metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.

Další 4 fotografie v galerii
Zažít město jinak 2014 | foto: Zazitmestojinak.czMetro.cz

Tisícovka lidí se zapojí do akcí svých čtvrtí. Zažijte svou městskou část jinak již podesáté

  5:52
Víkend bude patřit sousedským slavnostem. Akce Zažít město jinak, na jejímž programu se na padesáti devíti místech po celé Praze podílí více než tisícovka místních, restauratérů, spolků umělců i podniků, odstartuje již podesáté tuto sobotu.

Zažijte město jinak

Mezi 59 míst, která projdou proměnou, patří například tato místa a ulice:

Praha 1 – Opatovická, Senovážné náměstí

Praha 2 – Oldřichova, Anglická, Balbínova, Belgická, Vratislavova, Výtoň

Praha 3 – Biskupcova, Jeseniova

Praha 4 – Jílovská, Krč, Michle, Nová cesta, Nusle, Podolí, Spořilov

Praha 5 – Barrandov, Hlubočepy, Plaská, Radlická,Švédská

Praha 6 – Břevnov, Dejvice, Ořechovka, Střešovice, Větrník

Praha 7 – Františka Křížka, Veverkova, U Akademie, Dukelských hrdinů, Čechova, Bubenská, Ortenovo náměstí

Praha 8 – Kobylisy, Ďáblice, Negrelliho viadukt, Hybešova, Staré Ďáblice, Libeň, Ládví, Před Libeňským zámkem

Praha 10 – Strašnice, Trojmezí, Vršovice, Krymská, Mexická, Bulharská, Žitomírská

„Letos se účastníme úplně poprvé. Přípravy jsou u nás tedy v plném proudu,“ říká jeden z organizátorů slavností v ulici Opatovická, Jiří Boháč, kterého nejvíce překvapil velký zájem místních, kteří nabídli svou účast i pomoc. „Byl jsem skoro dojatý, když jsem viděl, s jakým zápalem se do akce zapojili sousedé, místní podniky i kamarádi. Každý něčím přispěl,“ dodává Boháč.

Sousedskou soudržnost si užívají také v Praze 3, na Žižkově, kde si na místní slavnosti pozvali i mistra České republiky. „Nepsaným tématem letoška jsou hry, takže se zaměřujeme nejvíce na ně,“ říká organizátorka Zuzana Kameníková, která pomáhá proměnit Biskupcovu ulici v jednu velkou hernu. „Na své si přijdou i dospělí, kteří si budou moct zahrát stolní fotbálek s mistrem České republiky v tomto sportu, Matějem Volkem,“ dodává Kameníková.

Pouliční slavnost chystají i­ na Výtoni. „Bude se hrát pétanque, šachy, vyrábět náušnice, talismany, origami nebo se budete moci naučit, jak se otevírají ústřice,“ říká Olga Šámalová, mluvčí Muzea hlavního města Prahy, které zde zdarma nabídne prohlídku unikátní budovy Podskalské celnice.

Kromě Prahy se do akce zapojí další desítka měst. Jako pomyslná vstupenka na slavnosti slouží trička a tašky s barevnými motivy letošního ročníku, jejichž koupí mohou lidé přispět na aktivity iniciativy Auto*Mat. Podle koordinátora slavností Martina Šotoly si v­ metropoli místní připravují často tak neobvyklý program, že se vyplatí dorazit i přespolním. „Například čtení Simony Babčákové v Mařákově ulici v­Dejvicích, představení příchod PŘECHOD odchod Anny Polívkové a Halky Třešňákové v­ulici Františka Křížka, koutek socialistických her na Ortenově náměstí, bojovka Libeňským ostrovem nebo vystoupení národnostních menšin v ­Michli,“ doporučuje Šotola.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy