metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Úterý, 11. prosince 2018. Svátek má Dana.
Nový pražský primátor Zdeněk Hřib
Větší foto
Nový pražský primátor Zdeněk Hřib | foto:  František Vlček, MAFRA

Této koalici se opravdu povede přinést do Prahy změny, slibuje Hřib

29. října 2018  6:07 Filip Jaroševský Metro.cz
Manažer, odborník v oblasti informačních technologií a člen Pirátské strany Zdeněk Hřib povede Prahu jako primátor. Nahradí v čele hlavního města Adrianu Krnáčovou z ANO. Minulý týden se na tom dohodli vyjednavači Pirátů s partnery ze vznikající koalice: Prahou sobě vedenou Janem Čižinským a Spojenými silami pro Prahu, které řídí šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Budete novým primátorem Prahy, jaké jsou vaše pocity?
Jsem samozřejmě rád, že výsledek jednání dopadl, tak jak dopadl. Položili jsme dobrý základ pro následující čtyři roky. Troufnu si tvrdit, že se této koalici opravdu povede přinést do Prahy změny. Tak jak jsme to slibovali v kampani.

Lídr Prahy sobě Jan Čižinský v radě neusedne. Myslíte si, že její složení bude dostatečně vyvážené?
Odpovědnosti jsou nyní v radě rozloženy tak, aby každý z nás mohl ze sebe vydat to nejlepší z dané oblasti, kterou považuje za svou prioritní. Troufnu si tvrdit, že je finální složení rady nejlepší možné.

Jaké budou vaše první kroky v roli nového lídra metropole? Co bude dělat Zdeněk Hřib tento týden?
Budu se muset seznámit s detailními výstupy personálního auditu (poznámka redakce: detailní rozbor personálního obsazení úřadu a jeho činností), který na magistrátu nedávno proběhl. Dosud jsem byl seznámen pouze s jeho shrnutím, je ale třeba ponořit se do tématu hlouběji. Je možné, že budou posléze třeba nějaké úpravy organizační struktury. Také mě čeká dolaďování celé řady detailů s našimi koaličními partnery a také různé základní provozně-organizační záležitosti. Bude třeba připravit a vypsat rovněž výběrové řízení na nového ředitele magistrátu.

Jako primátor budete mít v přímé kompetenci také IT. Bude mít přednost před zahraničními vztahy, které byste měl mít rovněž na starosti?
Nemyslím, že bude třeba dávat něčemu přednost. Zahraniční vztahy jsou něco, co na primátora spadá tak nějak už z titulu jeho funkce. Budu se jim tedy věnovat stejnou měrou. IT je pro mě oblast, ve které jsem se pohyboval šestnáct let, obvykle pro veřejnou správu. A věřte, že magistrát má v této oblasti své problémy a neduhy. Nejde ale o nic, co bych neviděl jinde.

Mohl byste být konkrétnější?
Pokud úředník tráví příliš času přepisováním údajů z jednoho softwaru do druhého, na efektivitě mu to nepřidá. Stejně tak úřadu. Pak tu je fungování IT navenek. Aby si lidé mohli vyřídit záležitosti jednodušeji než doposud. S tím je potřeba pohnout. Vyřešit IT je pro mě jeden ze zásadních předpokladů pro to, abychom mohli magistrát rozhýbat.

Na který z vašich předvolebních cílů se vrhnete jako na první?
Piráti budou odpovědní za několik gescí. Nechtěl bych to tedy podávat tak, že budeme tlačit jednu věc před druhou. Raději vám je vyjmenuji popořádku a konkrétně. V případě IT je pro nás nejdůležitější zbavit úřad dodavatele služeb. Jde nám respektive o to, aby nebyl pouze jeden. Tím ušetříme nemalé finanční prostředky. Pak nám půjde i nadále o transparentnost, kterou bude mít i nadále na starost Adam Zábranský. Není to nic jiného, než oč jsme se snažili čtyři roky z opozice. Údaje o majetku města by měly být otevřeny veřejnosti. Každý by měl mít přístup k seznamu nemovitostí, měl by vědět, kdo, kdy a za kolik je má v pronájmu, a pokud v pronájmu nejsou, měl by mít možnost si je pronajmout sám. Také chceme zlepšit školství, konkrétně zvýšit úroveň výuky jazyků, a rovněž řešit bydlení v Praze. Opravovat městský bytový fond, aby neobyvatelné byty sloužily Pražanům. Není to pochopitelně jediné řešení, jak krizi bydlení v metropoli řešit. Těch opatření samozřejmě chystáme víc. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Mobilní generace mají méně sexu, než ty starší

Ilustrační snímek
vydáno 10. prosince 2018  16:48

Elektronika nás ovládá na každém kroku. I když si možná myslíme, že ji řídíme my. Mobilní telefony tvoří totiž jednu z nejčastějších položek, kterou...  celý článek

Bajku o záchranářích ze 112 vydávají autoři za skutečnost

(ilustrační foto)
vydáno 10. prosince 2018  15:43

Pokud budete do telefonu fňukat, operátorka linky 112 vás klidně seřve. Na druhou stranu ale snadno pozná přes zvuk ve sluchátku výbuch petardy od...  celý článek

Největší inspirací je pro mě Ed Sheeran, říká mladá zpěvačka

Tereza Balonová
vydáno 10. prosince 2018  13:18

Je čerstvě plnoletá a už objíždí velké kluby na turné s kapelou Jelen. V sobotu vystoupí ve Foru Karlín. A to s vlastními písněmi. Bývalá volejbalová...  celý článek

V ulicích v Praze 8 přibyly tabulky, vysvětlují původ názvů ulic

Michal Švarc s cedulí o Vojtěchu Rakousovi.
vydáno 10. prosince 2018  11:48

Asi to znáte. Bydlíte někde léta, a přesto je pro vás jméno vaší ulice záhadou. Tento fenomén se rozhodli zhruba před čtyřmi měsíci změnit v osmé městské...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám