metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. září 2021. Svátek má Andrea.
Lucie Vodvářková | foto: Pražský studentský summit

„Těšíme se, že se opět potkáme osobně“

  5:04
Pražský studentský summit nezastavil ani covid. Přípravná setkání, tedy workshopy, i čtyřdenní závěrečná konference loni proběhly on-line. „Všichni si přejeme, abychom se letos viděli live,“ říká pro deník Metro hlavní koordinátorka projektu Lucie Vodvářková.

Nechci strašit, ale jste připraveni na to, že i tento ročník naruší epidemie?
Chystáme obě varianty. Loňský rok nám potvrdil, že zájem studentů neopadl, ba naopak. Situace se nedá odhadnout, ale určitě bychom se raději setkávali osobně.

První workshop by měl proběhnout 23. října. Už máte domluvené hosty?
Potvrzená je účast současného ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, který by měl dorazit i v případě, že už nebude v tu dobu ve funkci. Tento workshop chceme koncipovat tak, aby se delegáti dozvěděli něco o regionech, jejichž státy budou zastupovat. Proto jednáme například i s novinářem Michalem Kubalem, který během své kariéry působil třeba v zemích bývalé Jugoslávie, v Albánii, Pákistánu, Afghánistánu nebo Iráku.

Snažíte se cílit také na jiná témata než politická?
Pořádáme i specifické minisimulace – historické, filmové i fiktivní. Letošním tahákem bude ta, která se odehrává po smrti Kim Čong-una.

Součástí projektu jsou i doprovodné akce. Konají se všechny pouze v Česku?
Opět plánujeme výjezdní zasedání v Bruselu, ale tentokrát pro širší pole účastníků projektu. Před dvěma lety se totiž týkalo pouze zástupců modelu Evropské unie.

V rámci projektu Staň se diplomatem oslovujete i mladší studenty.
Je určen žákům 8. a 9. tříd. Na jejich školách jim ukážeme zjednodušenou verzi jednání, aby to zvládli. Cílem je, aby se jim to zalíbilo a po odchodu ze základky se stali plnohodnotnými delegáty.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Žižkově se otevřel sklad uměleckého materiálu za odvoz. Místo uren jsou zde hrnce

vydáno 26. září 2021  7:52

První pražský sklad art re use se otevřel na Žižkově. Jeho součástí budou dílny a doprovodný program. Neziskový projekt vznikl za podpory městské části...  celý článek

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

vydáno 25. září 2021  5:26

Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky....  celý článek

Růst skautingu závisí i na dostatečné kapacitě oddílů

vydáno 24. září 2021  5:58

Tisíce kluků a holek míří do skautských oddílů, najít místo i sehnat klubovnu je těžké. Například podle skautů z obcí v okolí Prahy je na čekacích...  celý článek

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy