metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Telemedicína
Větší foto
Telemedicína | foto: MAFRA

„Telemedicína by neměla být pro šamany a šarlatány“

14. prosince 2020  17:30 Pavel Hrabica Metro.cz
Zapnout počítač a hurá k lékaři! „Koronakrize“ urychlila moderní způsoby vyšetření.

Humanoidní roboti ve formě malého človíčka se už po chodbách některých nemocnic pohybují. Neslouží ani k vyšetřování, ani k velkým nebo malým vizitám. Většinou jsou tu jen pro příchozí, například pro vyhledání konkrétního oddělení, zadání do pořadí a další informace.

Lékař nebo jeho ordinace nesmějí být fiktivní

„Zatím neexistuje konkrétní návod, co a jak přes počítač vyšetřovat,“ říká Cyril Mucha, praktický lékař a člen Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Telemedicína (více v boxu) zatím nemá třeba oporu v zákonu. Přesto ji lékaři už využívají. „Určitě chci varovat před nejrůznějšími spasiteli, kteří se vyrojí a možná už objevují, tento směr jistě zaujme i podnikatele, kteří ji budou za peníze nabízet,“ říká praktický lékař. Především je nutné rozlišovat například mezi telemedicínskou poradou s lékařem a telemedicínskou konzultací. „Z té druhé musí rozhodně vzniknout zdravotní záznam v kartě pacienta, podobně jako při osobní návštěvě v ordinaci,“ připomíná Mucha.

Konzultaci navíc podle něho musí poskytnout zdravotnické zařízení, ordinace musí existovat, nesmí se jednat jen o nějakou „potulnou praxi“. Lékaři, kteří už pro dálkové „vyšetření“ přes kameru tento druh setkání s pacientem využívají, upozorňují, že to rozhodně není a nesmí být jakýsi koníček, doplňková činnost lékaře po pracovní době, případně prapodivné léčitele.

Plíce na dálku vyšetříte s obtížemi

Prohlídka jen přes webovou kameru zatím pochopitelně u většiny nemocí nepřichází v úvahu. Odborníci proto varují, pokud by takový druh „návštěvy“ někteří lékaři nabízeli, třeba proto, že je to pro pacienta bezpečnější, neboť nemusí fyzicky do čekárny k lékaři, kde může nyní hrozit nákaza. Týká se to například nejrůznějších plicních chorob.

Zkušení pneumologové upozorňují, že hygienické prostředí si v současnosti lékaři v těchto ordinacích hlídají více než stoprocentně. „Vše se neustále dezinfikuje, lidé jsou u lékařů paradoxně ve větším nebezpečí než leckdy v práci,“ připomíná Milan Sova, předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním. Připomíná, že právě plicní lékařství je, i přes technologický pokrok, oborem, kde je nutné si pacienta poslechnout fonendoskopem. „Takové prvotní vyšetření neuděláme na dálku a stejné je to s kontrolou již diagnostikovaných pacientů,“ uvádí Milan Sova.

Nebezpečí prodlevy

Stejný názor má i Martina Vašáková, předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti a přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice. „Stanovit diagnózu přes telefon, e-mail nebo video by si žádný z kolegů netroufl. Fyzická přítomnost pacienta v ordinaci je zcela nezbytná,“ zdůrazňuje Vašáková. Také proto, aby nedošlo k časové prodlevě, která je pro včasnou a správnou léčbu naprosto rozhodující.

Současná situace ale rozhodně urychlila oblibu a využívání elektronických receptů, a to i u seniorů, kteří z nepapírové formy měli zpočátku obavy.

„Do telemedicíny můžeme proto řadit také e-recept nebo e-mailovou komunikaci lékaře s pacientem,“ uvádí praktický lékař Cyril Mucha. Pokud praktik použije videohovor, je podle něho vždy výhodou, když se jedná o pacienta, kterého má v evidenci a který k němu běžně dochází na vyšetření. 

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy