metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 27. března 2023. Svátek má Dita
Temná zákoutí
Další 1 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto: Petr Hamerník, Zoo PrahaMetro.cz

TEMNÁ ZÁKOUTÍ: Tajuplné bestie fascinovaly Čapka. V pražských kanálech možná žijí dodnes

  15:02
Jeho slizké zelené tělo může dorůst až skoro dvou metrů. Když má hlad, sežere i menšího jedince svého druhu. Před 70 lety ho chovali ve sklepení Přírodovědecké fakulty UK. A kdo ví, možná se skrývá v temných pražských zákoutích ještě dnes.

Asi byste to do něj neřekli, ale je to nebezpečný predátor. Velemlok čínský je suverénně největší obojživelník a zároveň i jeden z nejstarobylejších a vývojově nejúspěšnějších druhů vůbec. Dospělý jedinec může dorůst až 180 centimetrů a může vážit 60 kilogramů. Dokud dorůstá, tak je loven různými šelmami a ptáky, ale jakmile vyroste nad padesát centimetrů, tak už žádné přirozené nepřátele kromě člověka nemá.

Unikátní je i jeho lovecká technika. Zůstává skrytý v dutině pod břehem, odkud vykukuje jen předkem hlavy, takže je prakticky neviditelný. Když se kolem něj cokoliv hne, tak prudce otevře svá enormně velká ústa, roztáhne krk a nasaje kořist i s proudem vody do tlamy. Rázový podtlak, který tímto způsobem vytvoří, doprovází ostrý zvuk, při kterém zaléhají ušní bubínky. Tímto způsobem loví krysy, žáby, ryby, ale i jiné menší velemloky. Ano, čtete správně. Tyhle zelené bestie jsou kanibalové.

Žili ve sklepě
Pražané se s velemloky mohli setkat už na sklonku 19. století. Jistý pan Staněk, který obchodoval s čínským čajem a porcelánem, měl několik let dva exempláře ve svém obchodě. Také katedra zoologie Univerzity Karlovy chovala ve sklepení od 50. let 20. století velemloky. Jeden z nich uhynul dokonce až v roce 2001.

Velemlok Přírodovědecké fakulty UK

Zajímavý příběh mají i velemloci z pražského Vivária. Tato pozapomenutá pražská „zoo“ sídlila v Havlíčkových sadech. V horní části parku stály dříve skleníky, ve kterých se původně pěstovaly cizokrajné rostliny a dřeviny. Po první světové válce došlo k proměně velkého skleníku na salon vinohradských výtvarníků. Jejich potřebám však nevyhovoval a v roce 1927 si ho pronajala Akvaristická společnosti Leknín, která místo přeměnila na malou zoologickou zahradu nazvanou Vivárium. Chovali tu například nilského krokodýla a aligátory štikohlavé, několik opic i lvici. V expozici byli také dva klokani, které přivezli fotbalisté Bohemians ze zájezdu do Austrálie. Zde se zřejmě s velemloky seznámil i Karel Čapek.

Vysvobodilo je bombardování
Exotičtí obojživelníci ho fascinovali natolik, že na nich vystavěl svou slavnou alegorii. Ve Válce s mloky je značné množství narážek na německý nacismus, s nímž Čapek hluboce nesouhlasil. Mimochodem, druhá světová válka byla osudná i pro zmiňované Vivárium. Dne 14. února 1945 došlo k bombardování Prahy spojenci a přitom dopadlo několik bomb také do Havlíčkových sadů – jedna z nich zničila i Vivárium a zvířata utekla.

Kdo ví, možná v té době ještě zdejší velemloci žili. Však se běžně dožívají i 50 let. V Číně vědci objevili i exemplář, kterému bylo dokonce 200 let. Tihle tvorové totiž k životu moc nepotřebují. Mají až extrémně nízké nároky na příjem potravy, což je dáno jejich pomalým metabolismem. Prakticky se nepohybují a celý život tráví v úkrytu. Možná, ale opravdu jen možná, toho osudného dne roku 1945 prchli z Vivária a ukryli se v kanálech. Možná jsme si to ale celé všechno trochu přibarvili. Schválně ale až někdy půjdete Grébovkou, tak se zaposlouchejte. Pokud uslyšíte ostrý zvuk a zalehnou vám bubínky, tak právě velemlok nasál svou oběť.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek