metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Středa, 29. září 2021. Svátek má Michal.
Lucie Vodvářková | foto: Pražský studentský summit

„Těšíme se, že se opět potkáme osobně“

  5:04
Pražský studentský summit nezastavil ani covid. Přípravná setkání, tedy workshopy, i čtyřdenní závěrečná konference loni proběhly on-line. „Všichni si přejeme, abychom se letos viděli live,“ říká pro deník Metro hlavní koordinátorka projektu Lucie Vodvářková.

Nechci strašit, ale jste připraveni na to, že i tento ročník naruší epidemie?
Chystáme obě varianty. Loňský rok nám potvrdil, že zájem studentů neopadl, ba naopak. Situace se nedá odhadnout, ale určitě bychom se raději setkávali osobně.

První workshop by měl proběhnout 23. října. Už máte domluvené hosty?
Potvrzená je účast současného ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, který by měl dorazit i v případě, že už nebude v tu dobu ve funkci. Tento workshop chceme koncipovat tak, aby se delegáti dozvěděli něco o regionech, jejichž státy budou zastupovat. Proto jednáme například i s novinářem Michalem Kubalem, který během své kariéry působil třeba v zemích bývalé Jugoslávie, v Albánii, Pákistánu, Afghánistánu nebo Iráku.

Snažíte se cílit také na jiná témata než politická?
Pořádáme i specifické minisimulace – historické, filmové i fiktivní. Letošním tahákem bude ta, která se odehrává po smrti Kim Čong-una.

Součástí projektu jsou i doprovodné akce. Konají se všechny pouze v Česku?
Opět plánujeme výjezdní zasedání v Bruselu, ale tentokrát pro širší pole účastníků projektu. Před dvěma lety se totiž týkalo pouze zástupců modelu Evropské unie.

V rámci projektu Staň se diplomatem oslovujete i mladší studenty.
Je určen žákům 8. a 9. tříd. Na jejich školách jim ukážeme zjednodušenou verzi jednání, aby to zvládli. Cílem je, aby se jim to zalíbilo a po odchodu ze základky se stali plnohodnotnými delegáty.

Komentáře

Hlavní zprávy

Požitek ze skateboardingu je nádherná věc, říká trenér Martin Hořák

vydáno 28. září 2021  17:54

Jednatřicetiletý trenér skateboardingu Martin Hořák má na ruce vytetovaný nápis Skate is My Life. Tomuto sportu se věnuje už dvaadvacet let i jako aktivní...  celý článek

Opravdu nám scházejí všechny stavby, které jsme bourali? A ještě zbouráme?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. září 2021  16:05

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Český unikát. Podívejte se přímo do kladenských věžáků

vydáno 27. září 2021  5:06

Přijeďte na vlastní kůži zažít, že Kladno není jen kolébkou hokejových nadějí, ale nabízí mnohem víc.  celý článek

Autobusoví šotoušové měli svátek. V Letňanech se konala přehlídka

vydáno 27. září 2021  4:47

Čtvrtý ročník Autobusového dne PID potěšil v sobotu v Praze všechny milovníky veřejné dopravy. Na autobusovém terminálu u stanice metra Letňany se konala...  celý článek

Vaše fotky z Prahy