metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Tělo v centru pozornosti. Pět slavných umělkyň představuje svá díla v Rudolfinu

  16:38
Pět pohledů na lidské tělo v podání současných světových umělkyň představují ode dneška v Galerii Rudolfinum. Díla Marlene Dumasové, Tracey Eminové, Berlinde De Bruyckereové, Kiki Smithové a Louise Bourgeoisové propojuje série existenciálních otázek vycházejících z osobních příběhů. Výstava nazvaná Flaesh vychází především z kresby, zobrazované ženské tělo ale má někdy podobu akvarelu či výšivek a doplňují ji tapisérie a instalace.

Kurátor výstavy a ředitel galerie Petr Nedoma připomněl, že výstava se obrací i do historie galerie. „V roce 1995 jsme uspořádali velkou výstavu Louise Bourgeoisové a malou výstavu Kiki Smithové. Obě, myslím, zanechaly dost výraznou stoupu v historii Galerie Rudolfinum, ale i na české výtvarné scéně,“ uvedl. Dílo Louise Bourgeoisové, jedné z nejvýznamnějších umělkyň druhé poloviny 20. století, podle něho stálo i v základu současné výstavy.

„Jejím cílem bylo sestavit kolekci děl současných umělců, jejichž hlavním tématem je něco tak prostého, jako je lidské tělo,“ řekl. Podobná výstava má podle něj smysl, byť zdánlivě nemůže přinést nic nového - lidské tělo je nejstarším tématem výtvarného umění.

Výstava klade otázky, jakou funkci a roli má lidské tělo v současném umění, zda je ještě jeho obrazem, nebo stále více projekční plochou vnitřního života, jaké obsahy si do podoby člověka lze promítat, zda může být zástupným motivem k vyjádření těžko uchopitelných duševních strázní i radostí, či zda a jak může figura zrcadlit vypjaté emoce plynoucí z neodvratných dějinných zlomů nebo osobních tragédií. Dvojznačný název Flaesh odkazuje jak k anglickému pojmenování pro maso - flesh, tak i označení záblesku, okamžiku, vzplanutí neboli flash.

Výstava FLAESH.

Dumasová ráda pracuje s obrazovými zdroji z médií. Témata rozvíjí dále, aby je vytrhla ze všednosti, zapomenutí, kterou denní média přinášejí. Eminová používá širokou škálu technik, jediným tématem její tvorby je ona sama, její vnitřní život, situace, do kterých se v životě dostávala. Berlinde De Bruyckereová řeší otázky existenciální a uplatňuje humanistický přístup k člověku. Vrací se i k válce a lidskému utrpení během ní, které nezobrazuje prostřednictvím bezvládných lidských těl, ale například pomocí obrovského vycpaného koňského torza, jež podle kurátora umožňuje utrpení člověka vnímat ještě silněji.

Kiki Smithová je sochařka, na výstavě ale má kresby, jež se opírají o jistý způsob mytologického myšlení. Z tvorby Louise Bourgeoisové jsou zastoupeny práce s textiliemi a kolekce kvašů a akvarelů, které vytvořila na sklonku svého života v 94 letech. „Celek výstavy je různorodý, není to kompaktní hmota, ale základní myšlenka těla jako zrcadla života je patrná,“ dodává kurátor.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek