metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Neděle, 18. srpna 2019. Svátek má Helena.
Lubomír Blaha
Větší foto
Lubomír Blaha | foto: Archiv

Teplé počasí a daleké cesty. Lidé s žilní nedostatečností by se měli mít na pozoru

6. srpna 2019  6:18 KAMILA HUDEČKOVÁ
Léto je pro tělo náročné období, především když teploty stoupají nad 30 stupňů. K tomu dlouhé sezení v práci nebo při cestě na dovolenou a žilní problémy jsou tu. Jak se projevují a jak se jim vyhnout? Odpovídá Lubomír Blaha, primář centra cévní a miniinvazivní chirurgie a zároveň primář vaskulárního centra Nemocnice Podlesí v Třinci.

Proč je léto pro žilní systém horší než zima?
Teplo způsobuje rozšíření žil, což zhoršuje již tak narušenou správnou funkci žilní pumpy. V dolních končetinách je tím pádem větší objem tekutin – krve, lymfy i tkáňových tekutin, které nejsou efektivně exportovány centrálně směrem k srdci. Tento stav může způsobit zhoršení nebo objevení se potíží, jako je pocit těžkých nohou, bolesti, otoky, noční křeče nebo rychlejší růst křečových žil. Také se zvyšuje riziko zánětu povrchových žil.

Co žíly a cestování?
Celý problém cestování je v tom, že se při dlouhých cestách autobusem nebo letadlem poměrně nehybně sedí se spuštěnýma nohama a nejsou zapojeny svaly, které pomáhají žilám vypuzovat krev směrem k srdci. Dochází ke zpomalení toku krve v žilách a tkáních dolních končetin. Krev v žilách proudí směrem k srdci pomaleji a mohou se tvořit otoky, objevit se bolesti nohou a je to riziková situace pro vznik hluboké žilní trombózy – tedy sražení krve v hlubokých žilních kmenech dolních končetin.

Druhým rizikovým faktorem pro vznik trombózy při cestování je nedostatečná hydratace – lidé často při dlouhé cestě málo pijí. Snad aby neobtěžovali ostatní nutností „čůracích“ zastávek. Pomaleji proudící krev je pak navíc i hustější.

Zmínil jste žilní trombózu. Jak je nebezpečná?
Žilní trombóza může pacienta vážně ohrozit na zdraví a životě. Riziko tkví jednak v dlouhodobém závažném postižení funkce žil dolních končetin a jednak v možnosti embolizace, tedy vmetení, krevních sraženin ze žil dolních končetin až do plicní tepny, kterou mohou sraženiny více či méně ucpat – a to již může, při masivní embolii, ohrozit bezprostředně život pacienta.

Jak je možné se tomu vyhnout?
Pohybem. Zapojovat svaly dolních končetin – třeba jen opakované aktivní pohyby v kotníku. Projděte se po letadle či autobusu a dostatečně pijte. Využijte zastávek k pohybu mimo autobus. Pokud to jde, zvedněte nohy nad podložku do horizontální polohy. Další důležitou věcí je přijímat dostatek tekutin.

Jak poznám, že se něco děje a kdy je čas vyhledat lékaře?
Pokud máte náhle vzniklý otok lýtka nebo celé dolní končetiny, bolesti – nejčastěji v lýtku spolu s pocitem těžké dolní končetiny a často výrazné bolesti při chůzi, pak je jistě na místě navštívit lékaře, protože toto jsou klinické známky možné hluboké žilní trombózy.

Ne vždy tomu tak ale je. Někdy jde o projev funkční žilní nedostatečnosti, který zase po konzervativní terapii a režimových opatřeních spontánně odezní. To však někdy rozliší až odborné vyšetření včetně ultrazvukového zobrazení žil.

Zarudnutí, zduření a bolestivost lokalizovaná v podkoží někde na dolní končetině zase může znamenat povrchový žilní zánět, který nemívá tak závažné konsekvence jako hluboká žilní trombóza. Nicméně by měl být řádně léčen a kontrolován lékařem, protože za určitých okolností může přejít do hluboké žilní trombózy. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám