metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Pondělí, 28. září 2020. Den české státnosti.
Obora Hvězda - piknikové místo u rybníka Ve Hvězdě Tip na procházku
Dalších 24 fotografií v galerii
Obora Hvězda - piknikové místo u rybníka Ve Hvězdě | foto: Josef Škvor, Metro.cz

TIP NA PROCHÁZKU V PRAZE: V oboře Hvězda jsou dětská hřiště i dvě pikniková místa

15. května 2020  16:02 Josef Škvor Metro.cz
K tehdejší Nové oboře okolo Břevnovského kláštera vedlo od města dubové stromořadí. To tu už není, zato je několik možností, jak se ke Hvězdě dostat. Obora je obehnána opukovou zdí, v ní je ale několik bran, kterými do ní lze vstoupit.

Oboru založil v roce 1534 císař Ferdinand. V roce 1547 nastoupil na post místodržícího v českém království Ferdinand II. Tyrolský a zůstal jím až do roku 1567. O dvě desítky let později, konkrétně v červnu roku 1555 byl položen základní kámen letohrádku Hvězda. Ferdinand II. sám dokonce tehdy stavbu navrhl. V roce 1780 po inspekční cestě císaře Josefa II. Je letohrádek přeměněn ve sklad střelného prachu. Lidé mohli oboru navštěvovat až po císařově smrti - v roce 1790. Tehdejší vojenské opevnění letohrádku bylo odstraněno až po zrušení prachárny v roce 1874.

Po roce 1918 zajišťovala správu obory Správa Pražského hradu. V roce 1988 byla obora vyhlášena přírodní památkou, její údržbu provádí městská organizace Lesy hlavního města Prahy. V letohrádku je stálá expozice Památníku národního písemnictví věnovaná Ferdinandu II. Tyrolskému.

Fotogalerie

V roce 1757 v oboře tábořila pruská vojska Fridricha II., která zdevastovala tehdejší dubový porost. Poté byl les obnovován tak, že se jednotlivé žaludy sázely do země. Nejstarší stromy pocházejí tedy z této doby.

U letohrádku se na velkém prostranství spojují tři široké promenádní cesty, které vedou od hlavní vstupní brány nazývané Pražská nebo také Břevnovská, další od brány Libocké a poslední od brány Bělohorské. Podél cest je dostatečné množství laviček k posezení.

V oboře jsou také dětská hřiště a dvě pikniková místa, na nichž je možné i grilovat. Jedno je poblíž Libocké brány, druhé u Ruzyňské brány. Tam je také rybník, nazývaný Ve Hvězdě. Obnoven byl v letech 2004-2005 včetně krátké dřevěné stezky vedoucí k tamnímu mokřadu. Rybník napájí potok Světluška.

Obora je také ideálním místem pro ranní nebo večerní běh. Dá se tu běhat rovně po širokých písčitých cestách, nebo si vybrat okruh v délce přibližně 3700 metrů, který většinou kopíruje obvodovou zeď. To, že letohrádek stojí na kopci cestou od Vypichu ani nepoznáte, ale na této běžecké trase ano. Na celém okruhu seběhnete ale i vyběhnete téměř výšku vyhlídkové plošiny Petřínské rozhledny, tedy kolem 55 metrů.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: Procházka minulým časem. Vítejte v žižkovském Mordoru

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově
vydáno 28. září 2020  11:01

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově byla svého času údajně největší budovou svého druhu minimálně v Evropě. Fanoušci Pána prstenů ji...  celý článek

Jak hacknout mozek? Třeba drinkem z čajů matcha a sencha

HONZA VLACHYNSKÝ
vydáno 28. září 2020  5:39

Když vstoupíte do jeho kanceláře, spatříte jej, jak stojí u svého pracovního stolu, speciálními žlutými brýlemi si chrání oči a pomocí hadiček v nose...  celý článek

KOLOBLOG: Tak trochu retro, aneb Co by bylo, kdyby nebylo

Mladá fronta, sobota 11. dubna 1987
vydáno 27. září 2020  14:00

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Nabijte si foťáky! Máme pro vás pár tipů na místa, z kterých si odvezete parádní snímky

České středohoří
vydáno 26. září 2020  19:14

Patříte mezi nadšence, kteří se ze svých cest vrací vždy s velkým množstvím fotek? Podívejte se, odkud si můžete odvézt ty nejkrásnější záběry památek,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám