metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 10 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Další 4 fotografie v galerii
Odebrání vzorku | foto: Metro.cz

Test národa: číslo 09694 žije

  19:11
Reportérovi deníku Metro mačkala studentka medicíny bříško prstu.

Reportáž redaktora deníku Metro Pavla Hrabici, který se v pátek zúčastnil testování kolektivní imunity. Vstupuji ze slunečního světla do šera vojenského stanu v Kateřinské zahradě v Praze. Jsem jedním z téměř třiceti tisíc lidí, kteří se dobrovolně odhodlali k otestování vlastní krve. Rozsáhlý dotazník jsem už vyplnil. Mám, nebo nemám nemoc, kterou šíří koronavirus (který je a asi ještě dlouho bude nejvyhledávanějším slovem na internetu)? Jsou mé plíce v ohrožení, jsem „bacilonosič“? Přemýšlím, jestli to vlastně chci vědět. Špatné zprávy člověk nikdy neslýchá rád a pak také – sladká nevědomost. 

Fotogalerie

Medička obalená od hlavy k patě ochranným oblekem, brýlemi a štítem mi stříká na obě ruce dezinfekci a posílá mě ke stolku číslo pět. „Tak si nejdřív pořádně promněte konečky prstů, ať je v nich krev, asi je máte taky trochu zmrzlé,“ vybízí mě další zabalená studentka medicíny. A rovnou mi předvádí, jak se to dělá. Pak už to jde ráz na ráz. Pár vteřin mi mačká bříško posledního článku prostředníčku, jehlou napíchne kůži a zase mačká, aby ze mě dostala větší kapku krve. Tu odsaje – a tím to končí. 

Vzorek putuje na další stolek, kde už zjišťují, jestli jsem se s nemocí setkal, nebo jestli ji, nedej bože, nemám. Po necelé čtvrthodině čekání před stanem vyvolávají mé číslo 09694. Dívka si mě bere do stanu, kontroluje ještě jednou mé číslo a jméno. Pak mi sděluje pozitivní zprávu: „Jste negativní!“ Na nic se už nechci ptát. Dostávám potvrzení o tom, že nejsem nakažen novým typem koronaviru. A svým způsobem vstupuji do dějin.  

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy