metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Další 4 fotografie v galerii
Zažít město jinak 2014 | foto: Zazitmestojinak.czMetro.cz

Tisícovka lidí se zapojí do akcí svých čtvrtí. Zažijte svou městskou část jinak již podesáté

  5:52
Víkend bude patřit sousedským slavnostem. Akce Zažít město jinak, na jejímž programu se na padesáti devíti místech po celé Praze podílí více než tisícovka místních, restauratérů, spolků umělců i podniků, odstartuje již podesáté tuto sobotu.

Zažijte město jinak

Mezi 59 míst, která projdou proměnou, patří například tato místa a ulice:

Praha 1 – Opatovická, Senovážné náměstí

Praha 2 – Oldřichova, Anglická, Balbínova, Belgická, Vratislavova, Výtoň

Praha 3 – Biskupcova, Jeseniova

Praha 4 – Jílovská, Krč, Michle, Nová cesta, Nusle, Podolí, Spořilov

Praha 5 – Barrandov, Hlubočepy, Plaská, Radlická,Švédská

Praha 6 – Břevnov, Dejvice, Ořechovka, Střešovice, Větrník

Praha 7 – Františka Křížka, Veverkova, U Akademie, Dukelských hrdinů, Čechova, Bubenská, Ortenovo náměstí

Praha 8 – Kobylisy, Ďáblice, Negrelliho viadukt, Hybešova, Staré Ďáblice, Libeň, Ládví, Před Libeňským zámkem

Praha 10 – Strašnice, Trojmezí, Vršovice, Krymská, Mexická, Bulharská, Žitomírská

„Letos se účastníme úplně poprvé. Přípravy jsou u nás tedy v plném proudu,“ říká jeden z organizátorů slavností v ulici Opatovická, Jiří Boháč, kterého nejvíce překvapil velký zájem místních, kteří nabídli svou účast i pomoc. „Byl jsem skoro dojatý, když jsem viděl, s jakým zápalem se do akce zapojili sousedé, místní podniky i kamarádi. Každý něčím přispěl,“ dodává Boháč.

Sousedskou soudržnost si užívají také v Praze 3, na Žižkově, kde si na místní slavnosti pozvali i mistra České republiky. „Nepsaným tématem letoška jsou hry, takže se zaměřujeme nejvíce na ně,“ říká organizátorka Zuzana Kameníková, která pomáhá proměnit Biskupcovu ulici v jednu velkou hernu. „Na své si přijdou i dospělí, kteří si budou moct zahrát stolní fotbálek s mistrem České republiky v tomto sportu, Matějem Volkem,“ dodává Kameníková.

Pouliční slavnost chystají i­ na Výtoni. „Bude se hrát pétanque, šachy, vyrábět náušnice, talismany, origami nebo se budete moci naučit, jak se otevírají ústřice,“ říká Olga Šámalová, mluvčí Muzea hlavního města Prahy, které zde zdarma nabídne prohlídku unikátní budovy Podskalské celnice.

Kromě Prahy se do akce zapojí další desítka měst. Jako pomyslná vstupenka na slavnosti slouží trička a tašky s barevnými motivy letošního ročníku, jejichž koupí mohou lidé přispět na aktivity iniciativy Auto*Mat. Podle koordinátora slavností Martina Šotoly si v­ metropoli místní připravují často tak neobvyklý program, že se vyplatí dorazit i přespolním. „Například čtení Simony Babčákové v Mařákově ulici v­Dejvicích, představení příchod PŘECHOD odchod Anny Polívkové a Halky Třešňákové v­ulici Františka Křížka, koutek socialistických her na Ortenově náměstí, bojovka Libeňským ostrovem nebo vystoupení národnostních menšin v ­Michli,“ doporučuje Šotola.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek