metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 9 °C

Sobota, 7. prosince 2019. Svátek má Ambrož, Benjamin.
Roman Týc
Větší foto
Roman Týc | foto: MAFRA

Tato společnost vykradla hodnoty, říká člen skupiny Ztohoven

29. října 2018  14:20
Roman Týc, člen skupiny Ztohoven. Seskupení, které například odvysílalo falešný atomový výbuch nebo přemalovalo panáčky na semaforech. A hlavně vyměnilo na Pražském hradě prezidentskou standartu za velké červené trenýrky. Co si tento stále provokující člověk myslí o Masarykovi a století československého státu?

Proč se i po sto letech k Masarykovi tak vehementně obracíme?
Protože naše společnost je dnes brutálně oslabená. Veškeré původní hodnoty zakladatelů státu tato společnost vykradla. Když jsme jako Ztohoven sejmuli standartu a vyvěsili trenky, byl to dvojí projekt. Trenky byla karikatura politiky Miloše Zemana. Nízká, na úrovni spodního prádla. Druhou rovinu jsme prezentovali během soudního procesu, kdy jsme přišli v dobových kostýmech obrozenců. Naznačili jsme, že přišla doba svržení současného postmonarchistického režimu. Ale ne tím, že půjdeme proti němu, ale že paralelně založíme struktury, které přežitý stát nepotřebují.

Myslíte, že by s vámi dnes Masaryk souzněl? A opět rozbíjel stát jako kdysi monarchii?
Nedívejte se na jeho možné činy dnes očima roku devatenáct set osmnáct. Zřejmě by s poznatky, které máme k dispozici dnes, s technologiemi, které jsou k dispozici, uvažoval jinak. Státy, jak vznikaly kdysi, jak vzniklo i Československo, jsou přemostěním mezi starým a novým světem. Příklad: jak se vyučovalo za Rakouska-Uherska? Učitel byl pro třicet žáků ve třídě zdrojem informací, které dnes mají žáci v globálních sítích. Učitel byl cosi jako jejich internetový vyhledávač, Wikipedie do školní knihovny, zdroj informací, ke kterým měl přístup jen on. Dnešní generace mají v podstatě přístup ke globálním informacím. Chtěl by Masaryk s dnešním množstvím informací a znalostí třeba vyhnat třetinu ekonomicky činného obyvatelstva, jako jsme se my zbavili Němců? Chtěl by z velkého státu vytvářet další, národní a menší? Ano, ten stát, který jsme tu sto let měli, byl dobrý, zkusili jsme to. Ale teď pojďme dál – říkám já. Jestli by to řekl i Masaryk?

Kdy jste poprvé slyšel o prezidentu Masarykovi?
V osmdesátých letech. Chodil jsem do tajného skautského oddílu. Masaryk byl stejná figura jako Foglar nebo Kryl. Potlačovaný fenomén.

Vzhlížel jste k němu jako k velkému idolu?
To ne, ale vnímal jsem ho. Kult to pro mě nebyl. Dnes se z něho tvoří kult proto, že společnost si není jistá svými hodnotami. Někteří lidé se k němu vracejí proto, že jsou reformisté. Vyzývají k obratu o sto osmdesát stupňů a návratu k masarykovským hodnotám. Já jsem futurista, věřím, že se nemáme zdržovat reformami. Shodnu se s Masarykem, že se mají ctít základní mravní základy.

Vyvěsili byste trenýrky Masarykovi podobně jako Miloši Zemanovi?
Něco bychom zřejmě pověsili prezidentu Havlovi, ale asi by to nebyly trenýrky. Něco jiného, i když teď právě nevím, co. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pohádka o bahně, mlze a plachetnicích

Zámek s pohnutou historií
vydáno 7. prosince 2019  14:00

Jedeme na sever! Do drsného kraje permoníků. Do země průzračných jezer. Do míst, kde jsou mlhy hustší, než by bylo i Rákosníčkovi milé. Míříme na zámek s...  celý článek

Česko je černá díra na hliníkové plechovky

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 7. prosince 2019  8:07

Češi si zamilovali pití z plechovek. Jsou snadno přenosné, dají se lehce vyhodit. Navíc se do nich stále víc a víc plní jejich oblíbené pivo. Česko je ale...  celý článek

Při psaní se vybavují i smutné události, zároveň se i čistí hlava, říká hasič

Roman Kutálek (vpravo) se synem Ondrou a mluvčím HZS Praha Martinem Kavkou
vydáno 6. prosince 2019  13:32

Třiačtyřicetiletý hasič Roman Kutálek napsal knížku Hasiči. V ní se můžete dočíst, s čím vším se ve své profesi setkává. Když byl malý kluk, říkával mu...  celý článek

Z nedodělaného fantasy je v reálu nekonečný krimi příběh

Filip Cíl a Jana Pidrmanová v ukázce z filmu
vydáno 6. prosince 2019  5:03

Nejdražší český film Poslední z Aporveru nezamířil do kin, ale k soudu. Jak dopadne?  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám