metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 1 °C

Pondělí, 18. ledna 2021. Svátek má Vladislav.
Displej zobrazuje odjezdy spojů.
Větší foto
Displej zobrazuje odjezdy spojů. | foto: SANDRA SEDLECKÁ – ROPID

Testovací provoz novinky potrvá půl roku. Kritiku schytává už teď

2. října 2020  6:50 Filip Jaroševský Metro.cz
Zastávku Palackého náměstí zdobí nový černý označník. Ten má za úkol poskytnout cestujícím více informací včetně aktuálních odjezdů nejbližších spojů.

Červené stojany s jízdními řády, jež najdete na každé tramvajové zastávce, jsou pro mnoho Pražanů neodmyslitelným symbolem hlavního města. Organizátor dopravy Ropid a pražský dopravní podnik se přesto rozhodly tenhle stereotyp prolomit. Na Palackého náměstí nainstalovaly prototyp nového černého zastávkového označníku vytvořeného designéry studia Olgoj Chorchoj.

„Nový a moderní systém pro označník umožňuje prakticky libovolné řešení šité na míru konkrétní zastávce. Samozřejmostí jsou aktuální časy příjezdů a také nově vypracované mapy okolí. V rámci chystaného projektu Jednotný informační systém se počítá s dalšími vylepšeními. Kromě testování prototypu bude ve spolupráci s designéry naším dalším úkolem vytvořit celou rodinu zastávkových označníků,“ říká ředitel Ropidu Petr Tomčík.

Není stojan jako stojan

  • Ve stanicích metra se začaly objevovat nové červenobílé sloupky. Jde o moderní dávkovače dezinfekce.
  • Dávkovače mají kapacitu dvacet litrů a samy si datovou zprávou požádají o doplnění dezinfekce nebo upozorní na závadu.
  • V současnosti je cestující naleznou na všech přestupních stanicích, tedy Florenc, Můstek a Muzeum.
  • V dalších dnech budou zaměstnanci dopravce pokračovat dále tak, aby byly ve všech vestibulech u odbavovací čáry.
  • Otázkou podle cestujících zůstává, jak dlouho nové bezdotykové dezinfekční sloupky vydrží funkční.
  • Dezinfekce se totiž od začátku pandemie stává v metru terčem vandalů. Tento fakt dokládá také mnoho fotografií rozbitých či utržených dávkovačů, jež nám čtenáři deníku Metro zasílají prostřednictvím Metro hlídače. 

Autoři navazují na již vysoutěžené prvky městského mobiliáře, jako je zastávkový přístřešek, lavička, zábradlí či odpadkový koš. Není tedy náhodou, že sloupek sousedí s prototypem pražského zastávkového přístřešku na Palackého náměstí, kde bude testován minimálně půl roku. Ve středu odhalený označník má však mezi cestujícími již první kritiky.

Ti kritizují hlavně nevýraznost počinu i již několikátý barevný vizuál, jenž je prosazován v ostatních oblastech pražské dopravy. „Ze dvou metrů od sloupku vidím odlesky všeho možného, ale to, co má být vidět, tak vidět není,“ komentuje novinku na Facebooku Ropidu uživatel Petr Mráz. „Znervózňuje mě, že označník, přístřešek i design PID přicházejí s vlastním grafickým zpracováním včetně barevnosti, písma a symbolů, v situaci, kdy není hotový jednotný orientační a informační systém pro Prahu,“ kritizuje na Facebooku Institutu plánování uživatel Marek Novák.

Nový zastávkový označník je nejen důležitým nosičem informací na zastávce, ale i orientačním prvkem pro cestující a řidiče. Ze zákona totiž vyznačuje místo pro zastavení čela vozidla v zastávce a je zároveň nosičem standardizované dopravní značky. Sloupek na Palackého náměstí má na svém těle jak papírové informace a jízdní řády, tak elektronický displej zobrazující aktuální odjezdy nejbližších spojů. Sloupy, které budou v dalších letech následovat, mají mít jak tuto podobu, tak úspornější jednotyčovou verzi či samostatně stojící velkoplošný displej. Pro zastávky s úzkým nástupištěm bude k dispozici také pootočená varianta.

Na některých zastávkách displeje s časy odjezdů najdeme již mnoho měsíců. K vidění jsou například na trati na Barrandov, v Podolí či na Klárově.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako z Pottera či Star Wars. Tohle si myslíte o tlačítku

Tlačítko na Františku
vydáno 18. ledna 2021  7:00

O své názory na bezkontaktní novinku se s námi čtenáři podělili na Facebooku.  celý článek

Restartujme srdce metropole, burcuje urbanista Jan Adámek

Václavské náměstí
vydáno 17. ledna 2021  18:50,  aktualizováno  19:05

Centrum Prahy bez turistů, zavřené obchody, hotely, restaurace – vše v důsledku pandemie. Poprvé v novodobé historii Česka přestalo srdce metropole na...  celý článek

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

Vaše fotky z Prahy