metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 18 °C

Úterý, 4. srpna 2020. Svátek má Dominik.
Obora Hvězda - piknikové místo u rybníka Ve Hvězdě Tip na procházku
Dalších 24 fotografií v galerii
Obora Hvězda - piknikové místo u rybníka Ve Hvězdě | foto: Josef Škvor, Metro.cz

TIP NA PROCHÁZKU V PRAZE: V oboře Hvězda jsou dětská hřiště i dvě pikniková místa

15. května 2020  16:02 Josef Škvor Metro.cz
K tehdejší Nové oboře okolo Břevnovského kláštera vedlo od města dubové stromořadí. To tu už není, zato je několik možností, jak se ke Hvězdě dostat. Obora je obehnána opukovou zdí, v ní je ale několik bran, kterými do ní lze vstoupit.

Oboru založil v roce 1534 císař Ferdinand. V roce 1547 nastoupil na post místodržícího v českém království Ferdinand II. Tyrolský a zůstal jím až do roku 1567. O dvě desítky let později, konkrétně v červnu roku 1555 byl položen základní kámen letohrádku Hvězda. Ferdinand II. sám dokonce tehdy stavbu navrhl. V roce 1780 po inspekční cestě císaře Josefa II. Je letohrádek přeměněn ve sklad střelného prachu. Lidé mohli oboru navštěvovat až po císařově smrti - v roce 1790. Tehdejší vojenské opevnění letohrádku bylo odstraněno až po zrušení prachárny v roce 1874.

Po roce 1918 zajišťovala správu obory Správa Pražského hradu. V roce 1988 byla obora vyhlášena přírodní památkou, její údržbu provádí městská organizace Lesy hlavního města Prahy. V letohrádku je stálá expozice Památníku národního písemnictví věnovaná Ferdinandu II. Tyrolskému.

Fotogalerie

V roce 1757 v oboře tábořila pruská vojska Fridricha II., která zdevastovala tehdejší dubový porost. Poté byl les obnovován tak, že se jednotlivé žaludy sázely do země. Nejstarší stromy pocházejí tedy z této doby.

U letohrádku se na velkém prostranství spojují tři široké promenádní cesty, které vedou od hlavní vstupní brány nazývané Pražská nebo také Břevnovská, další od brány Libocké a poslední od brány Bělohorské. Podél cest je dostatečné množství laviček k posezení.

V oboře jsou také dětská hřiště a dvě pikniková místa, na nichž je možné i grilovat. Jedno je poblíž Libocké brány, druhé u Ruzyňské brány. Tam je také rybník, nazývaný Ve Hvězdě. Obnoven byl v letech 2004-2005 včetně krátké dřevěné stezky vedoucí k tamnímu mokřadu. Rybník napájí potok Světluška.

Obora je také ideálním místem pro ranní nebo večerní běh. Dá se tu běhat rovně po širokých písčitých cestách, nebo si vybrat okruh v délce přibližně 3700 metrů, který většinou kopíruje obvodovou zeď. To, že letohrádek stojí na kopci cestou od Vypichu ani nepoznáte, ale na této běžecké trase ano. Na celém okruhu seběhnete ale i vyběhnete téměř výšku vyhlídkové plošiny Petřínské rozhledny, tedy kolem 55 metrů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Deník Metro cestovatelům rozdal odměny na další výlety. Razítka dorazila i ze zahraničí

Květuše Urban Klimentová se vydala na pouť.
vydáno 4. srpna 2020  5:06

Milí čtenáři, jste vážně skvělí. Před dvěma týdny jsme vás vyzvali, abyste si do našeho rámečku #METROTAG, který každý den najdete na stránkách SERVIS a...  celý článek

RESTART: Šéf Středočeského inovačního centra věří v nové technologie

Marek Špok Restart
vydáno 3. srpna 2020  18:45

Zkušený obchodník i manažer Marek Špok se stal v listopadu 2019 ředitelem Středočeského inovačního centra (SIC). Tehdy ještě netušil, co přinese letošní...  celý článek

Veslování bolí, proto u něj hodně lidí nevydrží, říká Ondřej Synek

Ondřej Synek
vydáno 3. srpna 2020  15:51

Místo závodění na olympijských hrách v Tokiu jsme českého skifaře Ondřeje Synka potkali na paddleboardu na Máchově jezeře. Pětinásobný mistr světa a...  celý článek

Vydejte se do pohádky nebo po stopách Járy Cimrmana

Zámek Červená Lhota
vydáno 3. srpna 2020  5:37

Česká Kanada nabízí památky, krásnou přírodu i spoustu zajímavostí. Máme pro vás pár tipů.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám