metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Pondělí, 10. srpna 2020. Svátek má Vavřinec.
Vladimír Mařík ml.
Větší foto
Vladimír Mařík ml. | foto: ARCHIV

Telemedicína. Chytrá zbraň v době epidemie

8. června 2020  14:01 David Halatka Metro.cz
Deník Metro, jenž mapuje úspěchy českých vědců v éře covidu-19, nyní dává prostor Vladimíru Maříkovi mladšímu, inovátorovi z IT společnosti CertiCon. Středobodem našeho povídání bude obor budoucnosti, telemedicína.

„Právě uvádíme na trh MEDCARE24/7, což je systém chytré vzdálené komunikace ve zdravotnictví,“ uvádí Mařík, který se o svém „dítěti“ rozpovídá dále v rozhovoru. Nejprve se podíváme, co telemedicína uměla již před covidem.

Jako příklad „vzdálené medicíny“, který již pár let funguje, mě napadají kardiostimulátory. Ty se snaží mít stav pacienta pod kontrolou, ideálně vzdáleně.
Ano, to je takzvaná technická telemedicína, v níž se využívá technika pro monitoring pacienta. Co se týká telemedicíny obecně, pro komunikaci lékaře s pacientem samozřejmě existují mobilní aplikace. Nicméně na trhu není sofistikovaný nástroj, který by opravdu kopíroval celý ten proces od A do Z.

Co vše by měl dobrý systém umět?
Především pohlídá, zda pacient bere předepsané léky. Pak jde o plánování a rozvrhování návštěv u lékaře. Pacient může navštěvovat čekárny jen v nutných případech, ušetřit tak spoustu času a chránit si své zdraví. To je žádoucí zvlášť v době epidemie, kdy i pracovník hygienické stanice okamžitě získá základní podklad pro následnou práci bez nutnosti osobního či telefonického kontaktu s pacientem.

Kde jsou zádrhely?
Velkou brzdou je pomalá a kostrbatá legislativa. Aby došlo k nasazení telemedicínských systémů, vyžaduje to poměrně velký zásah do stávající legislativy, v interakci mezi pojišťovnou, nemocnicí a pacientem. Dále vidíme technické bariéry, jež limitují zdravotnické instituce.

Co navrhujete?
Napřed by mělo dojít k nějaké centralizaci zdravotnických informačních systémů, které nyní používají. Pak musí dojít k legislativě a následně k nasazení plošného nástroje nebo systému. Vnímám, že to může trvat i celou dekádu.

Během této dekády bychom mohli stanout na Marsu, začít naplno využívat vodíkový pohon. Jaký je váš výhled?
Já si myslím, že v budoucnu bude docházet ke konvergenci napříč obory. To znamená, že bude docházet k tomu, že se obory budou propojovat, a z toho budou vyplývat různá inovativní řešení. Tak jako se v dnešní době stále mluví o chytrých městech, do toho jsou zapojeny obory typu meteočidel přes telematické systémy, dopravní obslužné systémy, systémy pro dohled pořádku a podobně.

S automatizací a digitalizací vyvstávají obavy o ztrátu pracovních míst...
To tak úplně není. Protože i když něco digitalizuji a automatizuji, stále někdo bude muset stroje obsluhovat, vyhodnocovat statistiky, plánovat a pro mnoho činností nebude do budoucna problém lidi překvalifikovat, budou se zabývat něčím jiným, mnohdy třeba i zajímavějším. Nelze tedy říci, že tím, že automatizuji, ruším pracovní pozice lidí. Je to jinak. Naopak tím vytvářím nové pozice související s provedením digitalizace.

Závěrem si dovolím zabrousit do sci-fi. Myslíte si, že by člověka mohl nahradit stroj?
Samozřejmě pro rutinní úkoly to možné je, mnohdy i pro složité úlohy. Ale nenahradí ho v pocitových a emočních věcech. Člověk zde žije tisíce let, reprodukuje se a vyvíjí se, a to stroj nenahradí. O budoucnost lidstva se v tomhle směru neobávám.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stále více lidí si před dovolenou kupuje „pohodu na čtyřech kolech“. Je tady boom karavaninku

Karavanem napříč Českem
vydáno 10. srpna 2020  10:48

Češi hledají svobodu v karavanech. Jejich prodej stoupl meziročně o více než 100 procent. Možnost vzdálit se od civilizace, mít soukromí, ale současně i...  celý článek

Komerční sdělení

Na Výstavišti srpen patří akrobatům, přijďte se podívat i vyzkoušet

Představení Kaleidoscope
vydáno 10. srpna 2020  7:00

Akrobacie, balancování, parakotouly, žonglování, skoky na trampolíně i na překážkách. To vše je možné si v srpnu na Výstavišti Praha vyzkoušet na vlastní...  celý článek

Eva „FitzPilarová“ zářila v každém žánru. Zpěvačka by dnes oslavila své 81. narozeniny

Eva Pilarová na koncertě k 90. narozeninám zpěvačky Yvetty Simonové (Praha, 18....
vydáno 9. srpna 2020  5:42

Tečka za kariérou Evy Pilarové se příliš nevydařila. Zemřela letos 14. března, zrovna v době, kdy byla česká společnost na vrcholu strachu z covidové...  celý článek

Příští stanice: malá zahrádka. Vyřazené tramvaje „slouží“ dál

Tramvaj T3 nedaleko vesnice Trhomné
vydáno 8. srpna 2020  5:50

Na konci července jsme vyzvali čtenáře, ať nám pošlou snímky vozů MHD, které vlastní někdo jiný než dopravní podnik. Pár fotek dorazilo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám