metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pondělí, 26. srpna 2019. Svátek má Luděk.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Tarify snů má armáda, data a volání za 19 korun

1. března 2019  14:44 Pavel Hrabica Metro.cz
Dobrý den, chtěl bych Schillerovou, Plagu nebo Tomana. Zkoušeli jsme koupit tarify, jaké mají členové vlády.

Ministryně financí Alena Schillerová podle zjištění MF DNES telefonuje i datuje neomezeně za 236 korun. Ministerstvo školství platí Robertu Plagovi za 160 korun neomezené hovory a 20 GB. Šéf zemědělství Miroslav Toman má nekonečné volání a 3 GB dat za 154 korun.

Navštívili jsme proto prodejní místa tří hlavních mobilních operátorů. Zajímalo nás, jestli se nedají získat stejně výhodná volání a data, jakými disponují někteří členové české vlády. Pokud bychom totiž oslovili mluvčí firem, dostali bychom oficiální běžná vyjádření o vysokých investicích. Nás ale zajímalo, jak reagují na požadavek koupit „ministerský“ tarif zaměstnanci firemních prodejen. A nestačili jsme se divit. Některé informace byly totiž hodně „mimotarifní“. Záměrně neuvádíme ani jména operátorů, ani prodejny.

U operátora 1 jsme se dozvěděli, proč nemůžeme mít ani ministerský, ani tarif s 20 GB dat a neomezeným voláním, který lze pořídit třeba ve Velké Británii. „Tam už mají zaplacené všechny investice!“ Ale nemusíme prý smutnit. „My jako zaměstnanci na tom taky nejsme líp!“ Pak přidávají ještě jeden názor. „Jde o to, jestli jsou ty ministerské ceny reálné. Upřímně, vůbec by neměli pouštět, za kolik to mají!“ uzavírá prodejce operátora číslo 1. Operátor 2 byl nejen upřímný co do interních informací, ale i vtipný. „Vo tom žádná! Tarif jako paní ministryně? Když seženete firmu, která utratí tři sta tisíc měsíčně, není problém,“ sdělil prodejce. Pak nahlédne do oficiálního ceníku. Pro nového zákazníka mají neomezené volání bez dat za 399 korun. „Nebo 500 MB dat a neomezené telefonování,“ zní nabídka.

Prodejce operátora číslo 3 si prolétl článek v novinách, kolik někteří šéfové ministerstev platí za užívání mobilu. „Něco takového by se u nás nenašlo. To má udělané paní ministryně, s tím nic neudělám,“ komentoval obchodník levné tarify pro členy vlády. „Ta data neomezeně, to je naprostá hloupost. Neomezená data v Česku nikdo nemá,“ končí debatu prodejce operátora 3. „Pokud byste byl politik, tam vám samozřejmě vláda takový nějaký tarif zaplatí,“ říká prodavač.

Až budete ve vládě...

  • Nejvtipnější a nejzajímavější hlášky z jednotlivých prodejen operátorů, když jsme hledali lepší cenu pro volání a surfování.
  • Čeho jste ministr, pane? Ničeho? No vidíte!
  • Vo tom žádná! Taky to jsou hlavy státu, které to celý řídí!
  • Armáda má za nějakých 19 korun neomezená data a volání v České republice i v zahraničí. To nikdy neseženete a nemluví se o tom.
  • Pokud vás nevezmou do armády, zkuste hasiče.
  • Třeba ministerstvo financí má u nás několik tisíc čísel, proto mají cenu za jednotku tak nízkou.

Jak to vidím já

Tarif, vole?

Starší ročníky si ještě vybaví aroganci veksláků před Tuzexem. „Bony, vole? Za tři? Tos upad’ na hlavu. Když jich vezmeš tisíc, máš to za pět padesát. Jinak vodchod,“ častovali ti nejotrlejší prosebníky toužící po džínách. Po třiceti letech tržní ekonomiky jednají mobilní operátoři obdobně. Chovají se sice tržně, ale jejich trh je silně zdeformovaný. Málokde najdeme tak absurdní rozdíly mezi oficiální a podpultovou nabídkou. Navíc se zdá, že za operátory kopou i politici, místo aby jim šli po krku. Jsou to bohužel operátoři, kteří drží pod krkem lidi z „ulice“. Aby potom měli pro známé nějakou tu podpultovku. Pavel Hrabica, redaktor deníku Metro

Komentáře

Hlavní zprávy

Huandoy zdolali na počest tragické expedice Peru 1970

Vrcholová radost Marka Holečka a Radka Groha
vydáno 26. srpna 2019  5:52

Třicetiletý vrchlabský horolezec Radek Groh se nedávno vrátil z úspěšné miniexpedice v Peru. Společně s Markem Holečkem se jim v Andách podařilo zdolat...  celý článek

Restauratéři si zoufají. Hosté sledují mobily, méně jedí a také méně pijí

Ilustrační snímek
vydáno 25. srpna 2019  5:57

Spotřeba alkoholu v Česku rok od roku klesá, výběr daní za něj se přitom zvyšuje. „Jestli je za tím i EET, nelze s určitostí tvrdit,“ říká Jan Boháč z...  celý článek

Opravují mostní lávky zbytečně?

Oprava lávky na železničním mostu je v polovině.
vydáno 24. srpna 2019  5:55

Rekonstrukci chodníku na přemostění Výtoně a Smíchova dokončí dělníci koncem září.  celý článek

Do Vršovic svižně za dva roky

Pod ochranný rám na Zahradním Městě se brzy vrátí doprava.
vydáno 23. srpna 2019  12:14

Šestikilometrový úsek moderní trati spěje ke třetině.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám