metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 14 °C

Čtvrtek, 25. února 2021. Svátek má Liliana.
Roman Týc
Větší foto
Roman Týc | foto: MAFRA

Tato společnost vykradla hodnoty, říká člen skupiny Ztohoven

29. října 2018  14:20
Roman Týc, člen skupiny Ztohoven. Seskupení, které například odvysílalo falešný atomový výbuch nebo přemalovalo panáčky na semaforech. A hlavně vyměnilo na Pražském hradě prezidentskou standartu za velké červené trenýrky. Co si tento stále provokující člověk myslí o Masarykovi a století československého státu?

Proč se i po sto letech k Masarykovi tak vehementně obracíme?
Protože naše společnost je dnes brutálně oslabená. Veškeré původní hodnoty zakladatelů státu tato společnost vykradla. Když jsme jako Ztohoven sejmuli standartu a vyvěsili trenky, byl to dvojí projekt. Trenky byla karikatura politiky Miloše Zemana. Nízká, na úrovni spodního prádla. Druhou rovinu jsme prezentovali během soudního procesu, kdy jsme přišli v dobových kostýmech obrozenců. Naznačili jsme, že přišla doba svržení současného postmonarchistického režimu. Ale ne tím, že půjdeme proti němu, ale že paralelně založíme struktury, které přežitý stát nepotřebují.

Myslíte, že by s vámi dnes Masaryk souzněl? A opět rozbíjel stát jako kdysi monarchii?
Nedívejte se na jeho možné činy dnes očima roku devatenáct set osmnáct. Zřejmě by s poznatky, které máme k dispozici dnes, s technologiemi, které jsou k dispozici, uvažoval jinak. Státy, jak vznikaly kdysi, jak vzniklo i Československo, jsou přemostěním mezi starým a novým světem. Příklad: jak se vyučovalo za Rakouska-Uherska? Učitel byl pro třicet žáků ve třídě zdrojem informací, které dnes mají žáci v globálních sítích. Učitel byl cosi jako jejich internetový vyhledávač, Wikipedie do školní knihovny, zdroj informací, ke kterým měl přístup jen on. Dnešní generace mají v podstatě přístup ke globálním informacím. Chtěl by Masaryk s dnešním množstvím informací a znalostí třeba vyhnat třetinu ekonomicky činného obyvatelstva, jako jsme se my zbavili Němců? Chtěl by z velkého státu vytvářet další, národní a menší? Ano, ten stát, který jsme tu sto let měli, byl dobrý, zkusili jsme to. Ale teď pojďme dál – říkám já. Jestli by to řekl i Masaryk?

Kdy jste poprvé slyšel o prezidentu Masarykovi?
V osmdesátých letech. Chodil jsem do tajného skautského oddílu. Masaryk byl stejná figura jako Foglar nebo Kryl. Potlačovaný fenomén.

Vzhlížel jste k němu jako k velkému idolu?
To ne, ale vnímal jsem ho. Kult to pro mě nebyl. Dnes se z něho tvoří kult proto, že společnost si není jistá svými hodnotami. Někteří lidé se k němu vracejí proto, že jsou reformisté. Vyzývají k obratu o sto osmdesát stupňů a návratu k masarykovským hodnotám. Já jsem futurista, věřím, že se nemáme zdržovat reformami. Shodnu se s Masarykem, že se mají ctít základní mravní základy.

Vyvěsili byste trenýrky Masarykovi podobně jako Miloši Zemanovi?
Něco bychom zřejmě pověsili prezidentu Havlovi, ale asi by to nebyly trenýrky. Něco jiného, i když teď právě nevím, co. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pro svá střeva dělejte víc. Pozor na jídlo, dopřejte si probiotika

Petr Ryšávka
vydáno 24. února 2021  20:00

Taky jste se vždy domnívali, že v lidských střevech všechno končí? Pravda je ale taková, že ve střevech se nachází většina imunity, která je nejen v...  celý článek

Nahlášeno, uklizeno. Popeláři za přeplněný koš nemohli

Místo po úklidu
vydáno 24. února 2021  16:00

Deník Metro vyřešil prosbu čtenáře, kterého štvala lenost sousedů.   celý článek

Mosty, lávka a schodiště, která nikam nevedou

Jižní Město. Nedokončená lávka Praha? Aha!
vydáno 24. února 2021  11:38

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Lidé očkování chtějí, ale systém selhává, shodli se praktici

Praktický lékař Jiří Pražák.
vydáno 24. února 2021  7:58

Pandemie zaměstnává naplno i praktické doktory. Kromě běžných kontrol vyšetřují své pacienty i po telefonu a ordinační hodiny se mnohdy protáhnou. Podle...  celý článek

Vaše fotky z Prahy