metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 14 °C

Čtvrtek, 21. října 2021. Svátek má Brigita.

Další 4 fotografie v galerii
Klasické, takzvané tiché víno, má v Česku nulovou spotřební daň. | foto: Annovino

„Tiché“ víno má stále nulovou spotřební daň, někteří ji chtějí opět zavádět

  18:50
Chcete si užít? Jenže z „nepravostí“, jako je alkohol či cigarety, chce mít své jisté stát. Zatěžuje je vyššími odvody. V jednom případě si ale dopřáváme zdarma.

Ekonomové hledají způsoby, jak po roce a půl covidového trápení, a především výdajů, vrátit do státní pokladny alespoň část příjmů. Nejedna platba byla v nejtěžších měsících odpuštěna nebo odložena, výběr některých daní se dočasně snížil. A tak se hledá, kde opět začít vybírat víc nebo ušetřit.

Tichá vína jsou levnější
Například zvýšení spotřební daně na to, co zatěžuje naše zdraví a také klima, je věčným tématem pro diskuse. Na ráně jsou pravidelně kuřáci a pijáci alkoholických nápojů. Vedle daně z přidané hodnoty platí spotřebitelé z výše uvedených produktů spotřební daně, a právě ty tabákové a alkoholické jsou nízké. Pokud by se v Česku příští rok zvýšily ještě více ty současné, přineslo by to údajně až dvacet miliard korun navíc.

Z jedné alkoholické radosti však stát žádnou spotřební daň neinkasuje. Jedná se o víno, a to takzvané „tiché“ víno. Tedy veškeré nápoje vyrobené z hroznů, které neobsahují oxid uhličitý (viz box). Už téměř dvacet let nezatěžuje stát jejich nápoje spotřební daní a vyznavači vína mají svůj nápoj (na rozdíl od piva) levnější.

Malí vinaři by platili méně
„Spotřební daně z alkoholu nerespektují cíle, které mají plnit, mimo jiné omezovat spotřebu za účelem snížení společenských nákladů na zdravotnictví,“ uvádí k nulové dani u tichého vína Dominik Stroukal, vedoucí katedry ekonomie CEVRO Institutu a spoluautor studie, která navrhuje zásadnější změnu tohoto daňového zatížení, respektive nezatížení.

Autoři uvedené studie uvádějí, že erár by si zdaněním tichých vín připsal k dobru necelé dvě miliardy korun. Navíc by to mohlo vést k částečně snížené konzumaci alkoholu. „Základní sazbu u tichého vína navrhujeme zvýšit na úroveň vína šumivého,“ argumentuje Jan Šincl z CEVRO Institutu. Podobně jako u piva by také rozlišil velké vinařské producenty a malé vinaře a nižší sazbu spotřební daně by mohla mít vína s nižším obsahem alkoholu.

Zastánci zdanění vína argumentují i škodami, které přináší alkoholismus především ve vyšších nákladech ve zdravotnictví, figuruje i ve statistikách kriminality a u dopravních nehod.

Nulová spotřební daň z tichého vína má ale zastánce. „Vinohradnictví a vinařství má svou historickou hodnotu a je součástí evropského kulturního dědictví. Podporuje rozvoj turistiky a jakožto odvětví s významným podílem ruční práce působí také jako významný zaměstnavatel,“ uvedl již dříve v debatách kolem zavedení daně Jiří Bílý, mluvčí ministerstva zemědělství. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Kontejnery na stříkačky si drogově závislí uklízejí sami

vydáno 21. října 2021  7:31

Na území hlavního města je přes třicet košů na injekční odpad a další přibývají. Jsou i pro diabetiky.   celý článek

V blízkosti O2 areny má vzniknout náměstí a tisíce nových bytů

vydáno 20. října 2021  12:17

Část Vysočan v okolí metra Českomoravská je přirozeným středem celé městské části Praha 9. Místní radnice chce tohoto faktu využít a místo výrobních hal v...  celý článek

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Vaše fotky z Prahy