metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.
Farknot Architect | foto: Shutterstock.com

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Tipy, jak si spočítat cenu, kterou zaplatíte za elektřinu

Komerční sdělení Bez elektřiny bychom se v této době už neobešli, jelikož nám pomáhá v mnoha různých situacích. Mnohdy se tak ani nepozastavíme nad tím, jaká je cena za elektřinu. Je však dobré vědět, za co platíte. Proto se s cenou elektřiny blíže seznámíme.

Ovlivnění ceny

Cena elektřiny je ovlivněna mnoha různými faktory. Jedním z těch nejdůležitějších je způsob, jakým byla elektřina vyrobena. Metoda výroby, která přispívá čistšímu ovzduší a ekologii se cena může o něco prodražit, jelikož výrobce si musí za certifikát původu připlatit. Dle toho se pak celkově ceny zvedají a než se elektřina dostane ke koncovému zákazníkovi, může cena značně stoupnout.

Proces výroby a dodání elektřiny je totiž provázen různými poplatky. Důležitá je také cena emisních povolenek. Kromě toho však záleží také na aktuálním kurzu měny dle toho, odkud je elektřina kupována. Kvůli těmto proměnným je složité cenu elektřiny předpovídat.

Kilowatthodina

Pro určení ceny elektřiny je důležitá také jednotka, ve které elektřinu měříme. Jednat se může o kilowatthodiny, tedy kWh. Pro představu se můžeme podívat na svítidla – jedna 100 wattová žárovka spotřebuje 1 kWh zhruba za deset hodin svícení. V některých případech je však cena za elektřinu stanovena podle spotřebovaných MWh. Při vyúčtování tak nedochází k nepřesnému zaokrouhlování, na jehož základě vznikají rozdíly v ceně.

Výpočet ceny

Samotný výpočet sumy, kterou za elektřinu zaplatíte, není zrovna jednoduchý. Lze ho však shrnout do několika základních bodů. Cenu totiž tvoří součet ceny silové elektřiny a ceny regulovaných poplatků za distribuci elektřiny. Pro výslednou cenu je však třeba o něco podrobnější postup, jednotlivé složky jsou totiž tvořeny pevnou měsíční platbou a cenou za odebranou MWh.

V některých případech ještě dochází k počítání za nízký a vysoký tarif zvlášť. Jakmile se zvládnete orientovat v cenách, které platíte za elektřinu, můžete i ušetřit. Proto se vyplatí hledat ověřeného dodavatele, který vám nabídne solidní ceny. Pokud se vám podaří ušetřit na elektřině, můžete si užít slevové kupony do různých obchodů a udělat si radost.

Změny cen

Mnohdy změnu ceny elektřiny nemusíte ani postřehnout, proto se hodí znát, že většinou k ní dochází na začátku roku. V tomto období je tak dobré být pozorní a hlídat si případné změny. Již s předstihem lze najít potřebné informace o plánovaných změnách. Můžete se na ně tak připravit, ať už chcete upravit svůj rozpočet, anebo třeba jen zvýšit limit plateb v bance.

Ohledně ceny elektřiny lze jen stěží doporučit univerzální tipy. Vždy je nejlepším řešením podívat se na stránky vybraného dodavatele. Získáte tak přesné informace a odpovědi na ty nejdůležitější otázky.

Hlavní zprávy

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Nejdřív kosení, potom párty. Akcí ochránců přírody se hojně účastní také bílé límečky

vydáno 17. ledna 2022  14:07

Rádi se účastníte venkovních akcí, ale máte pocit, že v zimě není moc co dělat? Chcete si popovídat s lidmi, zahřát si svaly a ještě udělat dobrý skutek?...  celý článek

Vaše fotky z Prahy