metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Neděle, 16. prosince 2018. Svátek má Albína.
Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)
Větší foto
Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Taxikáři plánují protest. Další blokádu nechtějí

7. února 2018  8:48 Filip Jaroševský Metro.cz
Stovky troubících řidičů kroužící kolem budovy magistrátu na Mariánském náměstí, cílené blokování provozu v okolí ruzyňského letiště. Tak vypadal protest sdružení pražských taxikářů proti konkurenční službě Uber loni v říjnu. Nyní se v metropoli chystá druhé kolo, které však protestující plánují pojmout o něco smířlivěji.

Podle Davida Bednáře ze Sdružení pražských taxikářů sice nepůjde o protest symbolický, zároveň však nebude omezovat dopravu. „Vše bude záležet na počtu účastníků. Pražané si tvoří vlastní názor a blokování si nezaslouží. Nově se nás navíc proti Uberu zastává také paní primátorka, což nás překvapuje,“ řekl deníku Metro.

Na postojích taxikářů nic nezměnila ani pondělní konference, na které primátorka Adriana Krnáčová vyzvala nejen zástupce taxikářů, ale i konkurenčních platforem Liftago, Uber a Taxify k smířlivějším postojům.

Primátorka zde dala taxikářům za pravdu i v tom, že Uber tím, že umožňuje provozování služby také řidičům bez platné licence, zcela jednoznačně obchází zákony. „V ostatních zemích přistoupili k regulaci bez rozhodnutí evropského soudu a ten jejich kroky nyní potvrdil,“ uvedla primátorka, podle které za současnou situaci nese vinu také liknavost ministerstva průmyslu a obchodu.

Taxikářům vadí zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají vozidla evidovaná jako auta taxislužby a nepoužívají taxametry. Uber naopak tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Proti stávce taxikářů se oficiálně staví nejen magistrát a Uber sám, ale také platforma Liftago. Podle jejího ředitele Ondřeje Krátkého protest pouze lidi naštve a odvrátí pozornost od skutečného problému.

„Tím není souboj taxikářů s technologií, ale silný lobbing nadnárodních platforem za možnost pracovat s amatéry, na kterých vydělávají více,“ vysvětluje Krátký z Liftaga.

Protesty

  • Podle sdružení taxikářů tvoří protestující skupinu asi šest tisíc řidičů taxi. Ti loni na podzim blokovali dopravu tak úspěšně, že musela zasahovat policie.
  • Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. Partnerských řidičů je v Praze kolem 2000, řidičů taxi je kolem 8300.
  • Na hloupost protestů v ulicích upozorňuje také reportér Janek Rubeš. „Taxikář si za jízdu z Václaváku cca 5 km naúčtoval 2 tisíce korun. Když turisti řekli, že zavolají policii, dal jim slevu 500. Místo korun jim ale vrátil maďarské forinty.  Proč taxikáři neprotestují proti těmhle z....m, kteří se ještě tváří jako taxikáři, to mi prostě hlava nebere,“ uvedl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Metropoli v letošním roce navštívilo více než devět milionů lidí.

Ilustrační snímek
vydáno 16. prosince 2018  13:47

Turistický ruch celosvětově sílí a Praha patří k nejnavštěvovanějším metropolím. S tímhle výsledkem přišla britská analytická společnost Euromonitor...  celý článek

Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku

Rychlé šípy štětcem Jana Fischera
vydáno 16. prosince 2018  6:40

Mirek Dušín, Širokko i Jan Tleskač by zatleskali. V neděli proběhne křest tištěné podoby plakátů Rychlých šípů, navíc se bude číst z knihy Tajemství...  celý článek

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám