metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 18 °C

Pátek, 22. března 2019. Svátek má Leona.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Tarify snů má armáda, data a volání za 19 korun

1. března 2019  14:44 Pavel Hrabica Metro.cz
Dobrý den, chtěl bych Schillerovou, Plagu nebo Tomana. Zkoušeli jsme koupit tarify, jaké mají členové vlády.

Ministryně financí Alena Schillerová podle zjištění MF DNES telefonuje i datuje neomezeně za 236 korun. Ministerstvo školství platí Robertu Plagovi za 160 korun neomezené hovory a 20 GB. Šéf zemědělství Miroslav Toman má nekonečné volání a 3 GB dat za 154 korun.

Navštívili jsme proto prodejní místa tří hlavních mobilních operátorů. Zajímalo nás, jestli se nedají získat stejně výhodná volání a data, jakými disponují někteří členové české vlády. Pokud bychom totiž oslovili mluvčí firem, dostali bychom oficiální běžná vyjádření o vysokých investicích. Nás ale zajímalo, jak reagují na požadavek koupit „ministerský“ tarif zaměstnanci firemních prodejen. A nestačili jsme se divit. Některé informace byly totiž hodně „mimotarifní“. Záměrně neuvádíme ani jména operátorů, ani prodejny.

U operátora 1 jsme se dozvěděli, proč nemůžeme mít ani ministerský, ani tarif s 20 GB dat a neomezeným voláním, který lze pořídit třeba ve Velké Británii. „Tam už mají zaplacené všechny investice!“ Ale nemusíme prý smutnit. „My jako zaměstnanci na tom taky nejsme líp!“ Pak přidávají ještě jeden názor. „Jde o to, jestli jsou ty ministerské ceny reálné. Upřímně, vůbec by neměli pouštět, za kolik to mají!“ uzavírá prodejce operátora číslo 1. Operátor 2 byl nejen upřímný co do interních informací, ale i vtipný. „Vo tom žádná! Tarif jako paní ministryně? Když seženete firmu, která utratí tři sta tisíc měsíčně, není problém,“ sdělil prodejce. Pak nahlédne do oficiálního ceníku. Pro nového zákazníka mají neomezené volání bez dat za 399 korun. „Nebo 500 MB dat a neomezené telefonování,“ zní nabídka.

Prodejce operátora číslo 3 si prolétl článek v novinách, kolik někteří šéfové ministerstev platí za užívání mobilu. „Něco takového by se u nás nenašlo. To má udělané paní ministryně, s tím nic neudělám,“ komentoval obchodník levné tarify pro členy vlády. „Ta data neomezeně, to je naprostá hloupost. Neomezená data v Česku nikdo nemá,“ končí debatu prodejce operátora 3. „Pokud byste byl politik, tam vám samozřejmě vláda takový nějaký tarif zaplatí,“ říká prodavač.

Až budete ve vládě...

  • Nejvtipnější a nejzajímavější hlášky z jednotlivých prodejen operátorů, když jsme hledali lepší cenu pro volání a surfování.
  • Čeho jste ministr, pane? Ničeho? No vidíte!
  • Vo tom žádná! Taky to jsou hlavy státu, které to celý řídí!
  • Armáda má za nějakých 19 korun neomezená data a volání v České republice i v zahraničí. To nikdy neseženete a nemluví se o tom.
  • Pokud vás nevezmou do armády, zkuste hasiče.
  • Třeba ministerstvo financí má u nás několik tisíc čísel, proto mají cenu za jednotku tak nízkou.

Jak to vidím já

Tarif, vole?

Starší ročníky si ještě vybaví aroganci veksláků před Tuzexem. „Bony, vole? Za tři? Tos upad’ na hlavu. Když jich vezmeš tisíc, máš to za pět padesát. Jinak vodchod,“ častovali ti nejotrlejší prosebníky toužící po džínách. Po třiceti letech tržní ekonomiky jednají mobilní operátoři obdobně. Chovají se sice tržně, ale jejich trh je silně zdeformovaný. Málokde najdeme tak absurdní rozdíly mezi oficiální a podpultovou nabídkou. Navíc se zdá, že za operátory kopou i politici, místo aby jim šli po krku. Jsou to bohužel operátoři, kteří drží pod krkem lidi z „ulice“. Aby potom měli pro známé nějakou tu podpultovku. Pavel Hrabica, redaktor deníku Metro

Komentáře

Hlavní zprávy

Blahodárná voda bude velebena akademiky, vodohospodáři i v muzeu. Kam v Praze vyrazit?

Hala staré filtrace, kde probíhá druhá část čištění vody.(30.5.2018)
vydáno 22. března 2019  5:28

Na dnešek připadá Světový den vody. Má nám připomínat fakt, že více než miliarda obyvatel naší planety trpí nedostatkem pitné vody nebo k ní nemá přístup.  celý článek

Češi vymysleli chytré nabíječky pro automobily

Petr Konvalinka
vydáno 21. března 2019  15:26

Mnohem širší využívání elektromobilů mají umožnit výsledky práce českých vývojářů. Vymysleli totiž inteligentní a přitom levné nabíjecí stanice. Ty mohou...  celý článek

Nový plavecký stadion v Radotíně bude mít dětský bazének, vířivku i parní kabinu

Voda už je napuštěná. Ještě je ale potřeba všechno zkontrolovat.
vydáno 21. března 2019  13:38

V bazénu už je voda, koupání ale až od září.   celý článek

Politici na neschopence? To je vzácný úkaz. Poslanci stonají ve svém volnu

Ilustrační snímek
vydáno 21. března 2019  11:03

Bude víc neschopenek kvůli návratu proplácení nemoci už od prvního dne?  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám