metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 1 °C

Středa 8. února 2023. Svátek má Milada

Větší foto
Historie teletextové grafiky. Takto se přálo k Vánocům. | foto: Česká televize

Teletext stále žije! V éře digitálních technologií ho drží i sázkaři

  12:31
Komerční stanice už na přenos informací přes televizní signál dávno rezignovaly. Česká televize nikoli.

Zhruba 632 tisíc unikátních uživatelů. Tolik lidí v prosinci loňského roku používalo Teletext České televize (ČT). Fungování této tradiční služby v éře digitálních technologií, která funguje na principu textových informací vysílaných na obrazovky prostřednictvím televizního signálu, může v roce 2022 působit poněkud zvláštně. Podle šéfredaktora on-line zpravodajství a vedoucího Teletextu ČT Karla Tinla jde však o trend, který se určitě „na odpočinek“ nechystá.

„Vypnutí teletextu hlavních komerčních televizních stanic, které proběhlo například na podzim roku 2020, nemělo dopad na uživatele Teletextu ČT. Byť šlo o stejné médium, jeho obsahové zaměření se vždy významně lišilo. Náš teletext dlouhodobě využívá například skupina uživatelů s televizory bez připojení k internetu,“ říká pro deník Metro Tinl a dodává, že mezi uživatele Teletextu ČT patří i mladší ročníky.

„Jde o část internetové generace, pro kterou je v některých případech vyhledávání informací v teletextu nejkomfortnějším řešením. Typicky třeba při sledování sportovního či jiného televizního přenosu, kdy je možné v průběhu vysílání rychle dohledat související informace. Například výsledky,“ dodává pro deník Metro Tinl. V Česku tak mají teletext pořád rádi například sázkaři.

Protože je teletext takzvaně aktuální médium, poptávka po něm stoupá ve chvíli, kdy lidé hledají aktuální zpravodajské, sportovní a další informace. Podobně jako v HbbTV, což je funkce chytrých televizí kombinující televizní vysílání s širokopásmovým internetem, tu stoupá počet uživatelů například během mistrovství světa v ledním hokeji či během olympiád.

„Kromě televizního signálu distribuuje Česká televize teletext také prostřednictvím internetových technologií, na webu ČT či v HbbTV. Zde počet jeho uživatelů dokonce stoupá. Jeho hlavní předností je stručnost, aktuálnost a přehlednost,“ chlubí se Tinl.

Hlavní soukromé televize už teletext neprovozují, Prima s ním skončila v říjnu, Nova o měsíc později. Diváci, kteří ho využívali kvůli skrytým titulkům, přešli na takzvané DVB titulky. Ty mohou podle mediální zástupkyně Primy Gábiny Semové vyvolat tlačítkem na dálkovém ovládání nebo zapnout v menu svého přijímače.

„K ukončení provozu teletextu na našich kanálech docházelo postupně v souvislosti s využíváním novějších technologií a s přechodem na vysílání ve standardu DVB-T2. Provoz byl kompletně ukončen s vypnutím posledního vysílače velkého výkonu v DVB-T síti 2. Diváci od té doby mohou nadále sledovat skryté titulky jako DVB titulky,“ vzpomíná prodeník Metro Semová.

Teletext vznikl v roce 1970 ve Velké Británii. Provozovala ho například televizní stanice BBC. Ta jeho provoz ukončila po 45 letech s vysvětlením, že už není potřeba, protože jeho služby plně nahrazuje web stanice, mobilní aplikace a nonstop stanice BBC News 24. Například americká stanice CNN pak zrušila svůj teletext před patnácti lety, tedy ještě o šest let dříve než Britové.

V Československu se teletext poprvé objevil v roce 1988. Mezi jeho nejznámější každodenní uživatele se řadí i prezident Miloš Zeman. Ten teletext dlouhodobě uvádí jako jeden ze svých hlavních zdrojů zpráv. Průběžně takto hovoří do médií zhruba od roku 2006.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zlej blesk. Podívali jsme se do výčepu pivovaru, který konečně přistál v Kobylisích

vydáno 8. února 2023  5:52

„Otevřeno denně 16–20.“ Na ceduli je přimalovaná šipka. Otevíráme mřížovanou branku a za chvilku už bereme za kliku prosklených dveří. Dýchne na nás...  celý článek

Komerční sdělení

Žáci bohumínských škol změří síly v rámci akce Veslujeme do středu země

vydáno 8. února 2023

V pondělí 13. února zpestří program bohumínských základních i středních škol další ročník akce s názvem Veslujeme do středu země. Tentokrát mezi sebou...  celý článek

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek