metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Středa, 23. září 2020. Svátek má Berta.
Koncem února Zoo Praha opustí dvouletý samec tapíra čabrakového Budak Puntja,...
Další 1 fotografie v galerii
Koncem února Zoo Praha opustí dvouletý samec tapíra čabrakového Budak Puntja, zvaný jednoduše Punťa. | foto: Petr Hamerník, Zoo PrahaMetro.cz

Tapír Punťa míří do Asie

16. února 2018  7:30 Filip Jaroševský Metro.cz
S prvním mládětem tapíra odchovaným v pražské zoo se nechtějí loučit jeho chovatelé.

Zoo a s ní i její návštěvníky a zaměstnance brzy čeká nelehké loučení. Koncem února ji opustí dvouletý samec tapíra čabrakového Budak Puntja, zvaný jednoduše Punťa. Někdejší hvězdné mládě, vůbec první odchovaný tapír v Zoo Praha, se odloučí od své matky Indah a poputuje za lepším do vyhlášené Zoo Tchaj-pej na Tchaj-wanu.

Podle jeho chovatele Oty Melichara je Punťa velmi oblíbený pro svou přátelskou a zvídavou povahu. Loučení s ním tak podle něj nebude nic jednoduchého.

„Je zábavné sledovat, jak blbne venku ve výběhu, skáče přes překážky nebo se nechává krmit. Kdyby mohl, nechal by se krmit k prasknutí. A moc rád se taky nechává drbat. Při správném drbání si lehne na zem a nastaví břicho,“ popisuje hravost dvouletého samce chovatel Melichar.

Tapír čabrakový patří mezi ohrožené druhy, hlavně kvůli pěstování palmy olejné. Počty těchto pralesních savců v přírodě klesly během posledních tří generací o více než polovinu, zhruba na pouhých pět tisíc jedinců. Ve 25 evropských institucích žije pouze 52 zvířat a za posledních pět let se podařilo odchovat jen sedmnáct mláďat. I v pražské zoo vedla k prvnímu odchovanému mláděti dlouhá a strastiplná cesta.

„První mládě se v pražské zoo narodilo v roce 1967, ale ještě týž den bohužel uhynulo. Od roku 1994, po úhynu samce Bédi, byl chov tapírů v pražské zoo na dlouhá léta přerušen, až do roku 2010, kdy jsme získali sourozenecký pár Indah a Vasana. Toho v roce 2011 nahradil nepříbuzný samec Niko a od té doby jsme se těšili na mládě,“ vysvětluje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Na poslední prohlídku Punti návštěvníkům nezbývá moc času. Jeho odjezd na Tchaj-wan je v plánu za necelé dva týdny.

Komentáře

Hlavní zprávy

RESTART: Předání proběhlo velmi dobře, pochvalují si noví majitelé úspěšných firem

Martin Jahoda s otcem
vydáno 23. září 2020  11:57

Dvě české společnosti nyní přebírá mladá generace od otců zakladatelů. Ondřej Wachal ze stavební firmy VW Wachal se učil už od mládí, to Martin Jahoda o...  celý článek

Bez kontaktů a bez zdržování. Aplikace vám i chytře seřadí nákupní seznam

Stačí vám aplikace.
vydáno 23. září 2020  5:01

Způsoby placení změnila i pandemie. „Využívání QR kódů doporučuje, zákazník nepřichází do kontaktu s obsluhou a zaplatí pomocí mobilního telefonu,“ říká...  celý článek

RECENZE: Bábovky jsou lapáním po pozitivní chvíli

Marek Taclík a Jana Plodková
vydáno 22. září 2020  14:47

Film podle knižního bestselleru míří přímo na komoru. V životě ale snad není tak zle.  celý článek

Strašnice se změní v New York

Centrum architektury a městského plánování
vydáno 22. září 2020  7:43

Výstava v Centru architektury láká na nejvýraznější stavební projekty. Zcela zdarma.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám