metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 16 °C

Čtvrtek 28. března 2024. Svátek má Soňa

Tělo v centru pozornosti. Pět slavných umělkyň představuje svá díla v Rudolfinu

  16:38
Pět pohledů na lidské tělo v podání současných světových umělkyň představují ode dneška v Galerii Rudolfinum. Díla Marlene Dumasové, Tracey Eminové, Berlinde De Bruyckereové, Kiki Smithové a Louise Bourgeoisové propojuje série existenciálních otázek vycházejících z osobních příběhů. Výstava nazvaná Flaesh vychází především z kresby, zobrazované ženské tělo ale má někdy podobu akvarelu či výšivek a doplňují ji tapisérie a instalace.

Výstava FLAESH. | foto: galerierudolfinum.czMetro.cz

Kurátor výstavy a ředitel galerie Petr Nedoma připomněl, že výstava se obrací i do historie galerie. „V roce 1995 jsme uspořádali velkou výstavu Louise Bourgeoisové a malou výstavu Kiki Smithové. Obě, myslím, zanechaly dost výraznou stoupu v historii Galerie Rudolfinum, ale i na české výtvarné scéně,“ uvedl. Dílo Louise Bourgeoisové, jedné z nejvýznamnějších umělkyň druhé poloviny 20. století, podle něho stálo i v základu současné výstavy.

„Jejím cílem bylo sestavit kolekci děl současných umělců, jejichž hlavním tématem je něco tak prostého, jako je lidské tělo,“ řekl. Podobná výstava má podle něj smysl, byť zdánlivě nemůže přinést nic nového - lidské tělo je nejstarším tématem výtvarného umění.

Výstava klade otázky, jakou funkci a roli má lidské tělo v současném umění, zda je ještě jeho obrazem, nebo stále více projekční plochou vnitřního života, jaké obsahy si do podoby člověka lze promítat, zda může být zástupným motivem k vyjádření těžko uchopitelných duševních strázní i radostí, či zda a jak může figura zrcadlit vypjaté emoce plynoucí z neodvratných dějinných zlomů nebo osobních tragédií. Dvojznačný název Flaesh odkazuje jak k anglickému pojmenování pro maso - flesh, tak i označení záblesku, okamžiku, vzplanutí neboli flash.

Výstava FLAESH.

Dumasová ráda pracuje s obrazovými zdroji z médií. Témata rozvíjí dále, aby je vytrhla ze všednosti, zapomenutí, kterou denní média přinášejí. Eminová používá širokou škálu technik, jediným tématem její tvorby je ona sama, její vnitřní život, situace, do kterých se v životě dostávala. Berlinde De Bruyckereová řeší otázky existenciální a uplatňuje humanistický přístup k člověku. Vrací se i k válce a lidskému utrpení během ní, které nezobrazuje prostřednictvím bezvládných lidských těl, ale například pomocí obrovského vycpaného koňského torza, jež podle kurátora umožňuje utrpení člověka vnímat ještě silněji.

Kiki Smithová je sochařka, na výstavě ale má kresby, jež se opírají o jistý způsob mytologického myšlení. Z tvorby Louise Bourgeoisové jsou zastoupeny práce s textiliemi a kolekce kvašů a akvarelů, které vytvořila na sklonku svého života v 94 letech. „Celek výstavy je různorodý, není to kompaktní hmota, ale základní myšlenka těla jako zrcadla života je patrná,“ dodává kurátor.

Autor:
Témata: umění, výstava

Hlavní zprávy

Trojité salto ze zábradlí. Mladý Čech má prvenství a sprchuje se studenou

vydáno 28. března 2024  6:10

Devatenáctiletý Jakub Hroneš začínal alpským lyžováním. Ve svých třinácti se ale rozhodl přejít k freestyle snowboardingu a pomalu se prosazuje. Nyní...  celý článek

Zavřeli vám dveře před nosem? Evergreen z tramvají i autobusů MHD hned tak nezmizí

vydáno 26. března 2024  16:20

Čekat na dobíhající cestující nemohou řidiči zejména těsně před křižovatkou, kdy hrozí, že by prošvihli zelenou.  celý článek

Zloděj v Olomouci ukradl mobily za 140 tisíc, utekl s nimi na Vysočinu

vydáno 28. března 2024  12:02

Olomouckým kriminalistům se podařilo do dvanácti hodin od oznámení krádeže zadržet zloděje, který v Olomouci ukradl mobily a elektrokoloběžku a utekl na...  celý článek

K úpravě sídliště ve Velkém Meziříčí si řeknou své i jeho obyvatelé

vydáno 28. března 2024  12:02

Do revitalizace sídliště Bezděkov se chce pustit velkomeziříčská radnice. Oblast s vícepatrovými bytovými domy poblíž centra města pochází z devadesátých...  celý článek