metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Pondělí, 13. července 2020. Svátek má Markéta.
Elektro-myo-stimulace je vhodná pro úplně každého.
Další 1 fotografie v galerii
Elektro-myo-stimulace je vhodná pro úplně každého. | foto: BODY EXPRESS

Tenhle trénink zabere jen 20 minut, ale vyčerpá jako půlmaraton

6. února 2020  18:16 Marek Hýř Metro.cz
Moderní technologie umí také zpevnit tělo. Redaktor deníku Metro si vyzkoušel unikátní posilovnu.

Po celém těle cítím mravenčení. Čtyři vteřiny a dost. Zhluboka se nadechnu. Připravím tělo, mravenčení se opět spouští a já dělám dřep. Zkouším elektro-myo-stimulaci svalů. Je to síla. Mám na sobě speciální oblek, díky kterému každý sval v těle dostane elektrický impulz. Takzvané EMS pracuje na podobném principu jako elektroléčba. Stimuluje svalová vlákna. Nejde však o žádnou rehabilitaci, ale o pořádný trénink. Tělo dostává zabrat jako v posilovně. Spíš ale ještě mnohem víc.

Elektro-myo-stimulaci poskytují studia Body Express. Těch je v Česku několik. Jen v Praze jsou dvě a další dvě brzy otevřou. Já se vydal do malého fitka na Vinohradech.

Mokrý už na začátku
Moje návštěva začala krátkým dotazníkem ohledně zdraví a fyzičky. Pak jsem si oblékl černé tričko a legíny. Přes stehna, hýždě, paže mi trenérka nasadila pásy a přes tělo jsem si nasadil speciální vestu. Vše je navlhčené vodou pro lepší vodivost.

Příprava

  • Není to tak, jak si mnozí myslí, že „něco“ cvičí za ně. I na tento trénink je nutné přijít dobře připravený.
  • Večer před návštěvou studia nepijte alkohol, buďte odpočatí a hodně spěte. 
  • V den tréninku pijte hodně vody, dobře jezte, ať máte dostatek energie.
  • Výhoda také je, že na elektro-myo-stimulaci nepotřebujete žádné sportovní oblečení ani tenisky. Trénink probíhá bez bot.

Trenérka postupně zapíná speciální přístroj a mravenci mi pochodují postupně po stehnech, hýždích i zádech. Pocit je to zvláštní, ale nic nepříjemného. Tedy až do chvíle, než na řadu přichází břicho. Cítím tlak a žádám trenérku o malé zmenšení intenzity. „To je bedrokyčlostehenní sval. Ten je často chronicky zkrácený. Na prvním tréninku ho cítí hodně našich klientů. Na druhém už je to v pohodě,“ vysvětluje mi Tomáš Krmíček, zakladatel Body Express, který na mě při tréninku také dohlíží.

Čtyři vteřiny
Další překvapení přichází s impulzy do paží. Levačka se sama od sebe začíná přetáčet. „Svaly jsou naproti sobě a vytváří harmonický celek. Pokud jsou některé zapojeny víc a vy po nich chcete práci najednou, tak se zapojí více ty, které jsou aktivnější. To může vyvolat třeba přetočení zápěstí či předloktí,“ uklidňuje mě Krmíček, který je bývalý mistr světa ve sportovním aerobiku.

Intenzita impulzů je nastavena a já se pouštím do tréninku. Ten většinou trvá dvacet minut, ale napoprvé se cvičí pouze minut dvanáct. Postupně dřepuji, přitahuji bicepsy a točím trupem. Čtyři vteřiny dostávají svaly elektrostimulaci. Čtyři vteřiny odpočívám. „Během tohoto časového intervalu dokážeme ze svalů dostat maximum jejich energie a čtyři vteřiny jsou zároveň dostatečný čas na odpočinek. Během této chvíle se dokáže člověk také dodýchat. Tři vteřiny jsou na okysličení svalu málo,“ poučuje mě Krmíček.

Dvanáct minut uteklo rychle a já se cítím jako po hodinovém kruhovém tréninku. Pozítří mě bude bolet stoupání do schodů. Stehna dostala pořádný záhul. Zároveň však nejde o nic extrémního. Prostě ostřejší trénink celého těla.

Sportovci

  • EMS trénink využívají ve své přípravě také vrcholoví sportovci. S touto moderní technologií už trénovali například Usain Bolt, německá fotbalová reprezentace či hokejista Radko Gudas.
  • Elektro-myo-stimulace svalů je silový trénink. Pro komplexní přípravu na sportovní výkon je proto nezbytné zařadit i aerobní formy trénování. To znamená například běh, plavání nebo cyklistiku.

Lepší hubnutí
Elektro-myo-stimulace není jen o posilování. Také vám může pomoci třeba s odstraněním bolesti. „De facto všechny svaly zpevníme naráz a dojde tak k automatickému odstranění svalové nerovnováhy. A navíc, čím víc svalů máme aktivních, tím víc energie spalujeme – a to pořád. Když sedíme v práci, když spíme. Více než tři čtvrtiny klidové spotřeby těla tvoří právě spotřeba svalů. Když má někdo svaly zakrnělé, spaluje za den málo energie, a když moc jí, tloustne. A proti tomu EMS velmi účinně bojuje,“ přibližuje Pavel Suchý ze společnosti Nové fitness, která se specializuje na moderní cvičení.

Různé varianty
Pokud využíváte EMS s nejefektivnějším programem, četnost návštěv je pouze jedenkrát týdně. Po aktivačním tréninku dojde k regeneraci svalů až za šest dní, kdy je tělo opět připraveno na další takovou intenzitu. Druhou variantou je program Relaxace těla, který nepůsobí tolik do hloubky svalových vláken a jehož efekt je více zaměřen na uvolnění ztuhlých partií těla. „Takový způsob EMS se hodí tehdy, když za sebou máme jinou velmi náročnou činnost a potřebujeme tělo srovnat. Je to pak účinná masáž celého těla, takže lze EMS zařadit i vícekrát týdně,“ doporučuje Krmíček. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Povirová dovolená v Řecku je balzám na duši. Bez opilých Britů a halekajících Němců

Kós je řecký ostrov v Egejském moři
vydáno 13. července 2020  5:53

Na ostrově Kos zjistíte, že je realita ještě barvitější a kýčovitější než ten nejvybarvenější katalog.  celý článek

Nahlédli jsme do budovy, kde na podzim otevře první Primark v Česku. Projděte si fotogalerii

výhled z budovy na Václavské náměstí
vydáno 12. července 2020  19:41

Tahle budova budí emoce. Nedávno se kolem ní strhla mela na sociálních sítích. Dům se rozblikal jako atrakce na pouti. Hodně Čechů také netrpělivě...  celý článek

"Žádná pohádka. Hrad nebyl součástí věna," směje se pokračovatel kastelánské dynastie

Trosky Magazín
vydáno 12. července 2020  5:37

Západočeské Velhartice mají od letošního roku nového kastelána. Petr Mejstřík po dlouhých 36 letech předal klíče od hradu svému nejstaršímu synovi...  celý článek

Jsou plné příběhů, legend i zármutku. Reportér Metra zkoumá hřbitovy v celém Česku

Ilustrační foto Magazín
vydáno 11. července 2020  9:51

Prošel jsem jich po Čechách a části Moravy už stovky, nafotil desetitisíce obrázků. Jsou to dějiny na dlani, vryté do hřbitovní architektury, náhrobků,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám