.

Výstava Da Vinci – Inventions zahrnuje příklady Leonardových strojních vynálezů či pohyblivé modely nejvýznamnějších děl. Návštěvníci mohou exponáty rozpohybovat – tahat za ně nebo na ně tlačit a točit s nimi, aby si mohli doslova osahat vědecké principy, na kterých Leonardovy vynálezy stojí. „Výstava nabízí návštěvníkům všeho věku zábavný, poznávací a povznášející zážitek, ať už jsou fanoušky historie a umění, anebo se s Leonardovým dílem setkávají poprvé v životě,“ zve do Paláce Lucerna Rob Kirk ze společnosti Grande Exhibitions, která výstavu pořádá.

Výstava je určena i pro děti.

Výstava je určena i pro děti.

Na plátno promítaná Poslední večeře.

Na plátno promítaná Poslední večeře.

Jedním z hlavních exponátů má být na plátno promítaný obraz Poslední večeře, či figura Vitruviánského muže, kterou bude možné rozpohybovat. Vitruviánský muž je skica čtyřruké a čtyřnohé postavy v kruhu a čtverci zároveň, jedna z nejznámějších kreseb na světě. Nebude chybět ani jeden z nejodvážnějších projektů Leonarda da Vinci - socha koně pro Lodovica Sforzu. Pro milánského vladaře ji zhotovil v roce 1499 jako hliněný model, k odlití do bronzu ale už nedošlo kvůli válce. Pokud by se realizovala, nebyla by největší jezdecká socha na světě na pražském Vítkově, ale v Miláně.

Leonardo da Vinci byl humanista, přesto právě on navrhl předchůdce děla a moderního tanku.

Leonardo da Vinci byl humanista, přesto právě on navrhl předchůdce děla a moderního tanku.

Výstava již probíhá.

Výstava již probíhá.

Projekt Da Vinci – Inventions vznikl pod záštitou Muzea Leonarda da Vinci v Římě za asistence mnoha italských odborníků. Výstava představuje 13 tematicky ucelených oblastí Leonardových děl, čímž návštěvníkovi nabízí zajímavý pohled do mysli renesančního člověka, který položil základy několika důležitých vynálezů moderní doby, například vrtulníku, letadla, automobilu, ponorky, padáku či jízdního kola.

Interaktivní výstava, která chce přiblížit široké veřejnosti osobnost a dílo slavného renesančního umělce potrvá do 28. srpna. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Salvador Dalí. Češi objevují jeho všestrannou osobnost

vydáno 19. června 2021  11:09

Praha má už téměř dva roky Muzeum Salvadora Dalího. Jeho úspěšný rozjezd, podobně jako v jiných případech, zbrzdil koronavirus. Teď se vše vrací do...  celý článek

V tržnici kotví loď. Atrapu postavili pro film s Goslingem

vydáno 18. června 2021  15:55

V Holešovicích i centru metropole čtenáři fotografovali kulisy nově vznikajícího thrilleru The Gray Man.   celý článek

Nová série Lupina nezklamala. Černoch z Nedotknutelných opět nekomplikovaně baví

Strážce streamu
vydáno 18. června 2021  14:00

Strážce streamu: Dynamická kriminální série Lupin se po měsících čekání vrací s novými epizodami. Ty jsou, stejně jako pět předchozích kapitol...  celý článek

Fotbal a koupačka. Máme pro vás návod na tento víkend

vydáno 18. června 2021  8:26

V Česku už jsou tropy a repre si to rozdá s Chorvaty. Klíčové utkání čeká českou fotbalovou reprezentaci dnes. S tím souvisí i veledůležitá otázka: kde...  celý článek

Vaše fotky z Prahy