metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Čtvrtek, 3. prosince 2020. Svátek má Svatoslav.
Displej zobrazuje odjezdy spojů.
Větší foto
Displej zobrazuje odjezdy spojů. | foto: SANDRA SEDLECKÁ – ROPID

Testovací provoz novinky potrvá půl roku. Kritiku schytává už teď

2. října 2020  6:50 Filip Jaroševský Metro.cz
Zastávku Palackého náměstí zdobí nový černý označník. Ten má za úkol poskytnout cestujícím více informací včetně aktuálních odjezdů nejbližších spojů.

Červené stojany s jízdními řády, jež najdete na každé tramvajové zastávce, jsou pro mnoho Pražanů neodmyslitelným symbolem hlavního města. Organizátor dopravy Ropid a pražský dopravní podnik se přesto rozhodly tenhle stereotyp prolomit. Na Palackého náměstí nainstalovaly prototyp nového černého zastávkového označníku vytvořeného designéry studia Olgoj Chorchoj.

„Nový a moderní systém pro označník umožňuje prakticky libovolné řešení šité na míru konkrétní zastávce. Samozřejmostí jsou aktuální časy příjezdů a také nově vypracované mapy okolí. V rámci chystaného projektu Jednotný informační systém se počítá s dalšími vylepšeními. Kromě testování prototypu bude ve spolupráci s designéry naším dalším úkolem vytvořit celou rodinu zastávkových označníků,“ říká ředitel Ropidu Petr Tomčík.

Není stojan jako stojan

  • Ve stanicích metra se začaly objevovat nové červenobílé sloupky. Jde o moderní dávkovače dezinfekce.
  • Dávkovače mají kapacitu dvacet litrů a samy si datovou zprávou požádají o doplnění dezinfekce nebo upozorní na závadu.
  • V současnosti je cestující naleznou na všech přestupních stanicích, tedy Florenc, Můstek a Muzeum.
  • V dalších dnech budou zaměstnanci dopravce pokračovat dále tak, aby byly ve všech vestibulech u odbavovací čáry.
  • Otázkou podle cestujících zůstává, jak dlouho nové bezdotykové dezinfekční sloupky vydrží funkční.
  • Dezinfekce se totiž od začátku pandemie stává v metru terčem vandalů. Tento fakt dokládá také mnoho fotografií rozbitých či utržených dávkovačů, jež nám čtenáři deníku Metro zasílají prostřednictvím Metro hlídače. 

Autoři navazují na již vysoutěžené prvky městského mobiliáře, jako je zastávkový přístřešek, lavička, zábradlí či odpadkový koš. Není tedy náhodou, že sloupek sousedí s prototypem pražského zastávkového přístřešku na Palackého náměstí, kde bude testován minimálně půl roku. Ve středu odhalený označník má však mezi cestujícími již první kritiky.

Ti kritizují hlavně nevýraznost počinu i již několikátý barevný vizuál, jenž je prosazován v ostatních oblastech pražské dopravy. „Ze dvou metrů od sloupku vidím odlesky všeho možného, ale to, co má být vidět, tak vidět není,“ komentuje novinku na Facebooku Ropidu uživatel Petr Mráz. „Znervózňuje mě, že označník, přístřešek i design PID přicházejí s vlastním grafickým zpracováním včetně barevnosti, písma a symbolů, v situaci, kdy není hotový jednotný orientační a informační systém pro Prahu,“ kritizuje na Facebooku Institutu plánování uživatel Marek Novák.

Nový zastávkový označník je nejen důležitým nosičem informací na zastávce, ale i orientačním prvkem pro cestující a řidiče. Ze zákona totiž vyznačuje místo pro zastavení čela vozidla v zastávce a je zároveň nosičem standardizované dopravní značky. Sloupek na Palackého náměstí má na svém těle jak papírové informace a jízdní řády, tak elektronický displej zobrazující aktuální odjezdy nejbližších spojů. Sloupy, které budou v dalších letech následovat, mají mít jak tuto podobu, tak úspornější jednotyčovou verzi či samostatně stojící velkoplošný displej. Pro zastávky s úzkým nástupištěm bude k dispozici také pootočená varianta.

Na některých zastávkách displeje s časy odjezdů najdeme již mnoho měsíců. K vidění jsou například na trati na Barrandov, v Podolí či na Klárově.

Komentáře

Hlavní zprávy

Úspěch očkování je závislý i na potírání dezinformátorů

Stovky lidí přišly v Praze na Palackého náměstí, aby demonstrovaly proti...
vydáno 2. prosince 2020  18:49

Jen pět procent české populace se dává očkovat proti chřipce. Na důvěře lidí nyní závisí připravované očkování proti covidu.  celý článek

U Výstaviště zaparkujete zdarma. Mění se provozovatel

Parkování je zdarma každý den od 17.00 do 8.00.
vydáno 2. prosince 2020  16:26

Novým režimem jsou lidé zmateni. Na zóny se však nevztahuje.  celý článek

Připadám si často jako Indiana Jones v hudebním byznysu, říká multimediální umělkyně

Performerka Lenka Morávková
vydáno 2. prosince 2020  16:02

Performerka Lenka Morávková se po šesti letech vrací na scénu. Její projekt My Name Is Ann vydává singl Falling Down, který předznamenává novou desku....  celý článek

KOLOBLOG: Zahrádkáři Kersku aneb Slavnosti sněženek pro cyklisty

U Barrandovského mostu Koloblog
vydáno 2. prosince 2020  14:07

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy