metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 6 °C

Úterý, 18. prosince 2018. Svátek má Miloslav.
Zaostřeno na sídliště Novodvorská v popředí, Kamýk v pozadí, modře natřené...
Větší foto
Zaostřeno na sídliště Novodvorská v popředí, Kamýk v pozadí, modře natřené paneláky mezi nimi patří policejní akademii. Tady se také policisté chystají na většinu "velkých akcí". (8. června 2016) | foto:  František Vlček, MAFRA

Tisíc přistěhovalců chce z Kamýku jezdit metrem

5. března 2018  14:36 Filip Jaroševský Metro.cz
Zastupitelé se postavili proti zahušťování sídliště v Praze 12. Vyhráno ještě není.

Kam jezdí metro, tam se prodávají byty jako po másle. Tuhle pravdu zná každý developer, který v hlavním městě kdy stavěl. Své o tom vědí i obyvatelé pětitisícového sídliště Kamýk, vedle něhož má v budoucnu vzniknout stanice metra D Libuš. Nové developerské projekty se tu rodí v takové míře, že se místní obyvatelé rozhodli bránit peticí u pražských zastupitelů. Ti přijali usnesení, podle kterého vznikne studie lokality.

„Ta stanoví nejen maximální objem zástavby, ale pohlídá také, aby měli občané k dispozici dostatek míst ve škole, školce a spolu s novou výstavbou vznikl také prostor pro kulturní a komunitní aktivity, aby měli občané kde nakupovat,“ říká náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

Ačkoliv petici proti místní výstavbě podepsala přibližně polovina obyvatel, plánovaná studie lokality přijde nejspíš s křížkem po funuse. Na fakt, že zde má vzniknout metro, totiž již stihly reagovat developerské firmy. Ty zde v současnosti stavějí bytové domy podél Novodvorské ulice nebo projekt Zelený Kamýk ve Smotlachově ulici. Noví sousedé jsou v plánu také v Papírníkově a Pavlíkově ulici nebo mezi ulicemi U Kamýku a Zárubově. Starosta Prahy 12 Milan Maruštík se také dal slyšet, že nové budovy s byty mohly sloužit například učitelům blízké školky. Ještě v lednu starosta byl odhodlán uspořádat klidně i desítky schůzek obyvatel s investory.

Odpor místních k nové zástavbě nápadně připomíná nedávné dění v sídlišti Ďáblice. Zde měl developer rovněž v plánu postavit několik bytových domů. Jeho počínání mu rovněž zatrhl magistrát – je přesvědčený, že lokalitu je třeba posuzovat jako celek. Obavy místních z další zástavby však neutuchají ani měsíce po tomto rozhodnutí.

Zástavba v Kamýku

  • Situace na Sídlišti Kamýk připomíná dění na tom ďáblickém. Jsou ale v odlišných situacích – Ďáblice jsou urbanisticky hotové jako celek.
  • Kamýku určité dotvoření může naopak pomoci.
  • Tlak, který na Kamýk a Libuš vytvoří nová stanice metra, bude dle prognóz pro místní obtížný. Rozšiřování dopravní infrastruktury má v Praze obvykle za následek rozšiřování lokality. Jak se ráz lokality v příštích letech změní, ukážou další jednání.

Komentáře

Hlavní zprávy

Před Vánoci rapidně stoupá čas, který v práci věnujeme soukromým záležitostem

Ilustrační snímek
vydáno 18. prosince 2018  15:01

„Zajeďte se podívat teď ve všední den dopoledne k nějakému obchodnímu centru,“ telefonovala do deníku Metro pražská důchodkyně Marta. Půl hodiny hledala...  celý článek

Nejčastěji děláme vánoční nákupy na Andělu a Václaváku

Nový Smíchov. Nákupní centrum.
vydáno 18. prosince 2018  12:11

Mezi nejoblíbenější místa využívaná v hlavním městě k předvánočnímu nákupu dárků patří obchodní centra. V počtu návštěvníků v tomto období každoročně vede...  celý článek

Skákání králíkem přes babičky i hledání kódů v MHD. Vyzkoušeli jsme aplikaci DPP

Obrázek ze hry.
vydáno 18. prosince 2018  9:29

Proč si nahrávat do svého chytrého mobilu aplikaci, která vás bude vychovávat? Nad touhle otázkou jsme si lámali hlavy i my v redakci deníku Metro....  celý článek

Rozkvetlé stromy v prosinci? Nic neobvyklého, říká dendrolog

Olbrachtova v Praze 4. Foceno 8. prosince.
vydáno 18. prosince 2018  6:48

Jírovce nebo jabloně si rády „zaplodí“ i v zimě. Může to být naposled.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám