metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
(Ilustrační foto) | foto: Lucie Poštolková, Metro.cz

Tipy na víkend: Kavárny naživo, Alpabzug i experimenty v gastronomii

  8:07
Ačkoliv podzim svádí spíš k tomu, zůstat doma na peci, byla by to věčná škoda. V Praze se totiž bude o víkendu konat celá řada gastronomických akcí se specialitami z exotických dálek, ale také ožijí kavárny a můžete se vydat i po stopách architektury.

Víš, co jíš?

Akce s názvem Víš, co jíš? se koná od pátku do neděle. V Národním zemědělském muzeu na Letné od 10 do 16 hodin čeká rodiny s dětmi interaktivní program se soutěžní hrou Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš? Vstup je zdarma.

Jakože, cože?!

Festival jídla Jakože, cože?! ovládne náměstí Republiky o víkendu, s nezvyklými chuťovými kombinacemi vždy mezi 12. a 18. hodinou. Hýbající se červík na sušence nebo slaný karamel na cupcaku s Matcha čajem a další speciality překvapí každého.

Exotic Food Festival

Pokud vás lákají dálavy na talíři, můžete je ochutnat na Exotic Food Festival v Braníku o víkendu. Ve více než padesáti stáncích se představí pokrmy, které u nás nejsou běžně dostupné. Kromě workshopů vás čekají bizarní jídla.

Kavárny naživo

Cílem festivalu je oživit kavárny a přinést do nich zážitky přesahující běžnou kavárenskou zkušenost. Návštěvníci si mohou od pátku do konce října mezi mnoha událostmi rozličných žánrů. V pátek 2. října proběhne zahájení festivalu v 18 hodin před Veletržním palácem pražské Národní galerie a v Café Jedna. Těšit se můžete na Filharmonický orchestr, fotokoutek, poezie a písně, operu a Dj’s.

Slavnosti Petřínské pálenky

Pokud se rádi ohřejete dobrou pálenkou, zajděte v neděli na 4. ročník slavností Petřínské pálenky aneb na Petříně jako doma. Program od 14.30 hodin na Petřínských terasách myslí i na děti. Těšit se můžete na pražský pouťový orchestr, divadlo, karikaturistu, občerstvení, lisování čerstvého moštu z petřínského ovoce, ochutnávka petřínské pálenky a překvapení.

Švýcarsko na Bertramce

V sobotu budou na Bertramce zvonit kravské zvonce, koná se tu totiž od 13 do 16 hodin Alpabzug - tradiční švýcarská slavnost, při které se svádí krávy z vysokohorských pastvin do údolí. Na programu je průvod s nazdobenými krávami, hudební vystoupení alpských rohů nebo ochutnávky švýcarských sýrů.

Den architektury

O víkendu se můžete nejen v Praze, ale i v dalších desítkách českých měst podívat architektuře pod pokličku. Cykloprojížďka s architekty, otevřené jinak nepřístupné prostory Veletržního paláce, komentované procházky po Vinohradech, Karlíně, Pankráci, a mnoho dalšího nabízí našlapaný program oslav Dne architektury.

Korejské dny

Chcete se setkat s korejskou kulturou blíž? V Náprstkově muzeu připravili dvoudenní program ve spolupráci s Česko-korejskou společností. Vybírat budete moct z přednášek o korejském malířství či buddhismu, uvidíte korejská taneční představení a bojová umění nebo se zaposloucháte do tradiční korejské hudby. Připraveny pro vás budou také workshopy korejské kaligrafie či bubnování a zkrátka nepřijdou ani ti nejmenší návštěvníci, na které bude po celou dobu festivalu čekat bohatý dětský program.

Ptačí festival

V Měšicích u Prahy se můžete vypravit na ornitologickou výpravu. Sraz je v 8.30 na vlakové zastávce v Měšicích u Prahy. Akce je zdarma a není nutné se na ní hlásit. Trasa má asi pět kilometrů a je vhodná i pro kočárky. Cestou si prohlédnete kromě vodních ptáků i natažené sítě. Podíváte se, jak se odchycení ptáci kroužkují, prohlédnete si je zblízka i se s výkladem. Nezapomeňte si vzít dalekohled.

Dýňové slavnosti

O víkendu se můžete naučit triky při vyřezávání a vydlabávání dýní. Od 9 do 18 hodin se budou konat Dýňové slavnosti v Zahradnickém centru Chládek ve Střešovicích. Ochutnáte speciality z dýní, pro děti mají pohádky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek